با وجود مکان‌های تعیین شده برای نصب تبلیغات انتخاباتی از سوی شهرداری ها‌ نامزدهای انتخاباتی به قانون عمل نکرده و از هر روشی برای تبلیغ استفاده و منظر شهری را تخریب می کنند، این دهن کجی به قانون از سوی کسانی انجام می شود که قرار است، فرداها برای مدیریت شهر و کشور اقدام کنند.

به گزارش هه وال موکریان، تبلیغات انتخاباتی در هفته منتهی به روز انتخابات، سیمای شهری را به کل تغییر داده است. پوسترهای جور وا جور در قد و اندازه های متفاوت. اسامی مختلف با ژست ها و عکس های عجیب. عده ایی لباس کردی پوشیده اند و عده ایی هم پشت زمینه عکس شان طرح های مختلف از مناظر و آثار تاریخی و … زده اند. شعر و شعارها هم به زبان های کردی و فارسی بر روی پوسترها خودنمایی می کند. چاشنی

اگر چندین پوستر تبلیغاتی را انتخاب کنید و قسمت شعار نوشته های آن را با قیچی تکه‌تکه کنید تا حدی که در هر قطعه تنها یک کلمه باقی بماند، امکان تکرار یک تا دو واژه بارها و بارها محتمل است زیرا شعارها آنقدر شسته رفته و کتابی و به هم نزدیک اند که با اینکار قابل تفکیک از هم دیگر نیستند.

از سویی دیگر مکان‌های مناسب برای نصب تبلیغات از سوی شهرداری‌ در سطح شهر مشخص شده اما با وجود تذکر و هشدارهای متعدد، نامزدهای فعلی به قانون عمل نکرده و از هر روشی برای تبلیغ استفاده می‌کنند. چاشنی

نامزدهای انتخاباتی از تیر چراغ برق، جعبه مخابرات، جدول‌های سیمانی کنار خیابان‌ها، دیوار ادارات و ارگان های عمومی و حتی تنه درختان برای تبلیغات خود استفاده کرده و منظر شهری را تخریب کرده‌اند. هیات نظارت بر انتخابات هم وعده داده که با این قبیل تخلفات برخورد خواهند شد.

جالب تر آنکه این دست تخلفات تنها به نامزدهای شورای شهر مربوط نمی شود بلکه در بین نامزدهای ریاست جمهوری هم چنین تخلفاتی از سوی ستادهایشان شکل گرفته است. موارد تبلیغات غیرقانونی و دهن کجی به قانون علیرغم بارها هشدار و برگزاری جلسه توجیهی پیش از آغاز تبلیغات با ستادهای انتخاباتی، از سوی کسانی انجام می شود، که قرار است، فرداها برای مدیریت شهر و کشور اقدام کنند.

هر روز عده ایی کاغذها را به در و دیوار و تیرچراغ و محل های تعبیه شده می چسپانند، شب بیشتر کاغذها کنده و پاره می شوند، صبح دوباره چسپانده می شوند. پیاده روها و خیابان ها پر از کاغذهای تبلیغاتی است. با این اوضاع روزانه بر حجم زباله های شهری افزوده می شود.

٤٥ مکان برای تبلیغات انتخاباتی در شهر مهاباد تعییه شده است اما باز هم ستادهای تبلیغاتی از سایر مکان ها برای تبیلغ بهره می گیرند، گویی نصب یک پوستر بر در یک ارگان دولتی یا جعبه های مخابرات زمینه موفقیت آنها را بیشتر می کند! در این بین مسئولیت پاکنان هم افزوده شده و هر روز باید کارشان جمع آوری کاغذ پوسترهای تبلیغاتی باشد.

در کنار هزینه های گزاف برای تهیه و تولید این پوسترها، افزایش زباله و آسیب رساندن به محیط زیست هم از سوی کسانی انجام می شود که مدعی مدیریت برتر برای شهر هستند.

مشخصا در نبود کارخانه بازیافت و طرح جداسازی زباله های خشک و تر،  حجم انبوه زباله های کاغذی تولید شده در دوران انتخابات نیز به شیوه سنتی به سایت پسماند ارسال می شود. تا کنون هیچ کدام از سمن های زیست محیطی برای دریافت حجم انبوه کاغذهای باطله تبلیغاتی و یا طرح بازیافت این کاغذها اعلام آمادگی نکرده اند و امروز مهاباد با چندین سمن زیست محیطی کاغذهای باطله را به جای بازیافت در زمین دفن می کند.

قرار است؛ واحدهای خدمات شهری گزارش تخلفات تبلیغاتی و صدمات احتمالی به محیط زیست شهری را به فرمانداری ها ارجاع دهند.

هنوز هم تبلیغات انتخاباتی به صورت سنتی انجام می شود و تبلیغ در فضای مجازی علیرغم سهولت دسترسی، کاهش هزینه ها و فراگیر بودن شبکه های اجتماعی کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

در حالی که هر نامزد به راحتی می‌تواند با ایجاد یک سایت، وبلاگ و یا یک صفحه مجازی در اینستاگرام و تلگرام به راحتی افکار، نظرات، عقاید و تبلیغات خودش را منتشر کند اما غالب بودن روش سنتی بر همه این مزیت ها عجیب به نظر می رسد و تنها نتیجه ایی که دارد، افزایش حجم کاری واحد خدمات شهری شهرداری، تولید زباله های انبوه و خسارت به محیط زیست است.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور
  • منبع خبر : کردپرس