رقابت های ششمین دوره انتخابات شورای شهر مهاباد با توجه به منحل شدن شورای دور پنجم به دلیل اتهامات فساد مالی از حساسیت های ویژه ایی برخوردار است. مهاباد در آستانه انتخابی حساس است تا آینده مدیریت شهری را به ٧ تنی واگذار کند که دیدگان ناظر مردم از آنها دور نیست.

به گزارش هه وال موکریان، انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا روز ۲۸ خرداد امسال برگزار خواهد شد؛ در مجموع ۴۵۵ کرسی برای شوراهای اسلامی شهر و روستا در این دوره در مهاباد پیش بینی شده است. انتخاب

بر اساس آخرین آمار، اسامی ۱۵۲ نفر از تایید صلاحیت شدگان نهایی شوراهای اسلامی شهرستان مهاباد منتشر شده است و این آمار ممکن است تا روزهای منتهی به انتخابات با تغییراتی چند همراه شود. انتخاب

از این تعداد ۱۲۲ نفر مربوط به نامزدهای شورای اسلامی شهر مهاباد، ۹ نفر مربوط به شهر «خلیفان» و ۲۱ نفر مربوط به شهر «گوگ تپه» است که در ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی در این شهرها با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

در جریان انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو،  ۱۷۶ شعبه پیش بینی شده است که نسبت به دوره قبل ۱۰ شعبه افزایش پیدا کرده است. در مناطق روستایی نیز ۵۳ شعبه اخذ رای در بخش مرکزی شامل ۲۲ شعبه ثابت و ۳۱ شعبه سیار و ۴۳ شعبه سیار برای بخش خلیفان در نظر گرفته شده است.

همچنین ۶۰۰ نفر ناظر بر روند برگزاری آن در شهرستان مهاباد نظارت دارند و بنا بر اعلام رییس هیات نظارت بر انتخابات شهرستان مهاباد؛ از این تعداد ۳۹۸ نفر به عنوان ناظر، ۲۶ نفر به عنوان سرناظر و ۱۷۶ نفر نیز به عنوان ناظر مسوول در شعب اخذ رای بر روند و جریان انتخابات ریاست جمهوری در این شهرستان نظارت کامل خواهند داشت.

در انتخابات روز ۲۸ خردادماه جاری، پنج هزار و ۷۴۱ نفر رای اولی در این شهرستان برای نخستین بار پای صندوق‌های رای خواهند رفت.

برای تبلیغات نیز به گفته رییس هیات بازرسی ستاد انتخابات مهاباد؛ ۴۵ مکان مناسب در مناطق مختلف این شهر برای تبلیغ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر در نظر گرفته شده است و شهرداری هم برای حفظ زیبایی شهر و پیشگیری از نصب اقلام تبلیغاتی در مکان‌های عمومی و دولتی مکان هایی را در میدان‌های اصلی و بلوارها برای تبلیغات نامزدهای انتخابات مشخص کرده است.

بر این اساس نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنها مجاز هستند در این نقاط تعیین شده نسبت به الصاق عکس و پیام های تبلیغاتی خود اقدام کنند و هر گونه دیوار نویسی، نصب بنر و پوستر تبلیغاتی در غیر از محل های تعیین شده جرم تلقی می شود.

دادستان شهرستان مهاباد در این خصوص می گوید: «در بحث تبلیغات انتخاباتی، قانون، فصل الخطاب است و رعایت قوانین و مقررات انتخابات الزامی است. دیوارنویسی، استفاده از بلندگو های تبلیغاتی، هتک حرمت دیگر کاندیداها، استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات، فعالیت کارمندان دولت در تبلیغات انتخاباتی و مواردی از این دست تخلف انتخاباتی به شمار می‌رود و در صورت مشاهده هرگونه تخلف قانونا با آنها برخورد خواهد شد».

پور اکبر همچنین استفاده از عناوین (دکتر و مهندس) بدون مدرک را جرم تلقی کرده و ادامه می دهد: «درصورتی که نامزدهای انتخاباتی بدون مدرک مرتبط از این عناوین برای معرفی خود در تبلیغات استفاده کنند، مجرم شناخته می‌شوند».

هنوز هم آثار زشت و نامیون تبلیغات انتخاباتی پیشین بر در و دیوار و پیکره شهر باقی مانده است از این رو امسال مسئولان وعده داده اند، نظارت ها شدیدتر از قبل اعمال شود تا هزینه اضافی به مدیریت شهری تحمیل نشود.

اما فضای انتخاباتی امسال به دلیل شیوع کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی با دوره های قبل بسیار متفاوت است. دیگر خبری از کارناوال های انتخاباتی، ستادهای شلوغ و پر جمعیت نیست و شور تبلیغاتی از سطح شهر به فضای مجازی کوچ کرده است.

شبکه های ارتباط جمعی همچون فضاهای فیزیکی در شهرها در این روزها متاثر از کرونا از تب و تاب نیفتاده و همچنان تنور تبلیغات انتخاباتی در آنها گرم است.

هر روز کانال ها و گروه های متفاوتی در حمایت از یکی از نامزدهای انتخاباتی باز می شود، اما اغلب آنها بدون هدف تنها به اضافه کردن اعضا می پردازند و در کل برنامه ایی انتخاباتی ارائه نمی شود. در این بین بد اخلاقی هایی هم شکل می گیرد که از چشمان پلیس فتا و هیات های نظارت دور نمی ماند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری ویژه مهاباد  می گوید: «از مجموع پنج کمیته انتخاباتی تشکیل شده در این شهرستان، ۲ کمیته شامل «فضای مجازی» و کمیته «امنیتی انتخابات» عملیات رصد و پیگیری تخلفات کاندیداها رو به صورت دقیق هم در فضای مجازی و هم در فضای واقعی انجام خواهد داد».

به گفته سلیمان پاکزاد؛ «از ابتدای شیوع فرآیند انتخابات در مهاباد تاکنون به ۴۰ داوطلب انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر و روستا در این شهرستان که مرتکب تخلف انتخاباتی به ویژه در فضای مجازی شده بودند، با همکاری پلیس فتا تذکر لازم داده شد».

او ادامه می دهد: «کلاس های ویژه برای نامزدهای انتخاباتی جهت رعایت اصول اخلاقی انتخابات نیز در نظر گرفته شده تا شاهد کمترین تنش و تخلف در فرآیند انتخابات باشیم».

اکنون در مهاباد ١٢٢ نفر برای انتخابات شورای شهر به رقابت می پردازند که از این تعداد ١٦ نفر زن هستند. انتخاب انتخاب

رقابت های ششمین دوره انتخابات شورای شهر مهاباد با توجه به منحل شدن شورای دور پنجم به دلیل اتهامات فساد مالی از حساسیت های ویژه ایی برخوردار است. مهاباد در آستانه انتخابی حساس است تا آینده مدیریت شهری را به ٧ تنی واگذار کند که دیدگان ناظر مردم از آنها دور نیست. انتخاب انتخاب

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور