بهم خوردن تراز تولید و مصرف برق در سطح کشور، اکنون نگرانی ها در بخش صنعت، تولید، کشاورزی و حتی تامین آب آشامیدنی را در مهاباد افزایش داده است. جلسه پدافند غیر عامل در این شهرستان با تاکید بر ضرورت کاهش مصرف برق و فرهنگ سازی در این زمینه تشکیل شد اما چراغ های سالن این جلسه همگی در روشنایی روز می درخشیدند.

به گزارش هه وال موکریان، جلسه شورای پدافند غیر عامل در مهاباد با موضوع قطع گسترده برق در این شهرستان، در فرمانداری مهاباد در حالی برگزار شد که چلچراغ سالن جلسات و سایر لامپ در روز روشن، روشن بودند! در حالی که کرکره پنجره ها کشیده شده و استفاده از نور طبیعی فراموش شده بود. تهدید صنعت

جالب اینکه با این توصیفات از نحوه برگزاری جلسه، فرماندار ویژه مهاباد بر ضرورت کاهش مصرف برق و فرهنگ سازی در این زمینه تاکید کرد و گفت: تمام تلاش مجموعه شهرستان، مدیریت صحیح منابع و کاهش حداکثری مصرف برق در ادارات! و سایر حوزه ها به منظور اعمال حداقل خاموشی در بخش های مختلف است. تهدید صنعت

کمبود شدید تامین برق تا عبور از فصل گرما پابرجا است

ایرنا نوشت؛ عارف خدرلو در این جلسه اضافه کرد: قطعی های برق زندگی روزمره مردم را با مشکل مواجه کرده و ارایه خدمات به آنان را نیز توسط ادارات خدمات رسان مختل خواهد کرد.

او با بیان اینکه کمبود شدید تامین برق تا عبور از فصل گرما پابرجا است، اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده برق مورد نیاز تصفیه خانه های سد برای تامین آب شرب، بیمارستان و شهرک صنعتی باید در اولویت قرار گرفته و در هر شرایطی جریان برق آن نباید قطع شود.

فرماندار مهاباد با بیان اینکه قطعی های بدون اطلاع قبلی نیز برای بسیاری از واحدهای تولیدی و ماشین آلات زیان بار خواهد بود افزود: با هماهنگی با اداره برق در تلاش هستیم قطعی بدون هماهنگی را جهت جلوگیری از خسارت به صنایع و واحدهای تولیدی به حداقل برسانیم.

روشنایی اماکن تفریحی مهاباد به یک سوم ظرفیت می رسد

تا پیش از وضعیت موجود برق، معابر و امکان تفریحی مهاباد نیمه خاموش بود و پارک های سطح شهر را هم از مدت ها پیش شب های تاریک در بر گرفته بود. اما رییس شرکت برق مهاباد در این جلسه گفت: روشنایی معابر و خیابان های سطح شهر در راستای کاهش مصرف برق به صورت یک در میان و حداقلی تا اطلاع ثانوی روشن خواهد بود.

جلال زایر اضافه کرد: به شهرداری نیز ابلاغ شده است که در راستای سیاست های کاهش مصرف برق، روشنایی اماکن تفریحی را با ظرفیت یک سومی و حداقلی مدیریت کنند تا شاهد کمترین خاموشی در سطح شهرستان باشیم.

او با بیان اینکه قطعی برق در برخی از مراکز امکان پذیر نیست، گفت: با هماهنگی انجام شده پیش بینی شده است تا برق مرکز تصفیه خانه آب شرب، بیمارستان و شهرک صنعتی در این مدت قطع نشود و مدیریت مصرف بار نیز در سایر حوزه ها جیره بندی شود.

زایر اظهار داشت: براساس برنامه ابلاغی از طرف وزارت نیرو نیز تمام ارگان های دولتی باید برق خود را در بین ساعات ۱۱ تا ۱۴:۳۰ از طریق ژنراتور تامین کنند.

رییس شرکت برق افزود: قطعی های احتمالی برق نیز در طول روز و به صورت نوبتی بوده و تلاش می شود خاموشی برق از ساعت ۲۰ شب به بعد اتفاق نیفتد.

خسارت واحدهای تولیدی و صنعتی در قطع برق

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت مهاباد نیز گفت: قطعی های مکرر و بدون هماهنگی آسیب جدی به ماشین آلات گران قیمت و سنگین بخش تولید وارد کرده و واحدهای صنعتی با دچار زیان در برخی موارد تعطیلی آنها را نیز به دنبال دارد.

محمد جهین اضافه کرد: واحدهای تولیدی و شرکت های صنعتی جز صنف های حساس هستند که در مرحله اول نباید با تامین برق مواجه شوند و یا حداقل طبق برنامه زمان بندی و مشخص نسبت به قطعی برق آگاه شوند.

او با بیان اینکه همه واحدهای تولیدی در محدوده شهرک صنعتی واقع نیستند، گفت: شبکه توزیع برق باید از قطعی بدون هماهنگی برق واحدهای تولیدی جلوگیری کرده و در شرایط ضروری هم طبق برنامه زمان بندی و مشخص انجام شود.

قطعی برق و کمبود آب آشامیدنی در روستاها

مدیر اداره آب و فاضلاب مهاباد گفت: امسال به دلیل کاهش بارش ها تامین آب از منابع سطحی کفاف نکرده و روستاییان برای تامین آب شرب با روشن کردن چاه ها اقدام به برداشت از سفره های زیرزمینی می کنند.

محمد معروفی اضافه کرد: هم اکنون آب شرب ۶۳ روستای بخش خلیفان از چاه وابسته به دینام برق تامین می شود که در صورت نبود برق، کمبود آب آشامیدنی بیش از پیش حس خواهد شد.

او با اشاره به اینکه ۲۲ روستای پر جمعیت بخش مرکزی مهاباد نیز به تصفیه خانه قدیمی سد وصل است بیان کرد: هم اکنون پنج دستگاه ژنراتور برق برای پمپاژ آب شرب در تصیفه خانه برای شبکه شهری مستقر است که در صورت نبود برق از آنها استفاده خواهد شد.

معروفی اضافه کرد: طبق پیش های انجام شده ۱۸ روستای بخش خلیفان هم با مشکل آب آشامیدنی در طول تابستان امسال مواجه خواهند شد که از طریق تانکر و منابع دیگر در فکر رفع این کمبود هستیم.

عدم جوابگویی ژنراتور در بخش کشاورزی مهاباد /تهدید تامین گوشت مرغ!

رییس اداره جهاد کشاورزی هم نیز اظهار داشت: مرغداری و شیلات فعال شهرستان در صورت قطعی برقی دچار خسارت شدیدی خواهند شد که تامین گوشت مرغ نیز در این راستا با مشکل مواجه خواهد شد.

جعفر ایمانیان با بیان اینکه ژنراتورهای برق جوابگوی نیاز بخش کشاورزی نیست اضافه کرد: قطعی های چند ساعت برق در مرغداری ها، با استفاده از ژنراتور قابل جبران نیست و اداره برق جهت جلوگیری از قطعی برق این واحدها باید پیش بینی لازم را انجام دهد. تهدید صنعت تهدید صنعت

او با اشاره به اینکه قطعی برق، هدر رفت آب بخش کشاورزی را نیز تهدید می کند، گفت: قطعی برق در زمان رهاسازی آب بخش کشاورزی به دلیل خالی شدن کانال ها، بخشی از سهمیه آب در نظر گرفته شده برای کشاورزان را هدر خواهد داد و لذا تامین برق پمپ های انتقال در زمان رهاسازی آب بسیار ضروری است. تهدید صنعت

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور