کمبود معلم در آذربایجان‌غربی؛ امسال به ۱۰ هزار نفر می رسد. استانی که در پایین ترین شاخص های سرانه آموزشی قرار دارد و معلمانش، فداکارانه در این استان محروم و مرزی در نبود اینترنت و سایر امکانات، شمع آموزش را روشن نگه داشته اند.

به گزارش هه وال موکریان، امروز ۱۲ اردیبهشت، روز بزرگداشت مقام شامخ معلم است. معلمانی که این روزها با وجود کرونا کارشان چند برابر شده است. سختی های تدریس در فضای مجازی و در مواردی حضور در مدارس در شرایط موجود، بر سختی های این شغل افزوده است.

هم اکنون حدود ۱۰ درصد روستاهای استان آذربایجان غربی بدلیل عدم وجود دکل مخابراتی فاقد اینترنت هستند و این موضوع دسترسی دانش آموزان به آموزش مجازی را مختل و کار معلمان را پیچیده تر ساخته است.

هر چند امسال با همکاری شرکت مخابرات و آموزش و پرورش استان، ۱۷۱۱ مدرسه در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و روستایی استان به شبکه اینترنت متصل شده اند، اما باز هم این میزان کافی نیست.

در مناطق مرزی و محروم که فاقد اینترنت هستند، معلمان استان آذربایجان غربی ایثارگرانه حاضر شده اند و اجازه ندادند آموزش در هیچ نقطه از این استان تعطیل شود.

در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا معلمان ایثارگر با وجود تنوع آب و هوایی بسیار سرد و بسیار گرم و جاده های صعب العبور این استان مرزی، شجاعانه توانستند، با روش های مختلف آموزشی؛ ارائه بسته های آموزشی و برگزاری کلاسهای رفع اشکال بویژه در مناطق محروم و کم جمعیت با رعایت پروتکل های بهداشتی شمع آموزش را روشن نگه دارند.

حتی شرایط جغرافیایی در شهرهای مرزی همچون سردشت و پیرانشهر به دلیل  پراکندگی روستاها و صعب العبور بودن مناطق، به گونه ای است که معلمان فعال در این نواحی و مناطق امکان تردد مرتب به شهر را ندارند و باید مهرماه که در روستاها حاضر می شوند تا اردیبهشت ماه در مدرسه مورد نظر حضور داشته باشند.

در مناطق مرزی از مقطع ابتدایی به بعد اغلب خانواده ها از اعزام دانش آموزان به مدارس خوداری می کنند. مشکلات اقتصادی موجب شده تا خانواده های مناطق مرزی نتوانند حتی کتاب مورد نیاز برای فرزندانشان را تهیه کنند در همه این موارد، این معلمان فداکار هستند که در تلاش اند تا از ترک تحصیل دانش آموزان جلوگیری کنند.

نمونه اش معلم فداکار اهل اشنویه بود که زمستان سال گذشته با وجود بارش برف و سردی هوا با حضور در ارتفاعات روستا به اینترنت متصل می شد تا دانش آموزانش از آموزش مجازی دور نمانند.

«نازدار افشنگ»، معلم حق التدریس روستای «باب خالد آباد» اشنویه، برای تدریس مجازی به دانش‌آموزان و دسترسی به اینترنت مجبور بود، روزانه مسیر طولانی را در میان کوهستان برفی طی کند تا در ارتفاعات بتواند به اینترنت دسترسی پیدا کند.

این اقدام فداکارانه معلم اشنویه ایی، مسئولان را واداشت تا اینترنت نسل چهارم در این روستای اشنویه راه اندازی و از ایشان تجلیل کنند. اما برای او که جهت برافروختن شمع دانش، روزانه کیلومترها راه را در برف پیاده طی می کرد، این سختی ها اندک بود و عشق و علاقه اش به تدریس با وجود حق الزحمه کم نشان داد که معلم بودن، کار هر کسی نیست. چرا که او با وجود تحمل سختی ها باز هم نگران بود و می گفت: «من تنها معلمی نیستم که با این مشکل روبرو شده ام علاوه بر من دانش آموزان زیادی نیز از دسترسی به اینترنت محرومند».

 این معلم فداکار از مسئولان درخواست کرد که برای سه روستای مجاور نیز اینترنت فراهم شود تا دانش آموزان بتوانند به راحتی از اینترنت و آموزش مجازی بهره مند شوند.

در این استان، ۳۶ هزار معلم رسمی، ۴هزار و صد نیروی انسانی آموزشیار نهضت و نیروهای حق التدریس در طول سالهای مدید در استان محروم آذربایجان غربی مخلصانه و عاشقانه در تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم فعالیت کرده اند.

اما استان نیازمند ٨ هزار و ۴۲۹ نفر نیروی جدید است که با در نظر گرفتن یک‌هزار و ۵۰۰ بازنشسته امسال این تعداد به ۱۰ هزار نفر می رسد.

این در حالی است که بیش از ٦ هزار دانشجو معلم، در دانشگاه های فرهنگیان استان فعال اند و جهت رفع معضل کمبود نیروی انسانی، افزایش جذب معلم از طریق دانشگاه فرهنگیان و ایجاد فضای مرکز دانشگاه فرهنگیان در جنوب استان می تواند راهگشا باشد.

کمبود ١٠ هزار نیروی در آموزش و پرورش آذربایجان غربی مسئله ایی که در کنار محرومیت این استان و سایر شاخص های نازل آن بر مشکلات این بخش افزوده است.

بنا بر اعلام وزیر آموزش و پرورش؛ «متوسط سرانه فضای کلاسی استان آذربایجان غربی ۴.۰۵ متر است که از میانگین کشوری کمتر است و توزیع آن نرمال نیست. همچنین کمبود بیش از ٥ هزار کلاس آموزشی در مناطق مختلف استان مشهود است و  ۲۰ درصد از فضای آموزشی آذربایجان غربی نیز فرسوده و تخریبی است و لازم است برای استاندارد سازی فصای آموزشی اقدام شود».

در واقع آذربایجان غربی به دلایل مختلف از روند طبیعی ایجاد سرانه فضای آموزشی عقب مانده و در شرایط فعلی صرفا یک تبعیض مثبت اساسی می تواند تا حدودی جبران کننده این وضعیت باشد.

این استان در کاهش نرخ بیسوادی هم هنوز در ردیف استان های ضعیف کشوری قرار دارد. از دیگر سو، آذربایجان غربی براساس اصل تقدم پرورش بر آموزش و در راستای کاهش حجم آسیب های روانی دانش آموزان، به ۵۰۰ نیروی انسانی مشاور در مناطق محروم استان نیاز مبرم دارد.

امسال در آذربایجان غربی ٦١٨ هزار دانش آموز در پنج هزار و ۸۰ مدرسه، فرایند آموزش را دنبال کردند اما در همین سال تحصیلی در مجموع سه پایه ابتدایی، متوسطه اول و دوم، بنا بر اعلام آموزش و پرورش استان؛ ١٨ هزار و ٣٢٣ دانش آموز از آموزش محروم شدند که با توجه به شیوع بیماری کرونا آمار ترک تحصیل دانش آموزان نسبت به سال تحصیلی گذشته در دوره ابتدائی ٨٧ نفر افزایش یافته است و مثل همیشه سهم دختران از این محرومیت بیشتر بوده است!

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور