موج چهارم شیوع کرونا و افزایش شدت سرایت ویروس انگلیسی بار دیگر موجب تعطیلی اصناف شد و به نظر می رسد چوب ندانم کاری مدیران بی مسئولیتی که توان مهار و کنترل این بیماری را ندارند را فقط بازاریان و اصناف باید بخورند.

به گزارش هه وال موکریان، از اوایل اسفند سال ۹۸ هنگامی که آژیر کرونا در کشور به گوش رسید تا امروز بارها ستاد ملی مقابله با این بیماری، نسبت به اعمال محدودیت‌های ترافیکی و فعالیت گروه‌های شغلی اقدام کرده است و بر همین اساس ۲۱ فروردین بار دیگر اعلام شد که گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ در شهرهای پرخطر، باید تعطیل شوند. مدیران

اولین اقدام برای مقابله با شیوع کرونا در کشور تا امروز تعطیلی اجباری عمده صنوفی بوده که تنها راه گذراندن زندگی و معیشتشان به همین بازاری است که در آن فعالیت دارند و هر جایی که مسئولان کم می آورند سریع عرصه را بر اصناف تنگ کرده تا خود را از قصور مبرا کنند.

اگر مدیران بی مسئولیت از برگزاری جشن های عروسی، مراسم های ترحیم، برگزاری مراسم و جشن ها و همایش ها و گردهمایی های مختلف جلوگیری می کردند چه بسا امروز به پیک چهارم کرونا نرسیده بودیم و باز هم گلوی بازاریان را فشار نمی دادند.

مدیرانی که سفر نوروزی را آزاد می گذارند تا کرونا از شهرهای قرمز و نارنجی و بعضا زرد به شهرهای آبی و سفید برسد امروز با چه منطقی بازاری را تعطیل کرده اند که هیچگاه برای رونق آن نقشی نداشته اند.

به نظر می رسد مدیران استان کردستان تنها در حال فرار رو به جلو هستند تا گناه خود را از به وقوع پیوستن این فاجعه انسانی پاک کنند غافل از اینکه در بی تدبیری و بی مسئولیتی این افراد دیگر جای شک برای کسی باقی نمانده است.

جایی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با التماس از مردم می خواهد که دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند و در خانه های خود بمانند ولی خودشان برای کارکنانشان هتل در دیگر استان های کشور برای سفرهای نوروزی رزرو می کنند را دیگر نمی توان به مردم چیزی بگوییم.

جایی که اجازه برگزاری جشن های عروسی با دعوت چند صد نفری مهمانان داده می شود دیگر اصناف و بازاریان مقصر نیستند که درابه مغازه هایشان را پایین می کشیم.

جایی که خانواده های داغ دیده از کرونا بدون توجه به جان دیگر اقدام و آشنایان اقام به برگزاری مراسم ترحیم می کنند و کسی به آنان چیزی نمی گوید را دیگر نباید تاوانش را کسبه بدهند.

جالب اینجاست وقتی از سوی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان به موضوع بستن بازار در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان کردستان اعتراض می شود، فرماندار سنندج با اعتماد به نفس بالا اعلام می کند که همانطور که ادارات نیز نیمه تعطیل می شوند و کارمندان همکاری می کنند باید اصناف نیز از این رویه خوشحال باشند و همکاری کنند.

جناب فرماندار می دانی که کارمندان از اینکه سر کار نروند و در آخر ماه حقوق خود را بدون کمترین کم و کسری دریافت کنند نه تنها ناراحت نمی شوند بلکه خوشحال نیز می شوند اما کسبه ای که صبح کرکره مغازه خود را بالا نبرد شب نمی تواند جوابگوی نیازهای مادی خانواده اش می شود.

جناب یحیی نظری کافی است به کارمندان خود بگویید که چون تنها نصف ماه را سر کار بوده اند حقوقشان نیز نصف می شود آنوقت است که خوشحالی را در چهره تک تک آنان باید ملاحظه کرد.

ای کاش مدیران بی مسئولیتی که معیشت عده ای کاسب و بازاری را با زور و جفا تنها به بهانه کنترل و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به خطر می اندازند هم می دانستند که شرمندگی در مقابل زن و بچه به چه معناست آنوقت بود که دیگر زورشان را به این قشر آسیب پذیر تحمیل نمی کردند.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور