استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه قابلیت های مهم مجتمع دخانیات در تولید و اشتغال به خوبی مورد بهره برداری قرار نگرفته است گفت: موانع راه اندازی خط تولید جدید مجتمع دخانیات با بهره گیری از ماشین آلات نوین به زودی مرتفع می شود و بستر مناسبی برای اشتغال زایی بیشتر فراهم می گردد.

به گزارش هه وال موکریان، محمدمهدی شهریاری امروز شنبه پس از بازدید از بخشهای مختلف مجتمع دخانیات استان در نشستی با مدیران این مجتمع ضمن اشاره به اینکه صنعت دخانیات ظرفیت های ویژه ای برای اشتغال زایی دارد افزود: باید قابلیت های این مجتمع به خوبی برای سرمایه گذاران معرفی شود.

او ادامه داد: به روز رسانی ماشین آلات به عنوان یکی از راهکارهای توسعه مجتمع می تواند از طریق مشارکت بخش خصوصی میسر گردد.

استاندار آذربایجان غربی اشتغال زایی فعلی مجتمع را مطلوب ندانست و افزود: با توجه به سابقه و بهره گیری از ظرفیت های سخت افزاری مناسب این مجتمع می تواند برای جمعیت بیشتری اشتغال ایجاد کند.

شهریاری ادامه داد: از توسعه مجتمع دخانیات حمایت می کنیم. این مجتمع توانایی جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را دارد.

فعالیتهای دخانیاتی در منطقه آذربایجان غربی در سال ۱۳۲۶ با تاسیس اداره دخانیات منطقه ارومیه و در شهرستان ارومیه بطور رسمی شروع و از همین سال نیز کشت توتون در ارومیه رواج یافته و از سال ۱۳۲۷ در منطقه مهاباد و متعاقبا از سال ۱۳۲۹ در شهرستانهای خوی، شاهیندژ و بتدریج به سایر نقاط استان گسترش یافته است.

با توجه به میزان کشت و تولید توتون در منطقه و بنا به مقتضیات زمان در سال ۱۳۴۸ یکی از اولین کارخانجات عمل آوری توتون تیپ شرقی در ارومیه تاسیس و در سال ۱۳۵۰ مورد بهره برداری قرار گرفت و در سال ۱۳۶۱ حسب نیاز منطقه کارخانه عمل آوری توتون تیپ شرقی در شهرستان خوی مورد بهره برداری قرار گرفت.

در حال حاضر مجتمع دخانیات استان آذربایجان غربی شامل مدیریت ها و ادارات ستادی -مدیریت دخانیات خوی،اداره دخانیات مهاباد،اداره دخانیات ارومیه و نمایندگی های (اشنویه،سلماس-، قره ضیاءالدین، سردشت، بوکان،شاهیندژ،ماکو) است که حوزه های تولید،کشاورزی،بازرگانی و مبارزه با قاچاق فعالیت می نمایند.

انتهای پیام /

شهرستان اروميه – شهرستان اشنويه – شهرستان بوکان – شهرستان پلدشت – شهرستان پيرانشهر – شهرستان تکاب – شهرستان چالدران – شهرستان چايپاره – شهرستان خوي – شهرستان سر دشت – شهرستان سلماس – شهرستان شاهين دژ – شهرستان شوط – شهرستان ماکو – شهرستان مهاباد – شهرستان مياندوآب – شهرستان نقده – شهرستان بانه – شهرستان بيجار – شهرستان دهگلان – شهرستان ديواندره – شهرستان سروآباد – شهرستان سقز – شهرستان سنندج – شهرستان قروه – شهرستان کامياران – شهرستان مريوان