بیکاری یکی از معضلاتی است که گریبان‌گر جوانان این مرز و بوم به ‌ویژه در کردستان شده است، هر گوشه و کناری از این شهر را که بنگیریم جوانان تحصیل‌کرده و جویای کاری را مشاهده می‌کنیم که روز خود را به امید یافتن کاری به شب می‌رسانند.

سرویس اقتصادی هه وال موکریان، بیکاری به عنوان یک معضل اجتماعی هرجامعه ای  را با آسیب‌های جدی مواجه می‌کند و بی‌توجهی به این معضل عظیم گرایش به بسیاری از ناهنجاری‌ها از جمله پیدایش فقر، محرومیت، و تنش‌های اجتماعی را برای جوانان مهیا می‌کند.

امید و آرزوهای دانشجویان برای تحصیل در مدارج عالی همچنان راه به جایی نبرده و این روزها بیشتر از همیشه جوانان فارغ‌التحصیلی می‌بینیم که از بیکاری خانه‌نشینی را برای خود پیشه کرده و روحیه و  اعتماد به نفسشان را برای ادامه زندگی از دست داده‌اند.

جمال محمدی کارشناس ارشد حسابداری است که این روزها در جستجوی یافتن کار به قول خودش حاضر است هر کاری بکند.

وی میگوید: مدتی است دنبال شغلی مناسب با رشته‌ام هستم اما متاسفانه کاری پیدا نمی‌شود.

این جوان کردستانی افزود: جوانان این استان به امید یافتن شغلی مناسب راهی استان‌های دیگر می‌شوند تا شاید در شهرهای بزرگتر شانسی برای پیدا کردن شغل داشته باشند و نیرویی که می‌توانست در راه توسعه استان خود صرف شود در استان‌های دیگر به خدمت گرفته شود.

 این جوانا جویای کار خاطرنشان کرد: افزایش آسیب‌های اجتماعی، گرایش به انواع مواد مخدر و قاچاق و خودکشی از اهم معضلاتی است که یک جوان بیکاری در جامعه به مرور زمان بدان مبتلا خواهد شد.

حمایت دولت از جوانان خلاق

در ادامه رضا میرکی جوان ۲۵ساله، دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: من و جوانان امثال من بیشتر سن مان  را مشغول درس خواندن بودندبا این امید که در آینده بتوانیم در رشته ای که تحصیل کرد ه ایم کاری پیدا کنیم و مشغول به خدمت شویم اما متاسفانه یا شغل های مربوط به تحصیلمان پیدا نمیشود و یا اگر هم باشد توسط افرادی که سالها بازنشست شده اما باز هم به کار گرفته شده اند

وی  در ادامه میگوید امروزه داوطلبان رشته های تجربی زیاد شدند و این به این دلیل است که ضمانت شغلی در این رشته ها وجود دارد مثلا پزشک، دندانپزشک  و پرستاری که بیشتر این افراد از روی علاقه این رشته ها را انتخاب نکردند  بلکه آنها به خاطر شرایط نامناسب جامعه و بیکاری ،سراغ این رشته ها می روند.

این جوان بیکار و جویایی کار در خصوص آسیب های بیکاری در جوانان گفت:بیکاری کل آینده یک جوان را تحت شعاع قرار می دهد، همه ابعاد را با هم درگیر می کند، ازدواج فرد را به تاخیر می اندازد، روابط اجتماعی جوانان را دچار اختلال می کند و مهمتر از همه از نظر روحی و روانی فرد را دچار مشکل می کند، یعنی جوانی که پول نداشته باشد هیچ رویایی هم نمی تواند ببافد و جوانی هم که نتواند رویا ببافد، مرده است.به نظرم فقر با اعتیاد ارتباطی ندارد، اگر هم دارد نظر من این نیست.

هیچ امیدی به آینده نداریم

صادق احمدی جوان جویایی کار دیگری است که می گوید: شرایط اقتصادی و بیکاری که امروزه ما جوانان درگیر آن هستیم دیگر هیچ امیدی به آیندهبرایمان باقی نگذاشته است و انتظار ما  از مسئولان این است که فکر اساسی  به حال معضل بیکاری برای جوانان داشته باشند چرا که  بدون شك مسئولان ومتولیان بیش ازهركس دیگربرآسیب های اجتماعی ناشی از بیكاری بر قشرجوان مطلع هستند وباید برای برون رفت ازاین معضل كه سال ها ریشه زده باید چاره ای اساسی بیندیشند.

بیکاری اعتیاد ،جرایم و سن ازدواج را افزایش می دهد

 احمدی با بیان اینکه فعلا قصد ازدواج ندارم اگر هم داشته باشم با این وضعیت جامعه، شرایط نامناسب اقتصادی و تورم این کار را انجام نمی دهم، اظهار کرد: آسیب های بیکاری در آقایان بدتر و بیشتر است، نمی توانند ازدواج کنند مثل برادر خودم که فوق لیسانس برق ولی بیکار است و ازدواج هم نکرده است .

نرخ بیکاری در کردستان ۳ درصد از میانگین کشوری بالاتر است

معاون اقتصادی استاندار کردستان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان حدود ۳ درصد از میانگین کشوری بالاتر است، گفت: از دستگاه های اجرایی و بانک ها در خواست داریم توجه ویژه ای به پرداخت تسهیلات تکلیفی و حمایتی به متقاضیان داشته باشند.

خالد جعفری امروز(۳ دی ماه) در نشست کارگروه تخصصی اشتغال و سرمایه گذاری و سیزدهمین جشنواره تجلیل از کارآفرینان برتر استان کردستان که با حضور معاون کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، در خصوص وضعیت بیکاری در استان، اظهار کرد: با توجه به مرکز آمار در بهار سال ۹۹ نرخ بیماری ۱۲.۹۹ درصد و در تابستان ۱۱.۴ درصد برآورد شده که به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۲ درصد بوده حدود ۸ دهم درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سامانه رصد کشوری دو هزار ۹۱ شغل جدید توسط دستگاه های اجرایی ثبت شده است، افزود: در بهار امسال عمدتا به دلیل شیوع کرونا و فصلی بودن اشتغال در استان به علت کار کشاورزی نرخ بیکاری استان افزایش چشم گیری داشته است لذا باید تلاش کرد از ظرفیت های ایجاد شده کشور از جمله تسهیلات پایدار روستایی و صندوق توسعه ملی استفاده کرد.

معاون اقتصادی استاندار کردستان با اشاره به اینکه نرخ بیکاری استان حدود ۳ درصد از میانگین کشوری بالاتر است، بیان کرد: از دستگاه های اجرایی و بانک ها در خواست داریم توجه ویژه ای به پرداخت تسهیلات تکلیفی و حمایتی به متقاضیان داشته باشند.

جعفری ذکر کرد: استان در سال های گذشته تسهیلاتی از محل صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری دریافت کرده اما امسال به دلیل سیاست های کشور که در صندوق توسعه ملی وجود دارد تاکنون موفق به دریافت تسهیلات نشده است.

وی با اشاره به اینکه بیشترین توجه ما بر روی تسهیلات اشتغال پایدار و تبصره ۱۸ است،عنوان کرد: ما در تبصره ۱۸ تنها در بخش کشاورزی و تا حد کمی در بحث صنعت برای سرمایه در گردش استفاده کرده ایم.

 معاون اقتصادی استاندار کردستان گفت: در سال گدشته ۶.۶ دهم درصد سپرده کشور مربوط به استان کردستان بود که امسال به ۷ دهم درصد رسیده است لذا باید مدیران کشوری توجه و حمایت بیشتری از لحاظ تسهیلات به استان کردستان داشته باشند.

جعفری در خصوص مرز نشینی نیز تصریح کرد: در شهر سروآباد حدود۸۴ درصد از جمعیت این شهرستان، روستایی هستند که این موضوع می طلبد با دید ویژه و حمایت های در خصوص مشاغل روستایی و اشتغال پایدار روستایی داشته باشیم.

به گفته جعفری ۳۳ هزار مرز نشین در شهر سروآباد وجود دارد که نیاز است برای ایجاد اشتغال طرح های ویژه ای را قرار دهیم.

جعفری به تسهیلات کرونایی به مشاغل آسیب دیده از این بیماری نیز اشاره کرد و یادآور شد: تاکنون ۵۰ درصد از ثبت نام کنندگان موفق به دریافت تسهیلات کرونایی شده اند که لازم است در پرداخت بیمه بیکاری و تسهیلات کرونایی تسریع شود.

 با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان تاکنون جلسات متعددی برای رفع و مقابله با آن ایجاد شده که متاسفانه تاکنون به نتیجه مطلوبی نرسیده ایم لذا باید تلاش کنیم اعتبارات مناسبی جهت اشتغالزایی در اختیار مسئولان قرار گیرد.

انتهای پیام /

شهرستان اروميه – شهرستان اشنويه – شهرستان بوکان – شهرستان پلدشت – شهرستان پيرانشهر – شهرستان تکاب – شهرستان چالدران – شهرستان چايپاره – شهرستان خوي – شهرستان سر دشت – شهرستان سلماس – شهرستان شاهين دژ – شهرستان شوط – شهرستان ماکو – شهرستان مهاباد – شهرستان مياندوآب – شهرستان نقده – شهرستان بانه – شهرستان بيجار – شهرستان دهگلان – شهرستان ديواندره – شهرستان سروآباد – شهرستان سقز – شهرستان سنندج – شهرستان قروه – شهرستان کامياران – شهرستان مريوان