جدال بر سر یک قوطی حلبی روغن جامد در ارومیه و بازتاب آن در رسانه های داخل و خارج کشور، مشکل نبود روغن را دیگر از حالت کمبود در بازار به یک مشکل حیثیتی تبدیل کرده است. اما رییس صمت آذربایجان غربی آن را «شیطنت» می داند و می گوید: «استفاده از روغن جامد در جنوب استان، تامین روغن مورد نیاز آذربایجان غربی را با مشکل روبه رو کرده است»!.

به گزارش هه وال موکریان، چند زن و مردم میانسال با داد و فریاد و هل دادن یکدیگر قصد دارند به اول صف برسند. جایی که در آن چندین قوطی روغن جامد روی زمین قرار گرفته است. مردم همدیگر را با بی رحمی کنار می زنند و در تلاش اند تا روی قوطی ها بنشیند و شاید بعد از جدالی سخت صاحب یک قوطی روغن شوند. قوطی روغن

صفی برای دریافت روغن جامد، در ارومیه، خبر ساز شده است. ویدیویی که در آن زن و مرد، پیر و جوان برای دست یافتن به یک قوطی روغن جامد با هم در جدال اند. تصاویری ناراحت کننده که دل هر کسی را به درد می آورد وقتی می بینید که چطور مردم همدیگر را با بی رحمی کنار زده و عده ایی زیر دست و پا می افتند در جنگی که برای شکم است. قوطی روغن

یک جدال ناباورانه که از آن با نام «صف گرسنگان»، «صف کرونا» و «صف مرگ» هم نامبرده اند. این فایل ویدیویی دردناک در رسانه های داخل و خارج کشور نیز بازتاب داشته است.

فیلم را حتما تا به حال مسئولین هم دیده اند اما تا کنون آب هم از آب تکان نخورده و طبق معمول باید منتظر جوابیه ها و مقصر قلمداد کردن فیلم بردار و منتشر کننده فیلم از سوی مسئولین باشیم. قوطی روغن

صمت آذربایجان غربی: انتشار فیلم شیطنت بود!

پیش بینی ها درست از کار درآمد و امروز رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در واکنش به ویدیوی منتشره طبق انتظار معمول، بیان کرد: «انتشار فیلم هجوم مردم برای خرید روغن نباتی در ارومیه که در انبار یکی از فروشگاههای زنجیره ای این شهر گرفته شده شیطنت عده ای از افراد بوده است».

غلام رضا بابایی حتی با وارد کردن انگشت اتهام به سمت شهرستان های جنوبی استان آذربایجان غربی به ایرنا می گوید: «یکی دیگر از مشکلات در راستای تامین روغن مورد نیاز در استان استفاده از روغن جامد در جنوب استان است که میزان مصرف را بالا می برد».

رییس صمت استان ادامه می دهد: «شرکت‌های معین توزیع روغن در استان، روغن جامد را در سبد مصرفی خانوار مردم پیش بینی نکرده است. به همین خاطر اختلاف قیمت بازار و مصوب حین توزیع، موجب وجود صف بین متقاضیان می شود».

او تاکید می کند: «در حال حاضر روغن نباتی مایع و سرخ کردنی مورد نیاز خانوار به صورت خوراکی و سرخ کردنی در سطح تمامی فروشگاههای زنجیره ای آذربایجان غربی توزیع شده است. همچنین مباشران تامین کننده روغن نباتی، به کارخانه های معین استان معرفی شده اند تا روغن مورد نیاز مصارف مختلف را به میزان نیاز تامین کنند».

کمبود روغن خوراکی، قفسه های خالی و وعده های واهی مسئولان

روغن خوراکی، این کالای اساسی ماه ها است با کمبود شدید در کشور روبه رو است. این چالش مدت‌هاست که مردم را درگیر خود کرده است و هر بار مسئولان با وعده‌ها و اتخاذ سیاست های مختلف سعی در حل این مشکل داشته‌اند.

کمیابی روغن به ویژه نوع جامد در بازار، از شهریورماه امسال آغاز شد؛ موضوعی که برای آن از دلایلی چون تحریم‌ها، مشکلات ارزی و انتقال آن، عدم تخصیص ارز برای واردات روغن خام توسط بانک مرکزی و احتکار برخی از توزیع‌کنندگان نام‌برده شده است.

دی ماه امسال محمد دهقان، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌ غربی نیز با اشاره به کمبود روغن جامد در بازار گفت: «این موضوع فقط مختص آذربایجان‌ غربی نیست، بلکه مشکل کشوری است».

اما یک ماه بعد دهقان گفت: «۱۶ هزار و ۷۰۰ تن انواع اقلام اساسی با قیمت دولتی طی ۲ ماه بهمن و اسفند امسال در این استان توزیع شده و در اختیار شهروندان قرار گرفته است. از این مقدار، ۶ هزار تن روغن نباتی بوده که در حال توزیع با همراهی فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در آذربایجان غربی است».

او حتی تاکید کرد: «در این رابطه هیچگونه مشکلی نداریم و تمامی فروشگاه‌های بزرگ، روغن را به قیمت مصوب توزیع می‌کنند».

با همه این ها قفس های روغن خوراکی در اغلب فروشگاه ها و مغازهای سطح شهر خالی است و در برخی از فروشگاه‌ها روغن نباتی جامد با کد ملی عرضه می‌شود. مردم باید چند ساعت در صف منتظر بمانند تا نوبت به آنها برسد.

داغ واردات بر تن بازار روغن

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی دی ماه امسال در سفر به ارومیه از توسعه نیافتگی بخش تولید روغن خوراکی در کشور خبر داد و گفت: «هم اکنون ضریب خوداتکایی کشور در بخش روغن به ۱۶ درصد رسیده است. در مورد برخی گیاهان مانند دانه‌های روغنی عقب افتادگی داریم. گیاه کلزا که از موارد اصلی آن در کشور است زمان کشت مقارن با گندم دارد و در نتیجه مقدار زیادی از آن در کشور تولید نمی‌شود».

مصرف ماهانه روغن در ایران ۱۲۰ هزار تن است، هر چند گفته می شود هیچ محدودیتی بر سر راه تولیدکنندگان روغن نباتی در کشور وجود ندارد اما در حال حاضر مانع اصلی پیش روی تولید، نبود مواد اولیه و روغن خام برای تولید انواع روغن نباتی و مایع است.

سال گذشته ۲ میلیون تن روغن خوراکی توسط کارخانه‌های روغن تولید و به بازار عرضه شد که ۴۰۰ هزار تن بیش از نیاز سالانه مصرف کشور بود. به گفته متولیان، عمده نیاز روغن کشور از مسیر واردات تامین می‌شود و با توجه به اینکه ضریب وابستگی به واردات در این کالا نسبت به کالاهای دیگر بیشتر است، بخش قابل‌توجهی از مشکلات مربوط به بازار روغن هم به واردات مواد اولیه روغن بر می گردد.

به گفته رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی؛ پاییز امسال بیش از ۱۰۰ دلار در هر تن قیمت روغن خام و دانه‌های روغنی افزایش یافته است و همین عامل در روند خرید دانه‌های روغنی و روغن خام ایران تاثیر گذاشته است.

 فعالان و کارشناسان امر هم معتقد اند؛ افزایش نرخ دانه‌های روغنی از سوی روسیه و بازارهای جهانی، تاثیرات افزایش قیمت جهانی بر بازار، تولید، افزایش تقاضا و افزایش کف قیمت خرید همسایه‌ها و رقبای ایران در بازار منطقه و کم شدن میل بازار جهان به ارائه خدمات به تجار ایرانی به دلیل مشکلات در پرداخت بهای خرید باعث شده که بازار ایران با کمبود روغن مواجه شود.

اگر کمبودی در کالای اساسی نداریم، پس صف های طویل مردمی برای چیست؟

اکنون که کمبود شدید روغن و سایر اقلام اساسی در بازار مشهود است. اما همچنان رییس صمت آذربایجان غربی معتقد است که «هیچگونه کمبودی در تامین کالاهای اساسی در این استان وجود ندارد»، به گفته غلام رضا بابایی؛ «در خصوص تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم هیچ مشکلی وجود ندارد و این اقلام به حد کافی و نیاز ذخیره سازی شده است».

اما صف های طویل روغن خوراکی، مرغ، شکر و … تمامی گفته های رییس صنعت، معدن، تجارت را تکذیب می کنند. مردم در این روزگار کرونا ساعت ها در صف خرید روغن و شکر و مرغ و تخم مرغ می ایستند و شاید بعد از ساعت ها هم چیزی نصیبشان نشود غیر از حضور در صف خطرناک کرونا.

مسئولان همواره وعده رفع مشکل تولید و توزیع روغن جامد و مایع را می‌دهند ولی همچنان با کمبود آن در بازار مواجه هستیم و کار به جای رسیده که برای ساماندهی بازار و توزیع عادلانه برخی اقلام اساسی همچون روغن خوراکی، به هر کد ملی یک بار اجازه خرید روغن داده می شود!!.

این کل اقدامات مسئولان برای حل مشکل بازار تا قبل از عید بوده و حتی نام افراد در سامانه هم ثبت می شود!

مردم در این روزهای پایانی سال صبح در صف روغن و عصر در صف مرغ هستند و شاید شاهد چندین ویدیوی دیگر از جدال مردم برای کالاهای اساسی در کشوری باشیم که هنوز هم وابستگی به واردات، تامین و توزیع کالاهای اساسی آن را تهدید می کند/.

گزارش/ تانیا شعفی

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور