افزایش شدید قیمت مواد غذایی در کردستان در تضاد با درآمد اقشار مختلف قرار گرفته است بنابراین مردم برای تامین نیاز خود به ناچار به دنبال موادی ارزانتر می روند تا بتوانند نیازهای خود را تامین کنند و این مسئله سلامت مردم را به خطر می اندازد.

به گزارش هه وال موکریان، موجی از گرانی، حدود سه سال است که در جامعه ایجاد شده و موجب نگرانی و اضطراب بسیاری از مردم شده است. این اضطراب به ویژه در میان اقشار متوسط و پایین جامعه بیشتر خودنمایی می کند و بر زندگی آنها سیطره انداخته است. تورم افسارگسیخته نه تنها فشارهای روحی و روانی بسیاری بر مردم وارد می سازد بلکه سلامت جسمانی را نیز به طور مستقیم مورد آماج خود قرار داده و جامعه را روز به روز رنجور و رنجورتر می کند. مواد غذایی

کاهش سرانه سلامت مردم پیامد این گرانی ها است که شاید اکنون چندان نمایان نباشد اما بی شک در آینده این زخم سر باز می کند و جامعه ای بیمار را به ارمغان خواهد آورد که خود هزینه های بسیاری به دنبال خواهد داشت. تحت الشعاع قرار گرفتن سلامت غذایی مردم موضوعی است که استاندار کردستان هم در یکی از جلسات ستاد تنظیم بازار نسبت به آن هشدار داده و از فرمانداران در شهرستان ها درخواست کرده که «توجه داشته باشند موضوع گرانی، بحث سلامت غذایی را تحت الشعاع خود قرار ندهد زیرا این دو مقوله کاملا از هم جدا هستند.»

بی شک زمانی که قیمت موادغذایی سیر تصاعدی گرفته و در تضاد با درآمد اقشار مختلف جامعه قرار می گیرد مردم برای تامین نیاز خود به ناچار به دنبال موادی ارزانتر می روند تا بتوانند خود را سیر کنند. به طور قطع، فروشندگانی را در خیابان های سنندج دیده اید که مواد خوراکی را با قیمت هایی کمتر از بازار می فروشند و بسیار وسوسه انگیز است. حتی در بسیاری قصابی ها و رستوران ها دیده شده که گوشت و کوبیده را با قیمت های بسیار پایین عرضه می کنند. اما مردم باید هوشیار باشند و بدانند هیچ ارزانی نمی تواند بی علت باشد. چرا که این مواد خوراکی ارزان معمولا یا تاریخ مصرف گذشته هستند و یا از مواد و ضایعاتی تهیه شده اند که می تواند سلامت مردم را تهدید کند.

علاوه بر این، به علت گرانی، تامین خوراکی هایی که با سلامت ارتباط مستقیم دارد برای اقشار پایین جامعه تقریبا غیر ممکن شده است. مواد لبنی ای که برای تامین سلامت مردم الزامی است و باید در سفره غذایی گنجانده شود با افزایش قیمت ها، دیگر جایی در سبد غذایی مردم کردستان ندارد و در حال حذف است. هر چند پس از هدفمند کردن یارانه ها در دولت نهم و دهم مصرف مواد لبنی در کشور کاهش پیدا کرده اما در سه سال اخیر این روند کاهشی مصرف مواد لبنی تسریع شده است.

به گفته متخصصان تغذیه حذف مواد لبنی سلامت مردم را به خطر می اندازد و با مشکلاتی چون پوکی استخوان و کوتاهی قد ارتباط مستقیم دارد. به گونه ای که مرکز تحقیقات پوکی استخوان کشور نسبت به کاهش مصرف شیر در جامعه و شیوع پوکی استخوان هشدار داده است.

گوشت ماهی هم از دیگر مواد غذایی مفید است که ارزش تغذیه ای بالایی دارد و وجود آن در سبد غذایی مردم الزامی است. اما اکنون قیمت هر کیلو ماهی قزل آلا در بازار سنندج که تا پیش از این حدود ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان بود به بیش از ۶۰ هزار تومان رسیده است و قطعا با این قیمت اقشار متوسط و پایین جامعه دیگر نمی توانند این ماده غذایی مفید را بر سر سفره های خود بیاورند.

گوشت مرغ هم که در میان مواد گوشتی تقریبا ارزانتر بود اما حالا آن هم به اندازه ای گران شده که دیگر خانواده های کم درآمد به سختی از عهده تامین آن هم بر می آیند و اینها همه زنگ خطر تهدید سلامت جامعه به ویژه استان کردستان را به صدا درآورده است. زیرا کردستان، استانی است که درآمد آن هم از میانگین کشوری پایین تر است و با افزایش قیمت مواد خوراکی که تقریبا از سایر استان ها بیشتر است، سلامت مردم استان به خطر افتاده است.

کاهش کیفیت مواد غذایی و همچنین کاهش مصرف مواد غذایی مفید  آثار سوء ی بر جامعه دارد که در آینده خود را نشان می دهد. این هشدار باید از سوی مسئولان کردستان جدی گرفته شود، در حالیکه تاکنون هیچگونه تمهیدی از سوی دستگاه های نظارتی استان از جمله سازمان صمت، دامپزشکی و دانشگاه علوم پزشکی برای مبارزه با عرضه موادغذایی بی کیفیت و یا گران در استان اندیشیده نشده است. ضروری است این نهادها در این ایام که نزدیک عید است، نظارت بیشتری بر بازار داشته باشند و مانع سوء استفاده برخی افراد از شرایط حاضر شوند و اجازه ندهند موادغذایی ناسالم را با قیمت های نازل به مردم عرضه کنند.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور