مدرسه تاریخ «هدایت» ارومیه که جز آثار ثبت ملی کشور به شمار می رود در کش و قوس اداره کل میراث فرهنگی و مالک آن یعنی اداره کل راه و شهرسازی قرار گرفته است و اکنون با ورود استانداری به قضیه سرنوشت این اثر ملی به تعیین تکلیف در جلسه کمسیون ماده 5 استان بسته شده است.

به گزارش هه وال موکریان، اواخر بهمن ماه خبر عجیب مزایده و فروش یک بنای تاریخی با ثبت ملی در ارومیه خبر ساز شد. گویا اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی که مالکیت بنای تاریخی مدرسه هدایت ارومیه، را عهده دار است بدون توجه به ضوابط میراث‌فرهنگی در مورد آثار ثبت ملی، این بنای تاریخی را به مزایده گذاشته بود

این موضوع با واکنش اداره کل میراث فرهنگی استان روبه رو شد و در نهایت استانداری هم به قضیه ورود کرد.

میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی پیگیر متوقف ساختن مزایده مدرسه ملی «هدایت» ارومیه

بلافاصله مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی اعلام کرد؛ پیگیر متوقف ساختن این مزایده است زیرا راه و شهرسازی استان بدون توجه به ضوابط میراث‌فرهنگی در مورد آثار ثبت ملی اقدام به مزایده گذاشتن این بنای تاریخی کرده است.

جلیل جباری تاکید داشت که ساز و کار قانونی برای به مزایده گذاشتن مدرسه هدایت ارومیه طی نشده است و با توجه به ارتباط موضوع با مصالح و منافع عام جامعه و ضرورت فراهم ساختن موجبات بازدید اشخاص از این بنا، نیاز است تا دستگاه‌های مربوطه در اسرع وقت دستور لازم برای متوقف کردن فروش و واگذاری این بنای تاریخی را صادر کنند.

او ادامه داد: از آنجایی که مدرسه هدایت ارومیه به شماره ۱۸۳۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و با توجه به اینکه معماری آن یکی از بناهای منحصر به فرد ارومیه بوده، این اداره‌کل خواستار مطرح شدن موضوع فروش این بنای تاریخی در کمیته نفایس است.

اصرار راه و شهرسازی آذربایجان غربی بر واگذاری قانونی مدرسه تاریخی

اما چند روز بعد مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: واگذاری این اثر تاریخی تنها در مالکیت قانونی اثر انجام می‌شود و هیچ‌گونه تغییری در ظاهر و اصل بنا انجام نمی‌شود.

سید محسن حمزه لو با تاکید بر اینکه عدم رعایت ضوابط حفاظتی آثار ملی ثبت‌شده، جرم محسوب می شود و مرتکبین مشمول مجازات های مقرر می‌شوند، افزود: هرگونه اقدام به تعمیر، مرمت، تغییر و تجدید بنا باید با کسب مجوز از  میراث فرهنگی انجام شود.

حمزه‌لو ادامه داد: مزایده اراضی و املاک متعلق به شرکت بازآفرینی شهری ایران از جمله مدرسه هدایت در چارچوب ضوابط و مقررات مزایده و فروش املاک و مستغلات انجام می‌شود و هدف آن زمینه‌سازی برای بهره‌برداری بهینه از این اثر ملی تعیین شده است.

او با اشاره به این‌که افرادی که برنده این مزایده می‌شوند جهت بهره‌برداری فرهنگی و اقتصادی، مسئولیت مرمت و احیای مدرسه هدایت را به عهده می‌گیرند، گفت: درآمد حاصل از واگذاری مدرسه هدایت در پیشبرد پروژه‌های بازآفرینی شهری استان هزینه می‌شود.

استانداری آذربایجان‌غربی خواستار توقف واگذاری مدرسه تاریخی ارومیه شد

امروز چهارم اسفند ماه، سایت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به نقل از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نوشت؛ استانداری آذربایجان‌غربی خواستار توقف واگذاری مدرسه تاریخی هدایت ارومیه شده است.

آیدین رحمانی رضاییه تصریح کرد: در کمیسیون ماده ۵ نیز شخصا موضوع را پیگیری و قرار بر این شد تا تعیین تکلیف نهایی موضوع از واگذاری این مدرسه تاریخی خودداری شود. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی با اشاره اینکه این مدرسه متعلق به سازمان ملی مسکن است، گفت که این سازمان هرچند در فروش زمین‌های متعلق به خودش مختار است ولی موضوع واگذاری مدرسه تاریخی هدایت ارومیه کاملا متفاوت است.

رحمانی با تاکید بر اینکه واگذاری مدرسه تاریخی هدایت ارومیه باید طبق شرایط خاص سازمان میراث فرهنگی انجام شود، اظهار داشت: امیدواریم این مدرسه در نهایت به خود سازمان میراث واگذار گردد.

رحمانی صیانت از آثار تاریخی را وظیفه و مسوولیت شهروندی خود دانست و بیان کرد: با توجه به قدمت تاریخی ارومیه تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا از حداقل بناهایی تاریخی که در این شهر به ثبت رسیده‌اند، قاطعانه صیانت کنیم.

به گزارش کردپرس، پروژه مدرسه هدایت با مساحت یک هزار و ٢٨٠ مترمربع عرصه و یک هزار و ١٢٠مترمربع اعیان، داری طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول است که در چند سال گذشته به شکل مستمر توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران مرمت شده است.

مدرسه هدایت به عنوان یکی از آثار برجسته معماری ایرانی اسلامی، ظرفیت‌های کم‌نظیری برای گسترش برنامه‌های فرهنگی و هنری دارد و قدمت آن به اواخر دوره قاجار برمی گردد، این خانه تاریخی در سال ۱۳۴۷ توسط مالک جدید به مدرسه تغییر کاربری داد.

کتیبه های مدرسه هدایت تخریب شده است و به همین دلیل تاریخ دقیق احداث و نام معمار سازنده آن مشخص نیست اما با توجه به نوع مصالح و فرم معماری، تاریخ احداث آن به اواخر دوره قاجار می‌رسد. این بنا در واقع توسط شهریاران احداث شده است و در جنگ جهانی اول هم مدتی فرانسوی‌ها از بنای هدایت استفاده کرده‌اند.

مهم‌ترین و با ارزش‌ترین بخش مدرسه هدایت را ساختمان ضلع جنوبی صحن که رو به شمال و در میان حیاط‌های بیرونی و درونی قرار گرفته است تشکیل می‌دهد.

 این بنای تاریخی بر اساس معماری سنتی ایرانی، دارای اندرونی و بیرونی نسبتاً زیبایی است. حیاط‌های مدرسه به فرم چهارگوش با دیوار کشی آجری و پایه‌های سنگی و آجری با طاق‌نماهایی از آجر لعابدار فیروزه‌ای آرایش یافته است. در دو ضلع جنوبی و غربی حیاط ساختمان‌هایی با زیرزمین وجود دارد که از سطح حیاط چند پله پایین‌تر است، مصالح به کار رفته در زیرزمین تا ارتفاع یک متر با سنگ‌های خاکستری تراش و در طبقه همکف از آجر استفاده شده است.

مدرسه هدایت در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور