همه ما می دانیم که وقتی چیزی قرار است گران بشود ابتدا کم می شود بعد قطع می شود و بعد از اینکه مردم قبول کردند آن را گران تر بخرند دوباره فراوان می شود.

سرویس یادداشت هه وال موکریان، سالهاست در بازارهایی که نیاز روزمره زندگی را تامین می کنند خبرهایی مثل کمبود، کاهش کیفیت و گران شدن می شنویم که همواره روند زندگی را تحت تاثیر گذاشته و استرسی بیش از پیش بر زندگی ما وارد می کند. همه ما می دانیم که وقتی چیزی  قرار است گران بشود ابتدا کم می شود بعد قطع می شود و بعد از اینکه مردم قبول کردند آن را گران تر بخرند دوباره فراوان می شود. و این چرخه نادرست همواره ادامه دارد.

برای شکستن این چرخه ایده هایی از قبل وجود دارد مثلا می گویند که دولت با تزریق بیش از حد، بازار را تنظیم کند و یا اینکه به آن کالا یارانه و ارز با قیمت پایه (۴۲۰۰) بدهد. اما این راه ها بارها  پیموده شده و نشان داده که فقط یک مُسکن کوتاه مدت برای بازار هستند. و حالا  که محتکران و مفسدان اقتصادی بازی تنظیم بازار را به خوبی بلد شده اند، مسکن تنظیم بازار نیز دیگر جواب نمی دهد. محتکران خودشان کالای تزریق شده به بازار را دوباره جمع آوری کرده و مانع تاثیر آن در بازار می شوند. مثل کسی که دندان درد دارد و هر بار که مُسکن می خورد تاثیر آن کم تر می شود تا جایی که مجبور می شود هر نیم ساعت یک مُسکن قوی بخورد که البته آن هم بعد چند روز بی تاثیر می شود.

یکی از راه حل هایی که هم اکنون  درست به نظر می رسد اصلاح نظام توزیع و نظم دادن به بازار است. برای مثال یک مرغداری یا گاوداری را در نظر بگیرید که خوراک دام خود را به درستی دریافت نمی کند و گاهی چند روز طول می کشد که بتواند خوراک مورد نیاز واحد خود را تامین کند. در این شرایط آیا مرغ ها و دام‌ها کاری به بی نظمی و احتکار ندارند و باید خوراکشان به هر طریق فراهم شود و لذا دامدار مجبور است که از بازار آزاد یا بازار محتکران خوراک تامین کند که در نهایت باعث افزایش قیمت پایانی دام می شود. البته ناگفته نماند که این خوراک که در بازار آزاد هست همان خوراکی است که با ارز دولتی آمده و نمی دانیم چگونه سر اینجا در می آورد! اینجا فقدان نظم قبل از آنکه کار به تنظیم بازار برسد، خودش را نشان می دهد و باید برای آن فکری شود.

اکثر بازارهایی که از ارز دولتی استفاده می کنند همیشه گرفتار این نوسانات هستند و همواره گفته می شود که ارزهای اختصاص داده شده به کالاهای موردنظر تزریق نشده و سر از بازارهای سوداگرانه دیگر درآورده است. لذا باید اولا ارز دولتی که به این کالاها داده می شود را حذف و به صورت یارانه نقدی به مردم پرداخت کنند. این اصلاح اگر چه باعث افزایش قیمت می شود اما الان نیز این کالاها با قیمت دولتی به دست مردم نمی رسند و فقط اندکی افزایش قیمت خواهد داشت.

با این کار دیگر احتکار این اقلام سودی برای مجرمین اقتصادی نخواهد داشت. با اصلاح نظام توزیع و نظم دادن به بازار عرضه و تقاضا، اگر محتکران بخواهند با ایجاد کمبود در بازار به قیمت حبابی دامن بزنند، توانایی این کار را از دست داده و قیمت کالا بر اساس عرضه و تقاضا تنظیم می شود. در این صورت و با این نظم بخشی، اگر قیمت محصولی بی دلیل افزایش یافت با کاهش تقاضا از سوی مردم مواجه شده و ناچار به کاهش قیمت خواهد شد.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور
  • نویسنده : حمزه کاظمی (فعال فرهنگی اجتماعی)