مصلح غفاری مسئول اقامتگاه بومگردی هه ساره در روستای نوره سنندج است که ۱۵ سال است در زمینه گردشگری فعالیت می کند و به دلیل فعالیتش به عنوان لیدر و راهنمای کوهستان و تور به اکثر نقاط استان کردستان و کشور تصمیم به برپایی اقامتگاه بوم گردی هه ساره می کند.

به گزارش هه وال موکریان، کافی بود کمی دلت از حال و هوای شهری بگیرد و بخواهی بوی نان تازه به مشامت برسد  و دیدن خانه های کاهگلی روستایی بر چشمت نوازش کند، آری صحبت از اقامتگاه های بوم گردی روستایی است که با رفتن به انجا و دیدن مناظر زیبا و فرهنگ و رسوم روستایی خاص هر منطقه  دلت را به گذشته هایی نه چندان دور می برد که ناخودآگاه هوایش را می کند. گردشگری روستایی

روستای هدف گردشگری نوره از توابع بخش مرکزی و در ۱۸ کیلومتری سنندج قرار دارد که طبیعت زیبای آن به علت وجود سنگ بستر در اطراف روستا، مصالح های سنتی که عمدتاً شامل سنگ، گل و چوب است چشم هر بیننده ای را محو تماشای خود می کند.

به راستی در روستا همه چیز، از هوا تا زمین، خوراک و پوشاک بوی سادگی و صمیمیت می دهد و همین حس سرشار از زندگی است.

سفر زمانی سفر است که یاد گرفته باشی بومی روستا بودن چه کیفی می‌دهد و در این راه اقامتگاه‌های بومگردی و روستاییان بهترین میزبان و همراه شما در سفرند تا طعم سفر به روستا برای همیشه لای دندان‌هایتان گیر کند.

مصلح غفاری مسئول اقامتگاه بومگردی هه ساره در روستای نوره سنندج است که  ۱۵ سال است در زمینه گردشگری فعالیت می کند و به دلیل فعالیتش به عنوان لیدر و راهنمای کوهستان و تور به اکثر نقاط استان کردستان و کشور تصمیم به برپایی اقامتگاه بوم گردی هه ساره می کند.

وی در گفتگو با خبرنگار هه وال موکریان اظهار داشت: به مدت ۱۵ سال است که فعالیت گردشگری را در اکثر نقاط کشور داشته ام اما به دلیل کوهستانی بودن و زیبایی خاص این منطقه تصمیم گرفتم که در روستای نوره که در چند کیلومتری سنندج قرار دارد اقامتگاه بوم گردی را افتتاح کنم.

وی افزود: با دریافت مجوز؛ روستای گردشگری نوره را به عنوان پایلوت اولیه فعالیتم آغاز کردم چرا که ۷۰ درصد بافت سنتی و قدیمی خود را تغییر نداده بودند، همچنین در ۱۶ کیلونتری سنندح و سر راه مریوان و هورامان قرار داشت و همین عامل ها سبب گردید که سال ۹۷ اقدام به دریافت مجوز و فعالیتم را شروع کنم و توانستم در سال ۹۸ این اقامتگاه را افتتاح کنم.

وی ادامه داد: برای بازسازی و تجهیز این اقامتگاه صد میلیون تومان هزینه کردم و با افتتاح آن در اردیبهشت ماه تجربه ی خوبی را کسب کردم چرا که حجم کثیری از مسافران و گردشگران را در این اقامتگاه اسکان دادیم و عملاً این روستا به معنای واقعی طعم روستای گردشگری را به خود چشید.

غفاری به شناسایی ظرفیت های این روستای گردشگری به مسافران اشاره کرد و عنوان داشت: با شناسایی این روستا و دایر کردن اقامتگاه های بومگردی بسیاری از صنایع را برای گردشگران بولد کردیم به نحوی که بخشی از درآمد روستاییان به فروش عرقیات گیاهان مختلف دارویی تبدیل شد.

وی در پاسخ به سوال «نقش بومگردی و توسعه روستایی بر گردشگری چیست؟» تاکید کرد: گردشگری و توریست به طور کل همانند یک تاتالیز برای توسعه ی یک استان عمل می کند مخصوصاً استان کردستان که یک استان محروم است و توسعه گردشگری میتواند یک اثر مثبت در توسعه ی اقتصادی آن داشته باشد، زیرا روستایی که جاده دسترسی و امکانات مناسبی ندارد یک محرومیت است که از لحاظ بومگردی یک فرصت برای توسعه اقتصادی محسوب میشود.

وی بیان کرد: سفر به روستا برای انسان ها معجزه می‌کند چرا که هوای پاک روستا، صفا و صمیمیت اهالی، طبیعت بکر و کمتر دست خورده‌ی روستا و آرامش محض آن روح و روان آدم را صیقل می‌دهد و نسخه‌ای بی‌ریا‌تر و معصومانه‌تر از من همیشگی تحویل می‌دهد، مسافران با مراجعه کردن به روستاها یک نوع فرهنگ را تبادل می کنند، صنایع دستی شکوفا نی شود و رسم و رسوم های کهنه دوباره احیا میشود لذا در اقتصاد روستاییان نیز بسیار حایز اهمیت است.

وی خاطر نشان کرد: با افتتاح این اقامتگاه به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای ۲۵ نفر اشتغالزایی ایجاد شد و در سال اول بخشی از هزینه ها جبران شد اما از بهمن ماه سال گذشته تا به الان که کلاُ غیر از ده روز فی ما بین که تعطیل بوده است ضربه ی سنگین بر حوزه بوم گردیمان وارد شده است و امیدواریم با فروکش کردن آن در بهار سال آینده هزینه هایمان جبران شود چرا که در صورت ادامه دار شدن این بیمارس با شکست مواجه خواهیم شد زیرا هیچ توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

ضرر ۴۰۰ میلیون تومانی کرونا بر اقامتگاه های بوم گردی کردستان 

تیمور خالدی مشاور مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰ اقامتگاه بومگردی در استان کردستان فعال هستند که بیشتر این اقامتگاه ها در روستای دولاب، شیان، توریور، دره تفتی، گومه ای در شهرستان دیواندره، قصلان در شهرستان قروه، تاینه و آویهنگ هستند.

وی گفت: تا پایان سال جاری چهار اقامتگاه بومگردی دیگر در استان کردستان به بهره برداری خواهد رسید چرا که این اقامتگاه ها درحال حاضر توانسته است برای ۸۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کنند.

خالدی ادامه داد: بسیاری از بومگردی‌ها هنوز موفق نشده‌اند به شرایط روزهای قبل خود برگردند.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری دارای شغل و توسعه پایدار است، تصریح کرد: همه مسئولان باید نگاه ویژه‌ای به این صنعت داشته باشند و به ادامه روند این بخش کمک کنند.

وی افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا متاسفانه این اقامتگاه های بومگردی نیز دچار ضرر و زیان های فراوانی شدند که میزان ضرردهی آنها ۴۰۰ میلیون تومان برآورد شده است.

شیوع ویروس کرونا رعشه بر تن گردشگری روستایی و بخش بوم گردی کردستات انداخته و به گفته فعالان و مسوولین این بخش اگر چاره‌ای برای این موضوع اندیشیده نشود، مشکلات عظیمی برای این صنعت که متخصصین بسیاری آن را نسخه رهایی بخش اقتصاد می‌دانند، رخ خواهد داد.

گزارش از مهوش رحیمی

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور