سالانه یک سوم محصول تولیدی سیب درختی آذربایجان غربی، به سیب صنعتی و کنار جاده ایی تبدیل می شود و زمینه حضور دلالان را فراهم می کند اما معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی، هنوز معتقد است که «نباید اجازه داد این موضوع به چالشی برای اقتصاد استان و بدمنظر شدن حاشیه جاده ها تبدیل شود».

به گزارش هه وال موکریان، سالانه در استانی که قطب تولید محصول سیب درختی در کشور است، یک سوم محصول تولیدی سیب درختی آذربایجان غربی، به سیب صنعتی و کنار جاده ایی تبدیل می شود. بخش عظیمی از این تولیدات با انباشت در کنار جاده ها هدر می رود و بخشی دیگر هم به مصرف کارخانه های فرآوری تبدیل می شوند. انباشت

سال هاست که مسئولان استانی در پی راهکاری برای حل مشکل سیب کنار جاده ایی هستند ولی تا کنون موفقیتی در این خصوص حاصل نشده است و هر سال با وجود غیر قانونی اعلام کردن این کار، اطراف جاده های آذربایجان غربی با شروع فصل پاییز به تپه ماهورهایی از سیب های رنگارنگ مزین می شود.

نبود هماهنگی بین ارگان ها و نیز نبود زیر ساخت های کافی جهت بهبود ساماندهی بازار سیب، یکی از مهم ترین دلایل انباشت سیب های صنعتی در کنار جاده ها است.

دپوی سیبی که هر سال در فصل برداشت، جهاد کشاورزی استان در تلاش است تا با ممنوعیت این کار، با آن برخورد کند و اما در نهایت سیب ها در کنار جاده ها تلمبار شده و گاهی یکجا به دلالان فروخته می شوند. انباشت

ایجاد مراکز خرید سیب با نظارت وکنترل معاونت غذا و دارو و سازمان جهادکشاورزی جهت کاهش نقش واسطه ها هر ساله برقرار است اما ضعف های زیر ساختی این روند باعث شده که این موضوع همچنان ادامه داشته باشد. انباشت

از سویی دیگر افزایش سیب درجه ۳ و سیب دپو شده در کنار جاده ها به اصلاح وجایگزینی باغات فرسوده نیاز دارد تا پیش از ورود دلالان، خرید سیب ها طی یک روند قانونی انجام بگیرد.

با این وجود هنوز هم معاون استاندار آذربایجان غربی معتقد است که این معضل به چالش اقتصادی در استان تبدیل نشده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار  آذربایجان غربی امروز چهارشنبه در نشست با رئیس جهاد دانشگاهی استان با تاکید بر اینکه زیرساخت های تولید با ارزش افزوده بالا باید در این استان فراهم شود، اظهار کرد: با مطالعه درباره سیب صنعتی و انباشت آن، حل نشدن این موضوع در استان طی سال های اخیر مشهود است که نباید اجازه داد این موضوع به چالشی برای اقتصاد استان و بدمنظر شدن حاشیه جاده ها تبدیل شود.

نادر صادقی گفت: در راستای ارزش آفرینی در حوزه های مختلف نیازمند مدیریت زنجیره تامین در بخش های مختلف برای وصل حلقه های موثر در تولید و فرآوری و اتصال به بازار هستیم که این مهم در مرحله اول با نگاه تخصصی باید در حوزه کشاورزی شکل بگیرد.

او ادامه داد: مطالعات تطبیقی از تجربه های موفق کشورهای دنیا در این حوزه برای عملیاتی کردن موضوع بسیار مهم است که تحقق این زنجیره ارزش آفرین نیازمند برنامه ریزی و مدیریت زنجیره است که می توان در استان نیز آن را عملیاتی کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: طراحی و تدوین مدل توسعه هوشمند راهکاری برای ارتقای بهره وری در همه حوزه ها از جمله کشاورزی است که تحول عظیمی در این صنعت ایجاد و سبب تولید محصولاتی با کیفیت و کمیت بیشتر شود.

صادقی بیان کرد: باید یک رابطه منطقی بین منافع تولید کننده، توزیع کننده و مصرف کننده برقرار شود تا در قیمت محصولات در بازار تعادل ایجاد شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با کارفرمایی وزارت تعاون و توسط جهاد دانشگاهی اقدامی ارزشمند در ایجاد اشتغال پایدار است که باید در جهت فرهنگسازی عموم مردم برای بهره مندی از مزایای این طرح هوشمندانه گامهای اساسی برداشت.

صادقی گفت: اتصال به بازار از نکات کلیدی و طلایی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در مقایسه با سایر طرح های مشابه در گذشته می باشد که با بهره مندی ازتجارب پشتیبانان توانمند و فعال در این زمینه می توان به نتایج قابل قبولی در اینخصوص دست یافت.

در این دیدار رستم زاده رییس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در ابتدای این دیدار با اشاره به توانمندی این نهاد در گروه های پژوهشی خاطرنشان کرد: مبنای توسعه واحد در حوزه های فرهنگی آمورشی آموزش عالی پژوهشی و مرکز رشد بر اساس مزیت کشاورزی استان با رویکرد تخصصی و با اتکا بر راهبردهای علمی عملی شکل گرفته است و راه اندازی پژوهشکده در حوزه سلامت کشاورزی یکی از برنامه‌های مهم واحد است. انباشت انباشت

رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۱۴ طرح فناورانه و شاخص در حوزه کاری گروه های مختلف از سوی اعضای هیات علمی و پژوهشگران استان در راستای تحقق زنجیره ارزش توسعه استان طراحی و تعریف و پیشنهاد شده است خاطرنشان ساخت: جهاددانشگاهی استان بر اساس نیاز و چالش های پیش روی توسعه استان ساختارها و طرح های پژوهشی ارایه می دهد

آذربایجان غربی با تولید سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن سیب، قطب سیب ایران محسوب می شود. این محصول استراتژیک کشاورزی یک میلیارد دلار سرمایه در گردش دارد اماسرنوشتش تلخ و ناگوار است. 

هم اکنون  نیز ۶۵۰ هزار تن سیب تولیدی در سردخانه های استان تلمبار شده و بازار صادراتی برای آنها پیدا نشده است و خطر فاسد شدن این محصول را تهدید می کند.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور