محیط زیست و شورای شهر توسط انجمن های قروه در خصوص پاسخ گویی در برابر مشکلات موجود به چالش کشیده شده و مورد انتقاد قرار گرفتند.

به گزارش هه وال موکریان، نشست سمن های قروه با حضور فرماندار، معاون سیاسی فرماندار و رئیس محیط زیست، شورای شهر و شهردار با محوریت مطالبه گری در خصوص مشکلات شهرستان برگزار شد.

این نشست گرچه به درخواست خبرنگار کردپرس در راستای پاسخ گویی شورای شهر و محیط زیست در برابر مشکلات زیست محیطی بود اما به دلایل نامعلوم به نام سمن های قروه رقم خورد و هرچند تأکید شده بود که اعضای شورا همه باشند اما مثل همیشه تنها سه عضو شورا در نشست حاضر شده و مشخص بود که شورای شهر حتی در سال آخر هم موفق به حفظ اتحاد خود نشده اند.  

با این وجود این نشست در حالی ۴ ساعت به طول انجامید که نه شورای شهر قادر به پاسخ قانع کننده بودند و نه محیط زیست موفق شد از ضعف در برابر آلودگی های زیست محیطی دلایل قابل قبولی ارائه دهد.

از آن طرف هم مثل همیشه سمن ها توسط فرماندار سرکوب و متهم به بی اطلاعی و سیاه نمایی شدند و از طرفی دیگر هم محور نشست که در واقع پرسش و پاسخ بود تبدیل شد به سخنرانی و حاشیه پردازی و در نهایت هم دفاع از عملکرد!

هرچند در این میان نمی توان به ضعف سمن ها در حوزه فعالیت خود اشاره نکرد اما این باعث نمی شود که مسئولان درخواست ها و انتقادات این سازمان های مردم نهاد را سرکوب کرده و انتظار سکوت از آنان داشته باشند.

برای محیط زیست کاری نشده

در ابتدای این نشست مسئول انجمن سراب سبز قروه از وجود یکسری از مشکلات زیست محیطی در شهرستان گفت. «انوشیروان انور» به نبود برنامه برای پسماند قروه اشاره داشت و از اینکه فرهنگ حفاظت از محیط زیست آن طور که باید جای نیفتاده انتقاد کرد.

او خواستار توجه به مسایل زیست محیطی و رفع مشکلات مرتبط شد و همچنین به آبگیری سد ژاوه و خطراتی که وجود دارد هم پرداخت و توجه به نکات متخصصان مرتبط برای رفع آلودگی ها را مهم دانست.

آنچه در حوزه محیط زیست بسیار مورد نقد قرار گرفت این بود که «محیط زیست برای مسئله پسماند وظیفه قانونی خود را انجام نداده و تنها مقصر را شهرداری دانسته و این در حالی است که

همچنین «صادق حسین زاده» از انجمن باران هم با اشاره به مشکلات مرتبط در حوزه پسماند و زباله های شهری خطاب به مدیران گفت که برنامه ای برای توسعه شهرستان نیست و به نظر می رسد همچنان برنامه ای هم نباشد.

مارپیچ مناسب سازی

«حسین زاده» در ادامه از اینکه هنوز برنامه های مناسب سازی اجرا نمی شود به شدت انتقاد کرد. «مناسب سازی در سطح شهر تبدیل به موضوع کلیشه ای شده و هیچ پیشرفتی را در این زمینه شاهد نیستیم و هرچه هست خارج از استاندارد لازم است.»

به گفته او قانون می گوید تا زمانی که برای ساخت و سازها مناسب سازی نشود نباید پایان کار داده شود اما معلوم نیست در قروه چرا این قانون رعایت نشده و به سادگی حق معلولان نادیده گرفته می شود.

«حسین زاده» به افتتاح در سکوت پارک شهید بهشتی اشاره کرد. «برای پارک شهید بهشتی شهرداری بارها وعده مناسب سازی و اصلاح داد اما هرگز عملی نکرد و در برابر اعتراضات ما ایستادگی داشت و در آخر هم در سکوت کامل خبری بدون اینکه به درخواست معلولان توجه کند، اقدام به افتتاح پارک کردند.»

او حتی مناسب سازیهایی که در ادارات صورت گرفته را غیراستاندارد و غیرقابل استفاده دانست و گفت که «مشخص است هرچه انجام می شود تنها برای رفع تکلیف بوده و در واقع مدیران به دنبال انجام کار دست نیستند و فقط هدر رفت هزینه را در پی داشته است.»

مدیران توان مخالفت ندارند

نبود ظرفیت در مدیران برای پذیرش انتقاد و مخالفت در کنار استفاده از مشاوران تک بعدی دیگر مواردی بودند که «حسین زاده» به آن ها پرداخت. «مدیران شهرستان توان مخالفت ها را ندارند و برای همین مشاورانی را برای خود انتخاب می کنند که همسو با آنان است و همین باعث می شود که تاب و توان انتقاد و مخالفت را نداشته باشند.»

او همین طور از شورای شهر و عملکردی که نداشته اند انتقاد کرد. «شورای شهر چه جایگاهی دارد؟ در این مدت چه اقداماتی برای شهر انجام داده است؟»

«حسین زاده» در ادامه از قطع مستمری ۳۰ نفر از مددجویان انجمن باران توسط بهزیستی خبر داد و گفت که پرداخت مستمری هدفمندی یارانه ها یک مقوله کشوری است و اجازه قطع آن توسط شهرستان درست نیست!

در همین زمینه «مصطفی ملکی» از مؤسسه خیریه خانه امید هم ضمن انتقاد به شورا از اینکه «تنها موفقیت شورا اعلام این است که حقوق پرسنل و کارگران شهرداری به موقع پرداخت می شود و این مسئله را مدام تکرار می کنند» گفت. موردی که از نظر او و دیگر منتقدان جزو وظایف شورا و شهرداری است و ملاکی برای سنجش موفقیت عملکردی نیست.

فرماندار: سیاه نمایی نکنید

پس از انتقادات سمن ها این فرماندار قروه بود که موارد انتقادی را رد و به دفاع از عملکرد مدیران پرداخت. از نظر «حسین الماسی» سمن ها بدون اطلاع از موارد انتقاد می کنند و خدماتی که شده را نمی بینند.

به گفته او سمن ها نباید کاری کنند که تبلیغاتشان از عملکرد بالاتر برود و ادعایی داشته باشند که به عملکرد نرسد.

«الماسی» با بیان اینکه باید با اطلاع حرف زد، تمامی انتقادات را رد کرد. «باید با اطلاع حرف زد و از کلی گویی دست برداشت، نباید همه را زیر سؤال برد و خدماتی که شده را ندیده گرفت.»

او به مشکل مناسب سازی اشاره داشت و ضمن رد این انتقاد که کاری در این زمینه نشده، عنوان کرد که «برای مناسب سازی نگویید کاری نشده حداقل۴۰ درصد اتفاق افتاده، البته ایراداتی هست که باید اصلاح شود اما این دلیل نمی شود بگوییم کاری صورت نگرفته است.»

«الماسی» در خصوص اینکه گفته می شود جلسات نتیجه ندارد هم جبهه گرفت و یادآورد شد که «اگر این جلسات برگزار نشود تصمیم گیری نمی توان کرد لذا برگزاری جلسات برای هماهنگی لازم و ضروری است.»

او باوجود آنکه به مشکل زباله ها و نخاله های ساختمانی اذعان داشت اما همچنان بر این باور است که اقداماتی در این زمینه شده و نباید از ریشه همه را زد و به انتقاد کلی پرداخت. «الماسی» بار دیگر سمن ها را بی اطلاع از امور خطاب کرد و به دفاع از عملکرد مدیرانی پرداخت که نسبت به آنان انتقادات بسیاری وجود دارد. «اگر خودتان جای مدیران از شورای شهر گرفته تا رئیس محیط زیست بودید، چه می کردید؟»

فرماندار قروه سپس با انتقاد از خبرنگار کردپرس او را متهم به یکطرفه کار کردن گزارشات کرد و از اینکه معضلات پسماند را این خبرنگار به محیط زیست هم مرتبط دانسته است، معترض بود! «خبرنگار نباید یک طرفه به قاضی برود. وظیفه اصلی پسماند با محیط زیست نیست! با شهرداری و فرمانداری است!»

این گفته«حسین الماسی» در حالی است که پیش از این خبرنگار کردپرس تا زمانی مسئله پسماند را به ارگان های دیگر نکشانده بود درست و بجا کار می کرد همین که پای محیط زیست به میان آمد کار او یکطرفه به قاضی رفتن نام گرفت! علت حمایت فرماندار قروه از سازمانی که طبق قانون بایستی حافظ محیط زیست باشد اما درست بر عکس عمل کرده و اجازه آلوده کردن ۶ نقطه شهرستان را داده، تأمل برانگیز است!

رئیس شورا: کمکاری نداشته ایم!

در ادامه رئیس شورای شهر قروه صراحتاً به دفاع از عملکرد شورا پرداخت. عملکردی که مردم به آن بسیار انتقاد دارند و معتقدند شورای پنجم موفق نبوده است. «حوریا کلوندی» معتقد است که «شورای شهر نقش نظارتی دارد و بیشتر از حد نظارت نمی تواند ورود کند.» باید پرسید اگر نقش نظارتی دارد پس چرا بر عملکرد شهردار منتخب خود نظارت نداشتند و اجازه بروز تخلف را دادند؟! و یا اگر نظارت وظیفه شوراست پرا مصوبات غیرقانونی می زنند و شهرداری را ملزم به انجام یکسری کارهای خارج از قانون می کنند؟!

او همچنین مدعی شد که شورا با وجود بودجه اندک مدیریت درست داشته است. باید گفت آیا از همان بودجه اندک نبود که مازاد شورای دریافت کرده بود؟! مبلغی که به نام اشتباهی توجیه شد!

«کلوندی» بار دیگر تأکید کرد که در قبال وظایف، شورا کمکاری نکرده است. او اما به سؤالاتی که بود پاسخ نداد که اگر به وظایف خود عمل کرده اند پس چرا هیچکدام از وعده های داده شده اجرایی نگشته است. وعده ساماندهی آب های سطحی، ساماندهی پارک سراب، رفع مشکل زباله ها و سایت پسماند و بسیاری دیگر از مواردی که حتی مصوبه شده اند اما وارد فاز عملیاتی نه…

رئیس شورای قروه همچنین در حالی از راه اندازی سامانه ملی مناقصات و مزایده های شهرداری ها ابراز تأسف می کند که در زمان آغاز به کار این سامانه اعلام کرد که این کار یک روند شفاف را پیش روی مردم می گذارد! حالا چه شده که مدعی است سامانه مذکور روند کار را با تأخیر مواجه می کند؟!

«حوریا کلوندی» در ادامه از وقت و انرژی که شورای شهر برای مردم می گذارد گفت. انرژی که از نظر او همان لجبازی و معصل کردن مردم در صحن شوراست درست همانند جلساتی که بارها گزارشات آن انتشار یافته است.

او به مطالعه و کار برای پسماند زباله اشاره کرد و از حضور کارشناسان اصفهان برای رسیدگی به جایگاه زباله خبر دارد. کارشناسانی که از نظر «یحیی رستمی» عضو شورا پیمانکار بودند نه کارشناس!  

رستمی:از جانب خودم عذر می خواهم

عضو تازه وارد شورای شهر اما برخلاف «کلوندی» از کمکاری ها گفت و بابت آن هم از جانب خود عذرخواهی کرد. «یحیی رستمی» به مشکلات موجود در شورای شهر اشاره کرد و گفت که چه لزومی دارد مصوبه ای که اجرا نشده، مصوبه جدید نوشته شود؟! شورا اسیر مصوبه شده و همین معضلی است برای شهر.

او هم به محیط زیست انتقاد کرد و پرسید که کجا محیط زیست در زمان لازم ورود داشته؟ برای سایت شیخ جعفر محیط زیست چه کرد؟ اگر درست عمل می کرد به این مرحله نمی رسید.

«رستمی» از اینکه مردم نسبت به حق و حقوق خود مطلع نیستند و همین باعث شده تا حقوق شهروندی زیر سؤال رود گفت.

مرادیانی:بی پاسخ در برابر سؤالات

اما «هادی مرادیانی» دیگر عضو شورا قصد داشت به دفاع از عملکرد شورا بپردازد که با سؤالات چالش برانگیزی در خصوص دو دوره شورایی که حضور داشته روبرو شد. سؤالاتی که پاسخی از جانب او را در پی نداشت. یکی از اساسی ترین سؤالاتی که از «مرادیانی» پرسیده شد این بود که چرا در دوره چهارم شورا وقتی دو سرمایه گذار برای سایت شیخ جعفر حضور پیدا می کنند با درخواست سهم خواهی روبرو شده و حاضر به سرمایه گذاری نمی شوند؟! سؤالی که «مرادیانی» را دچار دلهره کرد و پاسخی که بتواند قانع کننده باشد را ارائه نداد.

او حتی بعد از گذشت یک سال همچنان حالت دفاعی خود را حفظ کرده و مدعی است که تخلفاتی صورت نگرفته و مشکل وجود نداشته است!

شهردار:چنبره سودجویان بر شهرداری

شهردار قروه در انتهای این نشست از میراث تخلفاتی که در شهرداری همچنان نفوذ دارد، گفت. «سودجویانی هستند که چنبره زده اند بر روی شهرداری. امروز بحث اصلی شهرداری در مورد میلیاردها پول است که باید برای منافع مردم هزینه شود.»

به گفته «سنتی» امروز تساوی در برابر قانونی را عده ای تاب نمی آورند، چطور می شود برای کسی که پشتوانه ای ندارد کاری انجام نشود اما برای افراد قدرتمند با فشار کارها پیش رود؟!

او با بیان اینکه وظیفه اصلی پسماند با محیط زیست است، از اینکه جایی را محیط زیست تعیین نکرده انتقاد کرد. «از سر ناچاری زباله ها به دیوزند برده شده و اگر اینکار هم نمی شد باید در سطح شهر می ماند! وقتی مکانی برای پسماند در نظر گرفته نشده دیگر شهرداری چه می تواند بکند؟!»

«سنتی» از همکاری نکردن ادارات متولی هم گفت. «ادارات نه تنها همکاری ندارند بلکه وظیفه خود را هم به درستی پیش نمی برند و وظایف شهرداری را هم اشتباه متوجه شده اند.»

او از وجود یکسری دلالان در حوزه زمین خبر داد و بیان کرد که «انتقاد می شود که شهردار پاسخ مردم را نمی دهد! باید بگویم پاسخ مردم را دلالانی که منفعت خود را در خطر دیده اند؟!»

«سنتی» به وجود یکسری تخلفات گسترده در شهرداری اشاره کرد. «بیش از صد میلیارد تومان منافع مردم امروز باید در شهرداری باشد اما نیست و ما پیگیر این منافع هستیم و بدانید بین تخلف و رفتن از شهرداری من رفتن را ترجیح می دهم و اهل تخلف نبوده و نیستم.»

او مشورت تخصصی و راهکار تخصص برای پیشبرد در کارها و توسعه شهر را مهم دانست.

ریشه فساد باید خشکانده شود

معاون سیاسی فرماندار قروه هم به این نکته اشاره کرد که ریشه تمامی فسادهای مربوط به مدیریت شهری از همان شورا و شهرداری رخنه کرده و باید خشکانده شود. «علیرضا عبدی» انتقاد کردن را بدون در نظر گرفتن شرایط نادرست دانست.

او سپس از شورا و شهرداری و محیط زیست خواستار پیگیری مواردی چون «بررسی آلودگی آبگیری سد ژاوه، بررسی مناسب سازی، مدیریت پسماند و …» شد.

«عبدی» همچنین از پیگیری علت حذف مستمری ۳۰ نفر از مددجویان انجمن باران توسط بهزیستی خبر داد./

گزارش: زیبا امیدی فر

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان