فرماندار مهاباد با انتقاد از ساخت ساختمان های بالای ۱۰ طبقه در شهر مهاباد گفت: استاندارد سازی و اجرای دستورالعمل‌های عمرانی در ساخت ساختمان‌های مسکونی در داخل شهر باید رعایت شود.

به گزارش هه وال موکریان، شهر مهاباد در محاصره بلند مرتبه سازی ها استو در اغلب موارد هم این آپارتمان ها از دستورالعمل‌های عمرانی در ساخت ساختمان‌های مسکونی تخطی کرده اند. دستورالعمل‌ عمرانی

نمونه بارز محله پتو بافی مهاباد است که به ملغمه ایی از تخلفات عجیب و غریب در ساخت و سازها تبدیل شده است و در کوتاهی شهرداری و نهاد ناظر، بدون رعایت قوانین و خارج از ضوابط طرح تفصیلی شکل گرفته و حتی در کمیسیون ماده ۱۰۰ هم تایید شده اند. ضوابط طرح تفصیلی در این محله پر رنگ تر از سایرمحلات شهر تنها یک شوخی است و خبری از اجرای ضابطه های شهرسازی نیست.

از ساخت بنای ۹ طبقه در شیب ۷۰ درصد تا بلند مرتبه سازی ها در خاک سست و رانشی که همه اینها با مجوز شهرداران وقت و جلو چشم نهاد ناظر یعنی راه و شهرسازی این شهر انجام گرفته است.


بیشتر بخوانید: محله پتوبافی مهاباد ملغمه ایی از تخلفات!


تخلفات تایید شده ایی که از مجرای رانت و سوء مدیریت جهت کسب درآمد بیشتر با عوارضی های سنگین ساخت و ساز ممکن شده اند. البته این تنها مختص به محله پتو بافی نیست و در جای جای شهر هم دیده می شود اما در آن محله به دلیل تجمع انبوه سازی ها و موقعیتی که خاک سست و رانشی آن منطقه دارد، بیشتر به چشم می خورد .

اخیرا فرماندار مهاباد نیز در جلسه ایی که با حضور معاون عمرانی استاندار برگزار شد، از ساخت ساختمان های بالای ۱۰ طبقه در شهر مهاباد انتقاد کرد و اظهار داشت: استاندارد سازی و اجرای دستورالعمل‌های عمرانی در ساخت ساختمان‌های مسکونی در داخل شهر باید رعایت شود.

عارف خدرلو همچنین بیان کرد: برخی از تعاونی‌های مسکن به نام دستگاه‌های دولتی اقدام به زمین خواری کرده‌اند که این حرکت از طرف فرمانداری قابل قبول نیست و باید بررسی شود.

او با اشاره به مشکلات شهرداری مهاباد، خواستار اصلاح و ساماندهی واحدهای شهرداری به ویژه واحد حقوقی شد و گفت: یکی از اولویت‌های شهردار جدید باید تشکیل تیمی حقوقی قدرتمند برای دفاع از حق و حقوق شهرداری باشد.

پیشتر نماینده مهاباد در مجلس نیز به خبرنگار کردپرس گفته بود؛« کارشناسانی از منطقه پتو بافی مهاباد محل بازدید و تاکید کردند که باید قوانین ساخت و ساز در این منطقه رعایت شود اما متاسفانه با وجود بلند مرتبه سازی ها در این منطقه این موضوع نادیده گرفته شده است. کارشناسانی حتی مالکان را به رعایت قوانین ساخت و ساز و استحکام سازی به دلیل سست بودن خاک ملزم کرده اند اما با این وجود اقدامات اصولی چندانی در محل انجام نگرفته است».

او اضافه کرد: «موضوع عدم افزایش تراکم در طبقات از سوی بازرسان استانداری هم مطرح ومقرر شده بود که در کمیسیون ماده ۱۰۰ افزایش طبقات تایید نشود ولی متاسفانه در حال حاضر ماده ۱۰۰ به محلی برای تایید تخلفات ساختمانی تبدیل شده است». دستورالعمل‌ عمرانی

پیلوت و چهار طبقه با سطح اشغال ۶۰ درصد، ضابطه آن بخش شهر است، اما بلند مرتبه سازی ها مشرف به بزرگترین پارک گردشگری مهاباد در جاده منتهی به سد در این شهر با کدام یک از قوانین منطبق شده است، مشخص نیست؟! دستورالعمل‌ عمرانی

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد