افزایش قیمت لوازم خانگی موجب افزایش فشار اقتصادی بر خانواده‌ها و جوانان شده به‌طوری‌که تهیه جهیزیه را برای دختران جوان و نوعروسان به یک کابوس مبدل کرده و از طرف دیگر سمساری‌ها پاتوق تهیه لوازم خانگی برای نوعروس‌ شده است.

به گزارش هه وال موکریان، از سال گذشته قیمت همه کالاها روند صعودی به ‌خود گرفته است و دیگر با جیب مردم همخوانی ندارد، همین موضوع زوج های جوان را ناچار کرده است که از خرید برخی کالا دست بکشند، کار به جایی رسیده است که در برخی از مناطق استان کردستان خانواده‌ها جهیزیه دست دوم برای تازه عروس خود تهیه می‌کنند. جهیزیه‌ها

با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها، خرید جهیزیه به یکی از دغدغه‌های اصلی جوانان تبدیل‌ شده است و مانع بسیار بزرگی برای شروع زندگی مشترک بسیاری از افراد محسوب می‌شود. در چنین شرایطی، افراد از راه‌های مختلفی مثل حذف وسایل غیرضروری یا خرید لوازم دست‌دوم سعی می‌کنند تا هزینه‌های شروع یک زندگی مشترک را کاهش دهند.

یکی از مهمترین اخباری که این روزها به گوش می رسد حدود دو برابر شدن وام ازدواج است که در مجلس مصوب و دولت موظف به اجرای آن است.

مصوبه‌ای که بر اساس آن قرار شد، وام ازدواج برای هر یک از زوجین در سال جاری ۷۰ میلیون تومان باشد و زوجین در مجموع ۱۴۰میلیون تومان وام ازدواج بگیرند.

دو برابر شدن وام ازدواج شاید در ظاهر اقدامی برای کمک به تسهیل ازدواج آسان باشد اما اگر نگاهی به قیمت لوازم خانگی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که حتی وام ۷۰ میلیون تومانی نیز کفاف هزینه‌های ازدواج جوانان را نمی‌دهد.

موضوعی که این روزها باعث شده بازار سمساری‌ها  گرم و جان تازه‌ای بگیرند، جایی که تمام وسایل مورد نیاز یک زندگی مشترک را در خود جای داده است.

وام ۷۰میلیون تومانی کفاف هزینه‌های خرید جهیزیه را نمی دهد

برخی از خانواده‌ها معتقدند که پرداخت تسهیلات ۵۰ یا نهایتاً ۷۰میلیون تومانی کفاف هزینه‌های خرید جهیزیه را نمی دهد و همین امر باعث شده است که  زوج های جوان و خانواده هایشان از سر ناچاری مجبور به خرید جهیزیه دست دوم باشند.

نادیا و جمال یکی از هزاران زوج های  هستند که در آستانه رفتن به خانه مشترکان  این روزها مشغول تهیه جهیزیه هستند ، آنها وام ۱۰۰ میلون تومانی ازدواجشان را برای خرید لوازم خانه کنار گذاشته‌اند و تصمیم گرفتند تا حدود ۵۰میلیون تومانی را که قرار بود صرف برگزاری مراسم عروسی بکنند و مابقی را هم به اجاره یک خانه اختصاص دهند.

جمال نادری می گوید: این روزها همه‌گیری کرونا مراسم ازدواجمان را به تاخیر انداخت تا جایی که قیمت خرید جهیزیه سر به فلک کشید و ما با پولی که داشتیم توانستیم چند رقم از جهیزیه را کامل کنیم و امروز تصمیم گرفته ایم که برای جمع کردن بقیه وسایل مورد نیاز زندگی به سمسار فروشی سری و در دیوار بزنیم تا شاید در این مکان بتوانیم وسایل مورد نیازمان را با قیمت مناسبتر تهیه کنیم. جهیزیه‌ها

وی میگوید: یخچال معمولی که ما می‌خواستیم و قبلا ۹ میلیون تومان بود حالا نزدیک به ۲۲ میلیون تومان شده بود و به گفته فروشنده اگر امروز از خرید آن منصرف شوید فردا مطمئناً قیمت بالاتر خواهد رفت و باید آن را با قیمت بیشتر تهیه کنید.

گرانی قیمت ها و بار زندگی زوج های جوان بر دوش خانواده ها

این زوج جوان در ادامه عنوان داشت: زندگی این روزها بسیار به سختی می گذرد و اگر زوج های جوان از طرف خانواده هایشان مورد حمایت قرار نگیرند قطعا زیر بار این همه مشکلات له خواهند شد. جهیزیه‌ها جهیزیه‌ها

بازار داغ سمساری ها درتهیه جهیزیه

آقای  خالدی یکی از فروشندگان لوازم خانگی در راسته خیابان چهار باغ است  که در این خصوص می‌گوید: «اوضاع برای ما فروشندگان هم این روزها خوب نیست، چرا که هم کرونا و هم گرانی اجناس دربازار باعث شده تا قیمت لوازم خانگی سیر سعودی خود را طی کند .

این فروشنده در ادامه عنوان داشت: بازار فروش جهیزیه تا قبل از گرانی بازار حسابی داغ بود، اما از پارسال بازار کساد شد و فروش کم. جهیزیه‌ها جهیزیه‌ها

این فروشنده اظهار داشت: قبلا در بعضی از روزها تمام فروش ما مربوط به فروش در امر جهیزیه بود اما حالا اکثرا زوج های جوان وقتی وارد مغازه می شوند قیمت می پرسند و رد می شوند و این نشان از این واقعیت است که دیگر کسی قدرت خرید جهیزیه نو را ندارند.

افزایش ۵۰ درصدی خرید کالای دست دوم توسط زوج های جوان

در ادامه با یکی از سمساری‌ها که این روزها در فضای مجازی مشغول به فعال است افزود: با وضعیت کنونی اقتصاد در جامعه نباید دیدگاه منفی نسبت به خرید لوازم دست دوم داشت، چرا که این موضوع به نوعی صرفه‌جویی اقتصادی در سبد خرید خانوارهایی است که از تمکن مالی چندانی برخوردار نیستند.

وی افزود: با این شرایط اقتصادی نمی‌توانیم بگوییم، شرایط فعالیت سمساران بهتر یا بدتر شده است، چون از طرفی تقاضا برای کالای دست دوم زیاد است و از طرفی هم دیگر خانواده‌ها تمایلی به فروش ندارند و با این وضعیت اقتصادی ترجیح می‌دهند، همان کالاها را استفاده کنند، چرا که برای جایگزین کردن آن باید هزینه چندین برابری پرداخت کنند اما این روزها بیشترین  چیزی که مشهود است زوج های جوانی هستند که از این طریق در صدد تکمیل جهیزیه خود هستند.

وی افزود: البته برخی از خانواده‌ها برای حفظ آبرو، علت خرید خود را موضوع دیگری اعلام کرده و هیچگاه اذعان نمی‌کنند که خرید لوازم دست دوم برای جهیزیه است.

این فروشنده با اشاره به اینکه متقاضی خرید کالای دست دوم به دلیل افزایش قیمت ها این روزها  تقریبا ۵۰ درصد نسبت به سال‌های قبل بیشتر شده است، افزود: اگر فضای مجازی از جمله سایت دیوار را مشاهده کنید متوجه خواهیم شد که رونق فروش کالاهای دست دوم بیشتر از کالای نو و تازه است.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس