مدت زیادی بود که هرسال زمستانی که از راه می‌رسید، کم رمق‌تر از سال قبل بود و برفی که روزگاری تا کمر می‌بارید، داشت به خاطرات سال‌های دور می‌پیوست و کم کم زمستان حتی زور سرمای سابق را هم نداشت اما پیش بینی‌های هواشناسی امسال خبر از اتفاقات دیگری دارند.

به گزارش هه وال موکریان، مدت زیادی بود که هرسال زمستانی که از راه می‌رسید، کم رمق‌تر از سال قبل بود و برفی که روزگاری تا کمر می‌بارید، داشت به خاطرات سال‌های دور می‌پیوست و کم کم زمستان حتی زور سرمای سابق را هم نداشت اما پیش بینی‌های هواشناسی امسال خبر از اتفاقات دیگری دارند.

چند وقت پیش رییس سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد که در زمستان امسال چند بارش سنگین برف را شاهد خواهیم بود و این وضع در کل کشور پیش‌بینی می‌شود.

از طرفی دیگر برخی متخصصان هم ورود به دوره خشکسالی را دلیل کم شدن بارش‌ها در زمستان‌های سال‌های گذشته می‌دانند و معتقد اند که این بارش‌ها می‌تواند آغازی برای ورود به دوره ترسالی باشد.

زمستان پربرف در انتظار ایران

می‌گویند در علم هواشناسی هرگز قطعیت صد در صدی وجود ندارد و خطا همواره حتی با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها جز ثابت پیش بینی‌های هواشناسی است اما گویا امسال زمستان پر بارشی را در پیش خواهیم داشت که شروع آن هر چند کم بود اما نوید بخش سالی پرآب را می دهد.

بارش برف از روز گذشته در استان کُردستان شروع به باریدن گرفت که در بعضی از مسیرهای استان تردد به سختی امکان پذیر بود هر چند این بارش در سنندج زیاد نبود اما خوشبختانه در گردنه ها و بعضی از شهرستان ها و روستاهای استان بارش برف خوبی گزارش شده است.

از بعداز ظهر پنجشنبه هوای استان پایدار خواهد بود

خسرو سیف پناهی شعبانی کارشناس اداره کل هواشناسی کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: با توجه به بررسی و تحلیل آخرین نقشه ها و خروجی مدل های پیش یابی هواشناسی، تا بعدازظهر امروز پنجشنبه شاهد عبور سامانه سرد بارشی از نیمه غربی کشور هستیم، که همچنان موجب ابری شدن آسمان، مه، وزش باد گاهاً شدید، بارش برف و باران (عمدتاً برف) و در ارتفاعات و گردنه های استان کولاک برف است.

وی گفت: انتظار مي رود شدت و مقدار بارش ها براي شهرستان های بانه، مریوان، سروآباد، سقز، دیواندره، کامیاران و سنندج اتفاق بيافتد؛ که با توجه به این شرایط اختلال در ترددهای بین شهری و روستایی، در مناطق یاد شده نيز رخ خواهد داد. البته با شدت كمتردر مناطق شرقي استان نيز شرايط زمستانه و بارش برف را خواهيم داشت.

وی افزود: بتدریج از بعدازظهر امروز تا اواسط هفته آینده جو استان پایدار بوده و بجز پوشش موضعی ابر، گاهی وزش باد و در پاره ای نقاط مه پدیده دیگری نخواهیم داشت.

سیف پناهی گفت: لازم به ذکر است از امروز پنجشنبه با توجه به خروج سامانه بارشی از سطح استان و افزایش پایداری هوا، شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵درجه ای دما بخصوص از فردا شب تا اوایل هفته آینده خواهیم بود و یخبندان شدیدی در سطح منطقه حاکم می شود.

برف گردنه ژالانه را مسدود کرد

روابط عمومی راهداری شهرستان سروآباد هم شب گذشته در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ راه ارتباطی سروآباد – هورامان – پاوه  در محدوده گردنه ژالانه بدلیل بارش سنگین برف و کولاک شدید تا اطلاع ثانوی مسدود است.

با توجه به بارش سنگین برف و کولاک شدید راه ارتباطی سروآباد اورامان پاوه محدوده گردنه ژالانه مسدود شد و با توجه به کاهش دید، عملیات بازگشایی تا فردا صبح به تعویق می‌افتد.

تردد در این مسیر تا فردا به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

محدودیت‌ تردد در چهار محور ارتباطی کردستان اعمال ‌شد

رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: تردد وسایل نقلیه سنگین (تریلر کشنده) در سه محور ارتباطی این استان به علت بارش برف ممنوع بوده و یک محور نیز بدلیل مسدود است.

دانش زندی اظهار داشت: تردد تریلر کشنده در جاده سنندج – دیواندره – سقز و سقز – بانه از عصر امروز ممنوع اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه محور فرعی سروآباد – پاوه نیز به علت شدت بارش برف و کولاک مسدود است، افزود: هم اکنون ماموران پلیس راه و راهداران در مبادی ورودی هر چهار محور مستقر شده و از ورود خودرورهای مشمول ممنوعیت به این محورها جلوگیری می‌کنند.

دانش زندی اضافه کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، بارش برف و باران تا امروز در بیشتر نقاط این استان ادامه دارد و اکنون نیز تمام محورهای ارتباطی، بارش باران و در ارتفاعات و گردنه‌ها بارش برف و کولاک گزارش شده است.

فعالیت ۱۱ ستاد برف‌روبی در سنندج

معاون خدمات شهری شهرداری سنندج گفت: به منظور خدمت‌رسانی بهتر به شهروندان در زمان بارش برف و جلوگیری از یخ زدگی معابر ۱۱ ستاد برف‌روبی در نقاط مختلف سطح شهر سنندج برپا شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری سنندج عنوان کرد: بنابر اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر اینکه در روزهای پایانی هفته شاهد بارش برف و باران خواهیم بود همکاران ستاد برفروبی این شهرداری  در آماده باش کامل قرار داشتند.

لقمان حیدری اظهار داشت: به منظور خدمت رسانی بهتر به شهروندان در زمان بارش برف و جلوگیری از یخ زدگی معابر امسال ۱۱ ستاد برف روبی در نقاط مختلف سطح شهر برپا شده است.

وی اعلام کرد: در راستای رفع یخ زدگی معابر در زمان بارش برف ۷۰ مخزن مخلوط شن و نمک در معابر شیبدار سطح شهر هم  تعبیه شده است.

حیدری همچنین اضافه کرد: روز قبل نیز هزار کیسه مخلوط شن و نمک نیز جهت دسترسی آسان شهروندان در معابر شیبداردر کنار مخازن تعبیه شده، توزیع شد.

وی با بیان اینکه شب گذشته برخی از معابر یخ زده سطح شهر نمک پاشی شد، گفت: خوشبختانه هم اکنون تردد در سطح شهر روان است.
از طرف دیگر کشاورزان هم امیدوارند که زمستان  امسال بارش برف زیادیی را یاد بگیرد و سپیدی امیدبخشش را نثار زمین‌های آنان کند تا سال آینده سفره ایرانی‌ها از برکت لبریز شود.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس