نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: جناب آقای روحانی توضیح دهد چه بر سر بیانیه ۱۰ ماده ای ایشان در رابطه با توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مناطق کُردنشین و اهل سنت آمد.

به گزارش هه وال موکریان به نقل از خانه ملت، جلال محمودزاده در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ، ۳۰ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور بیان کرد: امروز نمی خواهم خود را از کمبودها، ظلم ها و تبعیض های روا داشته، بلکه صحبت هایم را در رابطه با توسعه زیرساخت های مناطق کُردنشین آغاز می کنم. چون بیش از ۴۰ سال نمایندگان و مردمان مظلوم این مناطق فریاد می زنند اما گوش شنوایی نیست.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سخن اول من با رئیس جمهور است، هر چند به نظر می رسد ایشان یا اختیارات کاملی ندارند یا برای عمل به وظایفشان خود را زحمت نمی دهند، لازم است جناب آقای  روحانی توضیح دهد چه بر سر بیانیه ۱۰ ماده ای ایشان در رابطه با توسعه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مناطق کُردنشین و اهل سنت آمد، در واقع نه تنها اقدامات آنچنان صورت نگرفت بلکه قول ها و وعده های سفرهای شان به مناطق اهل سنت و کُردنشین نیز عملی نشده است.

او ادامه داد: جناب آقای روحانی در این ایام باقی مانده از دولت تان برای کشور چه برنامه اقتصادی دارید؟ چرا باید روسای جمهوری ما در دولت های مختلف فاقد برنامه مدون و عملی اقتصادی باشند، مقصر کیست؟ مناطق کُردنشین

این نماینده مجلس اظهار داشت: یک زمانی آقای احمدی نژاد می گفت کشورهای دیگر برای الگو برداری برنامه اقتصادی ما صف بسته و زنبیل گذاشته اند، آقای روحانی می گوید تورم اقتصادی ما تک رقمی است و افتخارشان این است که مردم ایران در صف کالاهای اساسی نمی ایستند، پس این صف های عریض و طویل و خجالت آور مرغ و روغن چیست؟ لذا باید گفت خاک برسر مسئولین کشورهایی که در نوبت الگو برداری از برنامه های اقتصادی رانتی شما هستند. مناطق کُردنشین

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس بیان کرد: سرانه آموزش و پرورش و سرانه بهداشت و درمان ما چقدر و سرانه هسته ای ما چقدر است؟ اگر انرژی هسته ای واقعا لازم و ضروری بود و این همه هزینه کردید چرا در نیروگاهای ما بتن ریختید؟ چه  کسی جوابگوی حیف و میل بیت المال و منابع مالی از دست رفته کشور است؟ اگر این منابع مالی را برای ایجاد زیرساخت های مناطق مرزی، بهبود معشیت کولبران مظلوم، مهار ریزگردها و همچنین آموزش و پرورش، کشاورزی و صنعت ورشکسته هزینه می کردیم حالا چقدر توسه پیدا می کردیم؟

محمود زاده در ادامه نطق خود گفت: از این دردهای اقتصادی ورشکسته کشور بگذریم، باز دردهای بی شماری داریم که طبیبی برای مداوای آن نیست. اخیرا صدا و سیما که به نام رسانه ملی از بودجه کشور استفاده می کند با به کارگیری تعدادی از کارشناس کم سال به کیان، فرهنگ و مردم بزرگ کُرد توهین می کنند.

او بیان کرد: زمانی خلبان کم سوادی، کُردها را خریدار گوشت خلبانان هلیکوپتر کبری معرفی می کند و در زمانی دیگر مجری صدا و سیما به لباس فاخر کُردی توهین می کند، لذا لازم است این افراد کم سواد بدانند مردم کُرد از اصلی ترین اقوام ایرانی هستند که از گذشته های بسیار دور در فلات کشور ایران زیسته اند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: فرهنگ، لباس و آداب و سنن کُردها زبان زده عام و خاص است، لباس کُردی به دلیل قدمت و برازندگی در چندین جشنواره و فستیوال ملی و بین المللی به عنوان لباس برتر شناخته شده است، کسی که می خواهد  در رابطه با کُردها و لباس کُردی در رسانه ملی صحبت کند باید در درجه اول آشنا با فرهنگ قوی و روحیه سلحشوری و مردانگی این مردم اصیل باشد.

نماینده مهاباد در مجلس عنوان کرد: هرکسی لیاقت صحبت درباره کُردها را ندارد، این لباسی که امروز به تن کرده ام لباس، شرف، آزادگی و مردانگی است، لباس کاوه  آهنگر و صلاح الدین ایوبی و لباس مبارزان کُردی است که زنان و مردان آن داعشی ها، تکفیری ها و حکومت های دیکتاتور حامی آنان را بارها در میدان ها نبرد به زانو درآورده اند.

وی ادامه داد: لباس مبارزانی است که خواب را از چشم دولتمردان ظالم در طول تاریخ ربوده اند، لباس مردمانی است که خیانت، وطن فروشی و خاک فروشی در وجود، باطن و روحیه آنها نمی گنجد. لباس مردمانی است که در طول تاریخ ایستاده جان داده اند اما زانوزده زندگی نکردند، تا کی باید توهین به جامعه اهل سنت و اقوام ایرانی کُرد، آذری، ترکمن و بلوچ را در رسانه ملی تحمل کنیم. مگر مقام معظم رهبری بارها توصیه نکردند که اهانت به مقدسات و ارزشهای اقوام و مذاهبی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده اند خط قرمز نظام اسلامی است؟

این نماینده مجلس گفت: لازم می دانم از این تریبون از همکارانم در مجلس شورای اسلامی تشکر کنم که کلیات طرح مجازات توهین کنندگان به قومیت ها، ادیان و مذاهب اسلامی را که توسط این جانب و تعدادی از نمایندگان تهیه شده بود را در روز چهارشنبه ۲۴ دی ماه تصویب کردند تا با توهین کنندگان برخورد قانون صورت گیرد.

محمود زاده اظهار داشت: متاسفانه با وجود این موارد، کُردها در طول تاریخ توسط دولت های مختلف مورد ظلم قرار گرفته اند چنانکه منتقد معروف فرانسوی می گوید دوست فلسطینی داشته که همیشه از مظلومیت ملت خود گلایه داشت و من به او می گویم برود امیدوار باشد و زیاد ناراحت نباشد اگر کُرد بود چه می کرد، ایشان در ادامه می گوید یک دوست کُرد دارم که ناله و شکایتی ندارد و من هم از این بابت خوشحال هستم  چون اگر شکایت می کرد آن وقت دیگر نمی دانستم چطوری و با چه چیزی او را دلداری دهم، چه کسی را پیدا کنم که ستمدیده تر از کُردها باشد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، تاکید کرد: دولت های مختلف تا کی باید بر کُردها ظلم و توهین روادارند و آنها را  همچون شهروندان درجه دوم بنگرند، اما هر چه که باشد ما به کُرد بودنمان افتخار می کنیم.

علی نیکزاد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پایان نطق این نماینده تاکید کرد که صدا و سیما توضیح داده است که کلیپ پخش شده برای دو سال پیش است، هرچند که مجلس شورای اسلامی به احترام نمایندگان کُرد عکس العمل نشان داده است زیرا همه با هم برادر و برابر هستیم.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس