طی ماه‌های اخیر با افزایش قیمت برخی کالاها، عده‌ای به دنبال سودجویی خود بوده و قیمت اجناس را بالاتر از قیمت مصوب اعلام می‌کنند که در این راستا مردم نظارت بیشتر بر بازار را از مسوولان امر خواستارند زیرا این عدم تعادل در بازار نشان از ضعف در سیستم نظارت‌هاست.

به گزارش هه وال موکریان، بالا رفتن قیمت اجناس و کالاهای مورد نیاز مردم این روزها به معظل اساسی در جامعه تبدیل شده و نقل محافل مختلف است؛ زیرا این روند زندگی مردم را دچار بحران کرده و گلایه‌های مردمی را در پی داشته است. بازار

این افزایش قیمت کالاها به دلایل مختلف بوده و عده‌ای از فروشندگان افزایش قیمت ارز و تحریم را در این موضوع دخیل می‌دانند؛ اما جدای از این بحث، زیاده خواهی و طمع برخی فروشندگان تمامی نداشته و عامل اصلی گرانی‌های این روزهای بازار است.

نظارت بیشتر بر بازار در اولویت مسوولان باشد

در گفت‌وگویی که با برخی شهروندان ارومیه‌ داشتیم اذعان کردند که با نظارت بیشتر بر بازار تعادل نسبی قیمت‌ها به آن برمی‌گرداند. آنها معتقدند اگر طمع فروشندگان و دلالان کاهش یابد، وضعیت موجود کمی بهبود خواهد یافت، زیرا عامل اصلی افزایش قیمت همین طمع کاری است.

حرف مردم این است که اگر کالایی در ابتدای بازار یک قیمت دارد و در انتهای همان بازار با قیمت دیگری به فروش می‌رود، یعنی ضعف در نظارت‌ها وجود دارد که ربطی به افزایش قیمت و عوامل دیگر ندارد. مردم گفتند قیمت یک نوع میوه در بازار با نرخ‌های متفاوت عرضه می‌شود و اگر مسوولان مربوطه بر بازار نظارت جدی و کافی داشته باشند این عدم تعادل قیمتی را شاهد نخواهیم بود و بخشی از گرانی‌ها حل و فصل می‌شود.

امتناع از عرضه کالا توسط برخی فروشندگان به بهانه نوسان قیمت‌ها و احتکار کالاهای مورد نیاز مردم از دیگر دغدغه‌های شهروندان بود که از مسئولان انتظار نظارت و برخورد داشتند.

کشف ۶۶ میلیارد ریال کالای احتکاری در آذربایجان غربی

غلامرضا بابایی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی نیز با اعلام اینکه ۶۶ میلیارد ریال کالای احتکاری در این استان کشف و ضبط شده است، گفت: از ابتدای امسال انواع کالای احتکاری در این استان کشف و برای رسیدگی و صدور حکم نهایی به تعزیرات حکومتی استان ارجاع داده شده است.

بابایی بیان کرد: این میزان کالا از ۵۰ انبار احتکار کالاهای اساسی و ضروری مردم در این استان کشف و اقلام داخل آنها به نفع دولت و برای توزیع در بازار ضبط شده است.

وی افزود: عمده کالاهای کشف شده از انبارها شامل سیمان، روغن نباتی، برنج، لاستیک، خودرو و دیگر کالاهای مورد نیاز مردم است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، گفت: یک انبار جدید که اقدام به احتکار مقادیر زیادی روغن موتور خودرو کرده بود، طی روزهای اخیر کشف شده، است.

بابایی اظهار داشت: این انبار با تلاش بازرسان سازمان صنعت، معدن وتجارت استان شناسایی و کشف و برای این انبار پرونده تخلف احتکار به ارزش بیش از یک میلیارد ریال تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارجاع شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی، گفت: طی سال‌جاری بیش از ۱۶۱ هزار مورد بازرسی در استان انجام شده است.

بابایی با بیان اینکه از این تعداد بازرسی انجام شده، ۶ هزار ۶۹۲ واحد متخلف شناخته شده است، اظهار داشت: میزان جریمه تعلق گرفته به پرونده‌های ایجاد شده به بیش از ۵۸۴ میلیارد ریال رسیده است.

فعالیت شبانه روزی سامانه ۱۲۴ در آذربایجان‌غربی

ایرج مرندی سرپرست معاونت نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: سامانه مردمی ۱۲۴ آماده دریافت انتقادها و شکایت های مردمی است و شهروندان می توانند ۲۴ ساعته شکایت های خود را به این سامانه ارائه دهند.

اما این نظارت‌ها بر بازار آذربایجان‌غربی کافی نبوده و نیاز اساسی برای کنترل روند فعلی بازار نظارت بیشتر و دقیق‌تر است و مسوولان باید برای بهبود اوضاع موجود تلاش بیشتری کنند.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس