بازرگانان مرزی در غرب کشور معتقدند که با مسدود شدن بازارچه های مرزی و امید به جایگزین شدن مبادلات قانونمند در قالب واردات ۱۰۰ قلم کالا انتظار می‌رفت که رونق دوباره اما با ثبات تر و مطمئن تر از گذشته به سراغ بازار بانه بیاید و نوعی دیگر از رونق و شکوفایی بازار بانه را در برگیرد، اما این طرح هم آنقدر ناپخته و کارشناسی نشده بود که با کوچکترین پیامدهای تحریم های اقتصادی، بنیان سست آن در هم شکست و ناکام ماند.

به گزارش هه وال موکریان، بانه در استان کردستان یکی از شهرهای مرزی ایران است که سالهای گذشته مسافران زیادی به منظور خرید به سمت این شهر مرزی سفر می کردند. شهر بانه دارای بازارهای متعددی است که در آن‌ها انواع مختلف کالاها با برندهای مطرح خارجی و قیمتی بسیار کمتر از بازارهای سایر نقاط کشور به فروش می‌رسند و همین موضوع مسافران زیادی را به این شهر می‌کشاند. قاچاق قاچاق

اوضاع نامساعد و نامناسب فعلی اقتصاد بیش از همه، فروشندگان لوازم خانگی را در بازار بانه نگران کرده و بیشتر آنان می‌گویند علاوه بر خدشه‌دار کردن اعتبار کاری و بازارشان، نگران آن هستند که نتوانند از عهده تعهدات سنگینی مالی چک و اسناد مالی خود برآیند و در آینده نزدیک علاوه بر ورشکستگی بدهکار و مقروض هم شوند.

قادر اسماعیلی یکی از فروشندگان قدیمی می گوید: ناچار است اندک کالاهای باقیمانده در انبار و مغازه اش را به زیر قیمت بفروشد و حداقل بخشی از بدهی ها و اجاره بهای مغازه اش را بپردازد اما برای همین هم مشتری و خریداری در بازار بی رونق، بلازده و کرونایی بانه وجود ندارد.
وی جای خالی تدبیر و چاره اندیشی را در زمینه درک وضعیت بازاریان و فروشندگان بانه به ویژه در شرایط محدودیت های کرونایی و منع تردد هموطنان بین شهرها و استانهای درگیر با این بیماری یادآور می‌شود و می‌گوید: کاش در میان برنامه ریزی مسئولان و دلسوزی آنان برای سلامت جامعه، فکری هم به حال امنیت روانی و سفره خالی بازاریان شهرهای مرزی می شد.
بختیار مروتی از کارمندان اصناف بانه می گوید: در این میان شاید بیشتر از همه خریداران، شهروندان و خانواده‌هایی را بتوان متضرر شمرد که درصدد تعویض و جایگزینی لوازم خانگی قدیمی خود بوده و یا قصد خرید اقلام جهیزیه را داشتند و دلخوش به تهیه این اقلام با قیمت و کیفیت مناسب از بازارهای شهرهای مرزی از جمله بانه بودند و امروز ناگریزند اقلامی را که تا پارسال می‌توانستند با حدود ۶۰ میلیون تومان خریداری نمایند، امسال با بیش از ۱۶۰ میلیون تومان تهیه نمایند.
حاجی محمد صالح رحیمی بازاری قدیمی بانه می‌گوید: با مسدود شدن بازارچه های  مرزی و امید به جایگزین شدن مبادلات قانونمند در قالب واردات ۱۰۰ قلم کالا انتظار می‌رفت که رونق دوباره اما با ثبات تر و مطمئن تر از گذشته به سراغ بازار بانه بیاید و نوعی دیگر از رونق و شکوفایی بازار بانه را در برگیرد، اما این طرح هم آنقدر ناپخته و کارشناسی نشده بود که با کوچکترین پیامدهای تحریم های اقتصادی، بنیان سست آن در هم شکست و ناکام ماند.
 وی معتقد است: ناکامی این طرح هم موجب ناامیدی بازاریان و واردکنندگان شده و هم امید بیش از ۴۵ هزار روستایی مرزنشین بانه‌ای را به ناامیدی تبدیل کرده است.
فرهاد سعیدی یک بازرگان جوان بانه ای که از چند سال پیش به سمت تولید رفته است، معتقد است: تنها راه مقابله با این رکود و افول پرداختن به تولید داخلی و ایجاد اشتغال است و برای این ادعا تبدیل شدن شهرستان بانه به یک قطب مهم تولید لامپ و ایجاد اشتغال پایدار برای بیش از ۶۰۰ نفر از افراد جویای کار در قالب تنها ۳ کارخانه را مثال می زند.
این سرمایه‌گذار بانه ای معتقد است: فراهم کردن زمینه تولید و اعتقاد به جهش تولید، حتی امکان تولید و مونتاژ لوازم خانگی را هم در بانه فراهم نموده و بدون شک لوازم خانگی و وسایلی که در این کارخانه با دستان توانمند جوانان بانه ای تولید و ساخته می‌شود هم قابل اعتماد است و هم دارای کیفیت، قیمت و قابلیت رقابت با اجناس مجهول الهویه خارجی که با اسم برندهای معتبر و مهم به بازارهای داخلی تحمیل می شود.
بختیار دولتی از فعالان در  اتحادیه اصناف بانه می گوید: آنچه در بازار بانه وجود داشت عمدتا قاچاق بود، این کالاها عوارض گمرگ و دیگر عوارض ها را ندارد. همچنین از لحاظ کیفیت و اصل بودن مارک و برند نامعلوم هستند، با این شرایط از لحاظ قیمت با کالایی که به صورت رسمی وارد بازار می شود و با اتخاذ استانداردها، پرداخت حق و حقوق دولت و پرداخت عوارض قطعاتی که احتمالا از خارج از کشور وارد شده است و روی هزینه‌ها تاثیر می‌گذارد متفاوت است و در نتیجه مردم برای خرید این کالاها هزینه کمتری را می پردازند اما اکنون این شرایط را بانه مثل سابق ندارد.
نکته پایانی 
باید در نظر داشت که این کالاها علاوه بر اینکه از لحاظ کیفیت قابل اطمینان نیستند، خدمات پس از فروش نیز ندارند، درست است که به عنوان یک کالای خارجی به مصرف کننده فروخته می‌شود، اما اگر روزی این کالا دچار مشکل شود نهادی وجود ندارد تا پاسخگوی مشتری زیان دیده باشد اگرچه معضل دیگر، گران قیمت بودن این لوازم است.
انتهای پیام /