استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ساماندهی مبادی مرزی که از مهمترین نیازهای این استان به شمار می رود، ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار ویژه نیاز دارد که در این خصوص مساعدت وزارت راه و شهرسازی، ضروری است.

به گزارش هه وال موکریان، محمدمهدی شهریاری شنبه شب در دیدار با وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر نقش استان در همجواری با سه کشور و برخورداری از پنج پایانه مرزی افزود: این منبع مالی می تواند از محل صندوق توسعه ملی تامین شود.

وی همچنین با تشریح مصوبات سفر مرداد ماه وزیر راه و شهرسازی به استان و قدردانی از اهتمام این وزارتخانه برای حل مشکلات زیر ساخت های زیربنایی اضافه کرد: اقدام موثر در خصوص پروژه های مسیر بازرگان –  ایواوغلی و میاندوآب – شاهین دژ نیاز است. مرزی مرزی

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه تکمیل آزادراه ارومیه- تبریز در کاهش قابل توجه فاصله و زمان بین مراکز استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، کاهش مصرف سوخت، نقش موثر در رونق گردشگری و نیز ترانزیت کالا نقش بسزایی خواهد داشت، اظهار کرد: با توجه به اینکه این پروژه در فهرست پروژه های اقتصاد مقاومتی است، تخصیص اعتبارات مناسب برای اتمام پروژه در سال جاری و سرعت بخشی به عملیات عمرانی در تونل های قطعه ۳ بسیار مهم است.

شهریاری ادامه داد: بخش عمده ای از کریدور بزرگراهی غرب کشور در این استان قرار دارد و با توجه به روند افزایشی مراودات اقتصادی ایران و ترکیه و قرار گیری مرز بازرگان در مسیر مهم ترانزیتی، محدوده سه راهی ایواوغلی تا سه راهی قره ضیاالدین در مسیر منتهی به بازرگان دارای ترافیک عبوری بالایی است که الحاق این محدوده به کریدور بزرگراهی غرب کشور و تعریض و بهسازی آن نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی منطقه خواهد داشت.

وی تخصیص مانده اعتبار محور ارومیه – سرو را نیز خواستار شد و بیان کرد: این محور نیز در مراودات اقتصادی ایران و ترکیه نقش آفرین است و با توجه به عملکرد مناسب وزارت راه و شهرسازی در تکمیل این مسیر ترانزیتی، نیاز است تا مانده اعتبارات این محور نیز به صورت کامل تخصیص یابد.

وی با اشاره به اینکه یکی از گلایه های بحق مردم دریافت عوارض سنگین در پل میانگذر ارومیه با وجود برخورداری از شرایط قانونی است، گفت:  نرخ های مصوب جدید برای افزایش عوارض پل میانگذر در این شرایط اقتصادی عادلانه نیست. برگشت سرمایه سرمایه گذاران این محور اگر چه از برنامه زمانبندی عقب است اما اوضاع سخت اقتصادی و تردد بالای این مسیر نیازمند آن است که در حال حاضر افزایشی صورت نپذیرد.

استاندار آذربایجان غربی تسریع در اتمام بیمارستان تکاب را خواستار شد و گفت: با وجود وعده هایی که به مردم تکاب داده ایم، متاسفانه تاکنون این پروژه به طور کامل به اتمام نرسیده و ضروری است هر چه سریعتر با تشکیل کمیسیون تحویل موقت نسبت به تجهیز و نصب ملزومات مورد نیاز اقدام شود تا بیش از این شرمنده مردم تکاب نباشیم.

شهریاری ادامه داد: با توجه به شرایط کرونایی بهره برداری از بیمارستان ۹۰ تختخوابی تکاب می تواند در مدیریت بیماری کووید ۱۹ بسیار موثر واقع شود.

وی در ادامه به موضوع تعیین تکلیف امتداد خیابان سرداران ارومیه نیز اشاره کرد و افزود: تصریح و تسریع در فرایند اجرایی مصوبات کمیسیون ماده ۵ با تاکید بر مباحث تاریخی و هویتی موجب خروج مدیریت شهری از بلاتکلیفی و سرعت بخشی به جریان نوسازی و پویایی در بافت در حال تخریب موجود در این محدوده می شود.

وی تامین اعتبار محور شاهین دژ – تکاب را نیز مطرح کرد و افزود: تکمیل این محور از طریق فعالسازی عملیات تعریض و بهسازی و نیز رویه آسفالت به ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که امیدواریم با تخصیص به موقع این اعتبار پروژه هر چه زودتر به اتمام برسد.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این دیدار برای تحقق درخواست های مطرح شده دستورات لازم را بویژه در خصوص تحویل هر چه سریعتر بیمارستان تکاب، محور بوکان – میاندوآب و شاهین دژ – تکاب، ارومیه – سرو ، امتداد خیابان سرداران ارومیه و پرداخت اعتبار لازم برای الحاق سه راهی ایواوغلی تا سه راهی قره ضیاالدین به کریدور بزرگراهی غرب از محل صندوق توسعه ملی را به معاونت های مربوطه صادر کرد.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس