ویروس کرونا که این روزهای شیرین ما به روزهای سیاهی تبدیل کرده و اثرات روانی و اقتصادی برای روی جامعه ما گذاشته است، در این بین فرشتگان سفید پوشی هستند که با وجود فشارهای کاری زیاد با جان و دل از بیماران پرستاری می‌کنند و هستی خود را برای حفظ جان ما می‌بخشند.

به گزارش هه وال موکریان، پرستاران ارائه‌کننده خدمات در سیستم بهداشتی درمانی دارای نیروی بالقوه و قابل توجهی برای اثرگذاری بر کیفیت ارائه مراقبت‌های بهداشتی درمانی هستند.

فرشتگان سفیدپوش مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌ها در عرصه مبارزه با ویروس کشنده کرونا ثابت کردند فراتر از مسوولیت و تعهدشان همچون سربازان جان برکف میهن عمل از هیچ تلاشی فروگذار نیستند.

پنج جمادی الاول ولادت باسعادت بانوی قهرمان کربلا، پرچم‌دار نهضت کربلا، حضرت زینب کبری سلام الله علیها است، این روز را روز پرستار می‌نامند و علت نام گذاری این روز به نام «روز پرستار» این است که حضرت زینب پرستاری امام زمانش حضرت زین العابدین علیه السلام و دیگر بیماران و مصیبت زدگان اهل بیت را برعهده داشت.

پرستاری وظیفه سنگین و ارزشمندی است و پرستار با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملایمات برای انجام خدمتش تلاش می‌کند و چنین کاری از عهده هر کسی برنمی‌آید.

حال این روز فرصت مناسبی برای گرامیداشت زحمات تلاشگران و مدافعان عرصه سلامت است تا بتوانیم از زحمات این قشر مظلوم قدردانی کنیم.

در حال حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا مدافعان سلامت در شرایط سختی هستند و با این وجود با جان و دل از خدمتگزاری کم نگذاشتند.

هستند پرستارانی که چندین روز یا هفته را در محل کار خود خدمات رسانی کردند و از دیدن خانواده و فرزندان خود محروم شدند و اما لذت خدمت رسانی را بر تمایلات شخصی ترجیح می‌دهند.

روز پرستار امسال متفاوت از سال‌های قبل بوده و تجربه طاقت‌فرسای ماه‌ها مواجهه با تاخت ویروس کرونا و همه‌گیری بیماری کووید ۱۹، ما را به نقش بی‌بدیل کادر بهداشت و درمان و به ویژه جامعه پرافتخار پرستاری واقف کرد.

در این رابطه به سراغ پرستاران بی ادعا رفتیم تا نظرشان را در رابطه با شرایط موجود بپرسیم.

فرزانه  لرستانی پرستار بخش کرونای بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه با اشاره به اینکه یک سال بدون هیچ استراحت و دورکاری با علاقه و عشق در حال خدمت گزاری هستیم، گفت: این میدان، عین میدان جنگ هست و ما حتی بدون یک روز دورکاری در صحنه هستیم.

وی ادامه داد: روز پرستار را به مردم و همکاران خودم تبریک می‌گم و امسال، سال سختی را پشت سرگذاشتیم و خاطره شهدای سلامت در باد و خاطره ما باقی خواهند ماند.

وی بیان کرد: این یلدا را بی خیال دورهمی‌ها باشیم تا عزیزانمان را حفظ کنیم زیرا ما یکسال این دوره سخت را گذراندیم و عمر کمی از ویروس مانده است.

این پرستار عرصه سلامت بیان کرد: مردم کمی صبر و تحمل کنند تا وجود نحس این ویروس از جامعه ما حذف شود.

زهرا معماری یکی دیگر از پرستار بخش کرونای بیمارستان امام رضا (ع) ارومیه اظهار داشت: علاقه به این شغل باعث شده با قدرت و افتخار در این بخش و در این برهه خدمت رسانی کنیم و کسی علاقه نداشته باشد، نمی‌تواند کار کند.

وی بیان کرد: رفت و آمدهای خانوادگی در این برهه بسیار خطرناک است و از مردم عاجزانه خواهش می کنیم که این دورهمی ارزش این را ندارد که که فردا عزیزترین نفرات خودمون را از دست بدهیم.

این پرستار عرصه سلامت اظهار داشت: شرایط سخت باعث نشده که ما نسبت به بیماران کم کاری کنیم و با علاقه بالا به همه خدمت رسانی می‌کنیم.

عرفان سعادت پرستار بخش icu مرکز کرونای بیمارستان طالقانی ارومیه نیز در این رابطه گفت: علاقه ما به شغل پرستاری منجر شده تا در این حرفه مشغول فعالیت باشیم.

وی ادامه داد: در روزهای کرونا کار سخت تر و بیشتر شده و این شرایط سخت و کار زیاد از علاقه ما حس خدمت ما پرستاران کم نمی کند.

وی اضافه کرد: دورهمی خانوادگی امسال وجود نداشته باشد تا مردم دچار مشکل نشوند، مردم با رعایت خود به ما کمک کنند تا از فشار کاری ما کم شود.

همه ساله روز پرستار را جشن می‌گرفتیم و با اهدای هدایایی به پرستاران از آنان تجلیل می‌کردیم، ولی امسال در خانه ماندن ما یعنی هدیه‌ای بزرگ و ارزشمند برای تلاشگران عرصه سلامت است.

به برکت این روز و به پاس تلاش پرستاران و کادر درمان وضعیت ما نسبت به شرایط سخت کرونایی گذشته بهتر شده است و باید برای قدردانی از این قشر، همه فضاهای مجازی و حقیقی آماده باشند.

انتهای پیام/