خوش اخلاق ترین پرستار بوکانی گفت: بیایید فردا در شب یلدای پیش رو با ماندن در خانه و نه گفتن به دورهمی بهترین هدیه را در شب یلدا و همزمان با روز پرستار تقدیم به همه پرستاران شهرمان کنیم.

به گزارش هه وال موکریان، بدون تردید خدمات خالصانه پرستاران را که به ویژه در بحران کروناویروس، از مرزهای «خدمت» فراتر رفته و معنای «از جان گذشتگی» به خود گرفته است، باید ارج نهاد.

در این روزها پرستاران و کادر پزشکی مدافعان غیور سلامت، دور از آغوش خانواده، در سنگر مبارزه با این ویروس سیاه قهرمانانه جنگیده اید و از آنجایی که ثمره این همه خدمات شبانه روزی، تسری ندای سلامت در جای جای کشورمان و به تبع آن قلب دیار موکریان، بوکان، شهر عروسان ایران زمین بوده است، لازم است تک تک شهروندان قدردان تمامی خدمات آن عزیزان باشند.

کسانی که در این روزهای سخت از محبوب ترین ها هستند و کارشان روز و شب و تعطیل و غیر تعطیل نمی شناسد و همواره در تلاشند. آنانی که راهی سخت در پیش گرفته اند، اما همچون کوه، استوار و سرافراز هستند و دانش و مهارت را با محبت و ایثار در آمیخته اند تا سلامتی را فرا خوانند.

بی شک، یکی از حلقه‌ های موثر و انکارناپذیر در تحقق اهداف حوزه سلامت در شهرستان بوکان، که همان حفظ و ارتقای سلامت جامعه است، سفیدپوشان سختکوش پرستاری هستند.کسانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله ارج و بهای پرستاری را در روایتی اینچنین در حقشان بیان می‌فرمایند: ” مَن قامَ عَلی مَریضٍ یَوما وَ لَیْلَةً بَعَثَهُ اللّه ُ مَعَ اِبراهیمَ الخَلیلِ علیه السلام”، کسی که یک روز و یک شب پرستاری بیماری را به عهده بگیرد، خداوند او را با ابراهیم خلیل علیه السلام محشور می‌کند.

نام بردن از همه پزشکان و کادر درمان قهرمانان روزهای کرونایی شهرمان کاری بسیار سخت است اما با فرماندهی بزرگ مردانی چون دکتر محمد عباسی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان و دکتر صلاح الدین قادرزاده رئیس بیمارستان شهید دکتر قلی پور، پرستاران نمونه ای چون حکیم حسین زاده، ایران کریمی، امیر مرزنگی، پروین سلح گر، شهلا آغایاری،امیر قهرمانی،سوسن حسنی اقدم، فاطمه کاکه سوری، جمیله حسن زاده، پروین طاهایی، نیشتمان خسروی، ثریا درویشی، خالد فلاحی، سلیمان کریم پور، پروین رسولپور، جمال رحیم پور، بهمن خزمه، الهام بادینی، افسانه محمد رحیمی، کبری شکره، دلشاد غفوری، هیوا احمدی، فاطمه سعیدنیا، معصومه صالحیان، گلاویژ معروف پور، حمیده صادقی، امید آزاد فر، چنور معروف پور، خانم براخاص، خانم حمه مولان و ده ها نفر دیگر بی منت جانشان را بر کف دست گرفته تا فدای سلامت مردم کنند که البته از خدا می خواهیم تنشان هرگز بیمار نشود…

به مناسبت پنجم جمادی الاول روز پرستار در ایران، خبرنگار زنان بیدار با شهلا آغایاری که در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی و عضو هیئت مدیره نظام پرستاری شهرستان بوده که بدون تردید خوش اخلاق ترین پرستار کشور و یکی از سفیدپوشان نمونه و پرتلاش عرصه سلامت شهرستان بوکان است گفتگوی ویژه ای را ترتیب داده است.

آغایاری فارغ التحصیل تنکسین اتاق عمل درسال ۱۳۷۸ از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه بوده که پس از یکسال طرح در اتاق عمل بیمارستان شهید دکتر قلی پور بوکان با ادامه تحصیل و انتخاب رشته پرستاری و فارغ التحصیلی در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه علوم پزشکی کردستان دارای ۱۴ سال سابقه پرستاری شامل ده سال سابقه فعالیت و خدمت به بیماران و مردم در بخش اورژانس و چهار سال نیز مسئول بخش شیمی درمانی و تالاسمی و بخش درمانگاه است.

پرستار و پرستاری را چگونه تعریف می کنید؟

پرستاری یک حرفه منحصر به فرد و یه بخش جدایی ناپذیر از سیستم نظام سلامت است و وظیفه آن ارتقای سلامت، حفظ وپیشگیری و مراقبت از بیماران است.

 آیا این شغل بر زندگی شما تاثیر منفی هم دارد؟

بنده این شغل را با علاقه انتخاب و از دیدن بهبودی بیماران لذت می برم و سخت بودن شغل پرستاری در جامعه اثبات شده است و این موضوع به زندگی بنده تاثیر منفی نداشته حتی تاثیر مثبت آن را هم در زندگی شخصی خود می بینم.

به عنوان یک  پرستار، عامل موثر در ارتباط بیمار با پرستار را در چه می دانید؟

به نظر من مهم ترین عامل خوش اخلاقی پرستار است چون زمانی که پرستار خوش اخلاق باشد بهتر می تواند با بیمار ارتباط برقرار کند. اگر کسی  وجدان کاری داشته باشد در کارش موفق تر خواهد بود.

وقتی یک پرستار با بیمار ارتباط خوبی را برقرار می‌کند تجربه ثابت کرده که روحیه بیمار هم بهبود پیدا می‌کند بنابراین خوش اخلاقی با تمام شرایط سختی که حاکم است نمونه یک پرستار حرفه ای بودن است.

اخلاق حرفه ای زیربنای حرفه پرستاری است، خوش اخلاقی پرستار در شرایط سخت نشان از حرفه ای بودن یک پرستار است،  اخلاق خوب یکی از گزینه‌هایی است که به اعتقاد من در هر صنف و شغلی باید در رفتار افراد وجود داشته باشد با توجه به اینکه حرفه پرستاری یکی از مشاغل استرس زا و پرکاری است اما پرستاران باید بدانند که داشتن اخلاق حرفه ای ربطی به شغل و منصب ندارد و در هر شرایطی باید اخلاق حرفه ای را حفظ کرد. خوش اخلاقی بسیار در روحیه بیماران تاثیر مثبت می‌گذارد. وقتی یک پرستار با بیمار ارتباط خوبی برقرار می‌کند تجربه ثابت کرده که روحیه بیمار هم ارتقا پیدا می‌کند بنابراین خوش اخلاقی با تمام شرایط سختی که حاکم است نمونه یک پرستار حرفه ای بودن است.

من افتخار این را داشتم که چند بار به عنوان پرستار نمونه از من تقدیر به عمل آید و خیلی خوشحالم که در طول مدت کاری بالا توانسته ام رضایت بیماران و مدیرانم را کسب کنم.

چه عاملی باعث شده است که در بعضی جاها از گوشه کنار شنیده می‌شود که بیشتر پرستاران بداخلاق هستند؟

بی انصافی است که بداخلاق بودن را به پرستاران نسبت می‌دهند، خیلی از همراهان بیماران طاقت حتی یک شب ماندن در محیط بیمارستان یا اورژانس را ندارند. شرایط شغلی پرستاران سخت است هر چند این حق را هم به مراجعین می‌دهیم که ذره ای کوتاهی در حقشان نشود.

چه تعریفی از صبوری و گذشت در حرفه پرستاری دارید؟

صبوری و گذشت دو خصیصه مهم در حرفه پرستاری است، به هر حال حرفه پرستاری دردسرهای خود را دارد و این وضعیت نباید باعث شود تا پرستاران زود عصبانی شوند و خدای ناکرده با بیمار بدرفتاری کنند. باید شرایط مکانی و زمانی بیمار را در نظر بگیرند و با صبر و گذشتی که از خود نشان می‌دهند همواره در این حرفه ثابت قدم باشند.

روزهای سخت کرونایی را چگونه سپری می کنید؟

روزهای سختی در بیمارستان و آن‌هم در اوایل بروز این ویروس ناشناخته داشتیم؛ حتی راهروها هم پر از بیماران کرونایی بود و همه پرسنل بیمارستان درگیر آن بودند، پیش خود می گفتیم تکلیف آنها چه می شود؟ از این رو کار را سخت کرده بود اما برای ما انسانیت و اخلاقیات مهم بود برای همین می گویم شغل پرستاری یک کار دلی است که باعث می شود در آن بمانیم و سخت ایستادگی کنیم حتی تا پای جان.

اینک تمام نگرانی‌های من و همکارانم این است که فردا با فرا رسیدن شب یلدا دوباره دورهمی شروع شود و از شهروندان خواهش می کنم در این شب با هم از طریق شبکه های اجتماعی جشن بگیرند که با تحقق این امر خستگی را از تن کادر درمان شهرشان بیرون بیاورند و باز هم مثل گذشته رعایت کنند که جان عزیزانمان به خطر نیفتد.

این ویروس ناشناخته هر روز با جهش مختلفی وارد بدن انسان ها می شود که با علایم مختلفی از جمله تب و لرز ، خستگی ، سرفه های شدید و به صورت پوستی ، خودش را نشان می دهد که تنگی نفس اوج این بیماری است و توصیه می شود در این شب با نه گفتن به دورهمی ها بیشتر مراقب سالمندان باشیم .

سخن پایانی و درخواست مهم شما از مردم؟

واقعیت آن است که پرستاران به عنوان عضوی تاثیرگذار در خانواده سلامت کشور، همواره توانسته اند مفهوم خدمت در این عرصه را به اوج تعالی رسانده و دانش سلامت را با معجون مهر درآمیزند. در شرایط سخت کرونایی پرستاران پرچمدارن ایثار بر فراز قله دشواری ها هستند و به عنوان یک پرستار از خدمات همکاران سپید پوشم در عرصه بهداشت و سلامت در شرایط کرونایی تشکر می کنم. بیایید  فردا در شب یلدای پیش رو با ماندن در خانه و نه گفتن به دورهمی بهترین هدیه را در شب یلدا  و همزمان با روز پرستار تقدیم به همه پرستاران شهرمان کنیم.

اینک نوبت همشهریان عزیز است که با خودداری از دورهمی‌ها در بلندترین شب سال، پرستاران را پرستار باشند؛ باری گران از دوش پرستاران بردارند و نه اینکه نتیجه تلاش‌ها برای کاستن از تاخت و تاز کرونا را هدر دهیم. از همشهریان درخواست می کنم در حفظ جان اکثریت افراد جامعه سهیم باشند که اگر خدای نکرده از سوی مردم سهل انگاری شود دوباره با بحران جدی در شهرمان مواجه خواهیم شد.

انتهای پیام /