یکشنبه 14 دی ماه 99 بالاخره پس از سالها، خیابان فردوسی سنندج یک نفس راحت کشید و دستفروشان جمع آوری و سد معبر مغازه داران از بین رفت.

به گزارش هه وال موکریان، خیابان فردوسی سنندج سال ها  بود که بدون توجه به حقوق شهروندان، به اشغال دستفروشان و مغازه داران درآمده بود و آنقدر شلوغ و بی نظم شده بود که هنگام عبور از این خیابان یا پایت به بساط دستفروشان گیر می کرد و یا  به بساط مغازه داران که در رقابت به دستفروشان تمام وسایلشان را در پیاده رو قرار می دادند. دیگر در چند سال اخیر عملا راهی برای عابر پیاده باقی نمانده بود و باید از وسط خیابان برای تردد استفاده می شد که آن هم در تردد خودروها اختلال ایجاد کرده بود. این وضعیت که بسیار آزاردهنده بود بالاخره موجب شد که شهرداری و استانداری چاره ای اساسی برای آن بیندیشند  و تصمیم بر  پیاده راه شدن کل خیابان فردوسی گرفته شود تا مردم بتوانند به راحتی در آن تردد کنند.

این طرح اگرچه از سال ها پیش مطرح بود اما امسال در اردیبهشت ماه بالاخره کمر همت به ساخت آن بسته شد و خیابان فردوسی تبدیل به پیاده راه شد. طرحی که در ابتدای ساخت به دلیل زمان نامناسب اجرای آن که به وقت شیوع کرونا بود، موردانتقاد قرار گرفت اما در نهایت مورد استقبال مردم واقع شد و شهروندان از اجرای آن بسیار خرسند بودند.

اما با این وجود آنچه موجب نگرانی مردم شد، حضور گسترده دستفروشان در این خیابان بود که تا پیش از پیاده راه شدن آن، در داخل پیاده روهای خیابان فردوسی مشغول به فعالیت بودند و پس از پیاده راه شدن آن و در زمان اجرای طرح به وسط خیابان هجوم آوردند و آن را بی نظم تر و آشفته تر از گذشته نمایان کردند و حتی بیشتر از گذشته مردم با مشکل تردد مواجه شدند.

در همین راستا، با توجه به نارضایتی شهروندان، شهرداری سنندج با همکاری سایر نهادها از جمله استانداری و نیروی انتظامی که تا پیش از این از عدم همکاری آنها برای ساماندهی دستفروشان گله مند بودند، توانست در روز افتتاح پیاده راه خیابان فردوسی، دستفروشان را از این خیابان جمع آوری کند و برای آنها شب بازار تعیین کند به طوری که تنها از ساعت ۶:۳۰ شب تا ساعت ۲۴ می توانند در این خیابان فعالیت کنند و البته در روزهای جمعه هم از صبح تا ظهر، و در کنار آن به مغازه ها هم نظم بخشید و آنها هم از پیاده رو عقب نشینی کردند و دیگر سد معبری در این خیابان وجود ندارد.

اما به دلیل نبود برنامه ای مدون برای ساماندهی دستفروشان و در نظر گرفتن مکان هایی نامناسب و دور دست برای انتقال آنها، حالا دستفروشان خیابان فردوسی سنندج راضی به تن دادن به شرایط جدید نیستند و هر روز با به راه انداختن تجمع می خواهند دوباره مثل گذشته از همان ساعت ۴ بعدازظهر شروع به فعالیت کنند.

در حالی که شهروندان سنندجی از وضعیت کنونی خیابان فردوسی بسیار خرسندند و دیگر تمایلی به بازگشت دستفروشان ندارند در تمام ساعات روز ندارند. اگر پس از اجرای این طرح که حالا یک هفته از آن می گذرد، گذرتان به خیابان فردوسی افتاده باشد، قطعا از نظمی که این خیابان گرفته و از آشفتگی سابق نجات پیدا کرده خوشحال می شوید اما باید دید که آیا دستفروشان بالاخره به وضعیت جدید تن در می دهند و با آن همراهی می کنند؟

با جانمایی های نامناسبی که برای دستفروشان در نظر گرفته شده، بیم آن می رود که دستفروشان به خیابان های اطراف خیابان فردوسی از جمله انقلاب، امام خمینی و طالقانی هجوم ببرند و آنها هم به وضعیت سابق فردوسی دچار شوند هر چند که حالا این خیابان ها شلوغ تر از گذشته شده اند و آنها هم نیاز به یک نظم دهی جدی دارند.

فعلا در سنندج به ساماندهی دستفروشان و رفع سد معبر مغازه داران در خیابان فردوسی بسنده شده اما شهرداری نباید وانت های میوه فروشی که اغلب خیابان های شهر را در اختیار گرفته اند و در برخی از خیابان ها از جمله اکباتان، طالقانی و ۲۸ دی تردد خودروها را با اختلال مواجه کرده اند و همچنین دستفروشان و سد معبر مغازه داران در این خیابان ها را هم نباید نادیده بگیرد و باید برای آنها هم چازه اندیشی کند تا سنندج بتواند به عنوان شهر خلالق موسیقی پذیرای مهمانان داخلی و خارجی باشد و گردشگری آن رونق بگیرد.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس