برخی کارشناسان معتقدند شرکت های انگلیسی در چند سال گذشته به ارزش بیش از یک میلیارد پوند سلاح به ترکیه فروخته اند و آنکارا از این سلاح ها علیه کردها در سوریه استفاده کرده است.

به گزارش سرویس سیاسی هه وال موکریان، رسانه های انگلیس می گویند توافقنامه تجاری میان ترکیه و انگلیس که حدود ۱۰ روز پیش امضا شد اولین توالفق انگلیس با یک کشور خارجی پس از خروج از اتحادیه اروپاست و این به معنی همکاری هرچه بیشتر لندن با آنکاراست در حالی که دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل سیاست های جنگ طلبانه ترکیه در خاورمیانه و مدیترانه شرقی به دنبال اعمال تحریم علیه این کشور هستند. کردها

به نوشته روزنامه گاردین، توافق نامه اخیر تجاری میان ترکیه و انگلیس حدود ۱٫۷۸ میلیارد پوند به اقتصاد ترکیه سود می رساند و از همین رو ارزش پول ملی ترکیه بعد از این توافق بالا رفته است.

اما آنچه فعالان ضد جنگ را در ارتباط با همکاری میان انگلیس نگران کرده است همکاری های نظامی میان آنکارا و لندن است. این نگرانی ها بویژه بعد از حملات ترکیه به مناطق کردنشین سوریه در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بیشتر شده است زیرا آنها معتقدند ترکیه با استفاده از تجهیزات نظامی خریداری شده از انگلیس جنگی ناخواسته را بر کردهای سوریه تحمیل کرد و ضمن کشته و زخمی شدن هزاران تن از آنها صدها هزار تن نیز از موطن خود آواره شدند.

فعالان ضد جنگ در انگلیس از جمله گروهی فعال اجتماعی در این کشور که خود را حامی جامعه کردها می داند بارها در این کشور علیه همکاری لندن با آنکارا علیه کردها تظاهرات کرده و حتی این تظاهرات به جلوی کارخانجات تجهیزات جنگی انگلیس که با ترکیه همکاری می کند کشیده شده است.

هفته گذشته رییس جامعه دوستی با کردها در انگلیس، در مصاحبه با روزنامه مورنینگ استار این کشور خواستار پایان دادن به همکاری نظامی انگلیس با ترکیه شد.

نیک ماتیو، مورخ حوزه خاورمیانه و حامی بایکوت ترکیه در انگلیس نیز در مصاحبه با نشریه کاناری این کشور تاکید کرد همکاری نظامی میان ترکیه و انگلیس به تنشها در خاورمیانه دامن می زند.

وی با اشاره به سرکوب کردها در ترکیه و زندانی شدن فعالان حوزه رسانه، سیاست و حقوق از سوی دولت رجب طیب اردوغان، توافق اخیر انگلیس با ترکیه را نادیده گرفتن نقض قوانین بین المللی توسط ترکیه از سوی انگلیس و حمایت این کشور از یک حکومت سلطه گر خواند.

توماس مک کلر، محقق مستقل در مرکز اطلاعات روژا، موسسه تحقیقاتی در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه نیز تاکید کرد که شرکت های انگلیسی در چند سال گذشته بیش از یک میلیون پوند سلاح به ترکیه فروخته اند و این کشور در حملات ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ خود به کردهای سوریه از این تجهیزات استفاده کرده است که نتیجه آن تغییر اجباری بافت جمعیتی در مناطق کردنشین سوریه بوده است.

برخی فعالان سیاسی در انگلیس هم با اشاره به سیاست های خصمانه ترکیه در مقابل کردها، روزنامه نگاران و فعالان حقوقی، از این که دولت انگلیس همکاری و توافق با ترکیه را به ایجاد اصلاحات در این کشور منوط نکرده انتقاد کرده اند.

دیلار دیرک، اکادیمسین کرد و فعال اجتماعی به نشریه کاناری گفته است در حال حاضر کمپینی در برخی دانشگاه های انگلیس علیه همکاری میان لندن و آنکارا به راه افتاده که در آن از شهروندان انگلیس خواسته شده ضمن تحریم کالاها و برندهای ترکیه، از رفتن به ترکیه و کمک به اقتصاد این کشور و گذراندن تعطیلات در آن خودداری کنند. اعضای این کمپین همچنین خواستار توقف ارسال سلاح برای ترکیه شده اند.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس