رییس شورای اسلامی شهر تکاب از قطع شدن دست یک کارگر شهرداری این شهر طی حوادث کار خبر داده و می گوید: متاسفانه تکاب کوچکترین امکانات درمانی ندارد و در نبود امکانات درمانی مناسب، عدم پذیرش سایر بیمارستان ها و حتی نبود امکانات انتقال مصدوم، زمان طلایی پیوند عضو از دست رفت.

به گزارش هه وال موکریان، رقیه براتی، در  گفت و گو با خبرنگار کردپرس می گوید: چهارشنبه چهارم اسفند ماه ساعت ١٣:٣٠ در حالیکه جلسه شورای شهر در حال برگزاری بود، خبر رسید که یکی از کارگران شهرداری در کارخانه آسفالت تکاب دچار حادثه شده است و متاسفانه از ناحیه دست مصدوم شده است.

او ادامه می دهد: بلافاصله جلسه شورای شهر لغو شد و با اعضای شورا و شهردار به بیمارستان مراجعه کردیم، زمانی که به بیمارستان رسیدیم، متوجه شدیم که متاسفانه دست این کارگر شهرداری از زیر بازو در حین کار قطع شده بود.

 براتی اضافه می کند: متاسفانه بیمارستان تکاب از کوچکترین امکانات درمانی برخوردار نیست و بیمارستان جدید شهر هم که بعد از دو دهه افتتاح شده، هنوز به استانداردهای لازم نرسیده است. با توجه به اینکه پیوند عضو قطع شده باید در کمتر از ۶ ساعت انجام بگیرد لذا همگی درتلاش بودیم تا بتوانیم از مجهزترین و نزدیک ترین مرکز درمانی به تکاب برای انجام عمل جراحی پیوند عضو پذیرش بگیریم.

رییس شورای شهر با اشاره به اینکه تکاب در جنوبی ترین نقطه استان آذربایجان غربی قرار دارد بیان می کند: فاصله تکاب تا مرکز استان هم ٤ تا ٥ ساعت است و با وجود جاده های پیچ در پیچی که به جاده های مرگ معروف هستند، امید ما برای رسیدن کارگر مصدوم به مرکز هم ناامید شده بود، اما با وجود تلاش های زیاد برای اخذ پذیرش  در آن ساعت ارومیه هم از پذیرش خودداری کرد.

او ادامه می دهد: به همین دلیل از استان زنجان درخواست پذریش کردیم اما این استان هم اعلام کرد امکانات درمانی مورد نیاز را ندارد لذا دوباره از زنجان درخواست بالگرد کردیم و متاسفانه آنها اعلام کردند در این ساعت قادر به ارسال بالگرد نیستند چرا که ساعت ١٥ بالگردها به آشیانه برمی گردد و امکان ارسال آنها به تکاب ممکن نیست.

براتی با اشاره به اینکه ساعت همچنان در حال گذر بود و وقت طلایی پیوند عضو در حال از دست رفتن بود، می گوید: بعد از آن از استان تبریز برای ارسال بالگرد درخواست کردیم و اینبارمشکل سوخت مطرح شد و این مورد نیز لغو شد. در نهایت ساعت ١٦:٤٠ دقیقه پس از ناکامی های فراوان با اخذ رضایت از خانواده کارگر مصدوم شده، تصمیم گرفته شده که ایشان با آمبولانس به زنجان و از آنجا با آمبولانس خصوصی به تهران منتقل شود.

او اضافه می کند: پس از آن نیز مصدوم با یک پرستار و یک همراه راهی تهران شدند تا شاید در ساعت باقی مانده بشود عضو قطع شده، دوباره به بدن پیوند زده شود. در تکاب نیز همچنان هماهنگی ها برای اخذ پذیرش از بیمارستان ادامه داشت و عاقبت پس از رد کردن پذیرش در بسیاری از مراکز درمانی، بیمارستان شهدای تجریش با پذیرش موافقت کرد.

رییس شورای شهر تکاب ادامه می دهد: متأسفانه در آن زمان اتاق عمل تکمیل بوده و باز هم زمان زیادی تلف می‌شود و با حضور پزشک متخصص در بیمارستان تقریباً ساعت ۶ عصر ایشان اعلام کرد که دست قطع شده به یک بافت مرده تبدیل شده و دیگر امکان پیوند عضو وجود ندارد.

اگر استان آذربایجان غربی امکانات در خور توجه درمانی داشت

رییس شورای شهر با اظهار تاسف از وضعیت پیش آمده، تاکید می کند: در این بین جان یک انسان و زندگی او مطرح بود، اما بیمارستان ها به راحتی از پذیرش خودداری می کردد، حتی با ارسال یک بالگرد هم موافقت نکردند. این وضعیت اعضای شورا، شهرداری، کادر درمان و خانواده این کارگر را مستأصل کرده بود بیمارستان ها و مراکز درمانی هم از پذیرش این بیمار خودداری می کردند و این بسیار جای تاسف دارد.

براتی می گوید: اگر استان آذربایجان غربی امکانات در خور توجه درمانی داشت پیوند عضو در سریعترین زمان ممکن می تواست اتفاق بیفتد، اما متاسفانه به دلیل نبود امکانات، مناسب در استان مجبور شدیم که ساعت‌ها زمان طلایی پیوند عضو را از دست دادیم و در نهایت هم متاسفانه پس از تلاش های فراوان، دست این کارگر شریف قطع شد.

انگار تکاب بخشی از استان آذربایجان غربی نیست

او تاکید می کند: انگار تکاب بخشی از استان آذربایجان غربی نیست و با وجود معادن سرشار طلا درمحرومیت کامل به سر می برد و کوچکترین امکانات درمانی ندارد، این شهرستان حتی از امکانات مناسب برای انتقال مصدوم به به سایر مراکز درمانی هم برخوردار نیست، نبود راه های مواصلاتی مناسب در تکاب هم این شهرستان در جنوبی ترین نقطه استان تنها به حال خود گذاشته شده است!

رییس شورای شهر با اشاره به تعهدش در قبال شهروندان می گوید: چرا کسی به فکر مردم تکاب نیست، مسئولان هم زمانی که برای بازدید به این شهرستان سفر می‌کنند به دلیل وضعیت بد جاده های مواصلاتی آن از طریق هوایی به این شهرستان سفر می‌کنند و قطعا از وضعیت جاده های مواصلاتی اینجا خبر ندارند. تکاب با محرومیت دست و پنجه نرم می‌کند و بسیار محروم و مظلوم واقع شده است، در حالیکه شایسته بود که به دلیل موقعیت جغرافیایی حداقل یک بالگرد اورژانس هوایی داشته باشد که آن را هم از ما دریغ کرده اند.

او اضافه می کند: حوادث بخشی از کار است و احتمال دارد موارد این چنینی باز هم رخ دهد و ما نمی دانیم در صورت وقوع حوادث مشابه باید چه کار کنیم؟ هدف در خصوص اطلاع رسانی این موضوع تنها بیان یک خبر ساده نیست که بگوییم یک کارگر حین کار دچار حادثه شده و دست او قطع شده است!

هدف من این است زمانی که به عنوان منتخب مردم وارد شورای شهر شده ام صدای آنها باشم و این موضوع را رسانه‌ای کرده و به مسئولین استانی و کشوری اعلام کنیم که شهرستان تکاب در چه وضعیتی قرار دارد و با کدامین محرومیت ها دست و پنجه نرم می کند تا شاید این وضعیت تلنگری باشد برای جذب اعتبارات، ارتقاء مراکز درمانی مناطق محروم.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور