اینفورمد کامنت با اشاره به احتمال حمله نظامی چندباره ترکیه به کردهای سوریه با چراغ سبز روسیه در عین عیسی نوشت: آیا دوباره کردهای سوریه میان چکش روسیه و سندان ترکیه خرد خواهند شد.

به گزارش سرویس سیاسی هه وال موکریان، ترکیه از طریق شورشیان وابسته به خود در شمال سوریه نیروهای کرد را در شهر استراتژیک عین عیسی به شدت تحت فشار قرار داده و نیروهای شورشی با استفاده از آتش توپخانه و خمپاره ارتش ترکیه بارها برای تصرف این شهر تلاش کرده اند.

اما نیروهای آمریکایی که حامی کردهای سوریه محسوب شده اما کردها را در حمله ترکیه به گری سپی و سری کانی در سال ۲۰۱۹ رها کردند، در منطقه عین عیسی حضور ندارند به همین دلیل، کردها از روسیه به عنوان متحد ترکیه و سوریه خواسته اند مانع حمله ترکیه شود. روسیه هم برای کردها شرط گذاشته و گفته است این شهر باید تحویل دولت مرکزی سوریه شود.

وبلاگ سیاسی اینفورد کامنت که توسط جوان کول مورخ آمریکایی تاسیس شده، هشدار داده است ممکن است بار دیگر سرنوشت بدی در انتظار کردهای سوریه باشد و کردها دوباره قربانی بازی و معاملات ابرقدرتها شوند.

این نشریه الکترونیکی با اشاره به «خیانت» آمریکا به کردهای سوریه در سال ۲۰۱۹ نوشت: ابرقدرتها  در خاورمیانه از کردها به عنوان اهرم و ابزار در معاملا ژئولتیک خود استفاده کرده اند و روسیه نیز از این امر مستثنی نیست. ممکن است کردهای سوریه باز هم قربانی معامله ترکیه و ترکیه شوند.

اینفورد کامنت با یادآوری حمله ترکیه به عفرین کردنشین در سال ۲۰۱۹ و چراغ سبز روسیه به ترکیه برای حمله به این منطقه کردنشین در شمال غرب سوریه، وضعیت کنونی در عین عیسی را مشابه وضعیت عفرین در آن زمان دانسته و نوشت: کردهای سوریه که خیانت روسیه را به چشم دیدند و نتوانستند به آمریکا و روسیه اتکا کنند بعد از دو ماه درگیری شدید مجبور شدند عفرین را واگذار کنند.

این نشریه تاکید کرده است اگر کردها عین عیسی را به روسیه و دمشق واگذار نکنند روسیه هیچ تلاشی برای جلوگیری از حمله ترکیه به این منطقه نخواهد کرد.

همچنین به این نکته اشاره شده ترکیه که به تازگی در قره باغ عملیاتی نظامی را به پایان برده، به دنبال بهانه برای دخالت نظامی دیگری در حوزه نفوذ خود است و کردها در عین عیسی هدفی آسان برای این کشور خواهند بود.

این نشریه عدم تحویل عین عیسی به روسیه را نشانه ادامه وابستگی کردها به آمریکا از منظر ترکیه و روسیه دانسته و تاکید کرده است این امر نشانه تشدید میل روسیه و ترکیه برای سرکوب کردها است زیرا هر دو کردهای سوریه را عامل و دست نشانده آمریکا در سوریه می دانند.

اینفورمد کامنت واگذاری عین عیسی به ترکیه را عاملی برای از بین رفتن رویای خودمختاری کردها در این کشور دانسته و تنها راه کم خطرتر برای آنها را مذاکره با دولت مرکزی سوریه دانسته است.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس