بارش برف روزهای اخیر در شهرستان پیرانشهر آزمونی برای مجموعه مدیریتی پیرانشهر بود و می توان گفت؛ با توجه به حجم بارش و وضعیت برخی شهرهای دیگر خدمات رسانی در پیرانشهر روان بوده است.

به گزارش هه وال موکریان، شروع فصل سرما و بارش دور از انتظار برف در چند روز اخیر در شمال غرب کشور و بویژه شهرستان پیرانشهر فرصت بسیار خوبی بود تا عیار خدمت مجموعه مدیریت بحران شهرستان پیرانشهر  در محک آزمایش قرار گیرد.

با اذعان به اینکه وجود بارش‌ها به هر شکلی که باشد یک نعمت الهی است و ما از برف و یخبندان به عنوان یک پدیده اقلیمی یاد می‌کنیم تا بلای طبیعی. این پدیده در روند زندگی روزمره اجتماعی موجب مسائل زیادی شده و گاهاً خسارات مستقیم و غیر مستقیم اقتصادی زیادی را به بار می آورد.

هرگاه که شدت خسارات وارده زیاد باشد مسئولان به اقدامات سریعی مبادرت ورزیده و زود هم از آن می‌گذرند. برف و یخبندان هر ساله معضلات زیادی را به شهر و شهروندان و بالطبع نهادهای شهری وارد می‌کند، که اغلب اوقات خود به خود و به مرور زمان، بدون برنامه‌ریزی ویژه‌ای رفع می‌گردد و در بسیاری از موارد عدم وجود یک نهاد برنامه ریز پیگیری کننده و متولی علمی و عملی آن موجب شده تا عملاً هیچ اقدام مثبتی در این زمینه به جزء در مواردی تشریفاتی انجام نپذیرد.

بارش برف در روزهای اخیر در شهرستان پیرانشهر اگر چه به عنوان یک پدیده زمستانی در این منطقه از جغرافیای کشور دور از انتظار نبود اما شدت و سنگینی این بارش‌ها  تا حدودی باعث غافلگیری مردم این شهرستان و منطقه شد.

 این غافلگیری باعث شد تا مردم بیش از گذشته چشم انتظار حضور نیروهای خدمات رسان شهرداری باشند تا در این روزهای سرد و سخت برفی حضور مجموعه مسئولان مربوطه گرما بخش محفل زمستانی آنها باشد.

صفر تفاخر، رئیس شورای شهر پیرانشهر در گفتگو با خبرنگار کردپرس از آمادگی کامل نیروهای شهرداری برای مواجه با بحران برف در زمستان جاری خبر داد و گفت: پیش بینی های هواشناسی فرصت بسیار خوبی را برای آماده شدن تیم مدیریت بحران شهرداری مهیا می سازد تا قبل از وقوع حادثه و قرار گرفتن در شرایط دشوار، مجموعه شهرداری آمادگی کاملی برای روبرو شدن با بحران را داشته باشد.

 وی ادامه داد: بارش سنگین برف اخیر در شهرستان پیرانشهر اگر چه باعث خوشحالی بسیار زیاد عموم مردم در همه نقاط این شهرستان شده است اما طبیعتاً بارش برف با چنین حجم سنگینی مشکلاتی در عرصه‌های مختلف بویژه در حوزه های حمل و نقل عمومی و همچنین ایجاد اختلال در تردد وسایل نقلیه و حتی عبور و مرور عابران پیاده را بدنبال خواهد داشت، اما مجموعه شورا و شهرداری از دو ماه قبل با پیش بینی چنین وضعیتی نسبت به تعمیر ماشین آلات برف روب خود اقدام کرده بود و تقریباً می توان گفت که این شهرداری با آمادگی کامل به استقبال بحران برف سال جاری رفت.

تفاخر گفت: مجموعه شهرداری با بهره گیری از ماشین آلات خود مناطق شهری را به ۹ منطقه تقسیم کرده است که برای هر منطقه یک دستگاه لودر اختصاص داده است همچنین این شهرداری با استفاده از ۳ دستگاه گریدر و ۴ دستگاه مایلر نسبت به عملیات برف روبی خيابان‌های اصلی سطح شهر اقدام کرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر پیرانشهر در ادامه سخنان خود ضمن دعوت به صبر و همکاری شهروندان در راستای انجام عملیات برف روبی تأکید کرد: شهروندان در جریان باشند که تمام توان خود برای مدیریت بهتر بحران ناشی از بارش برف را بکار خواهیم بست و با برنامه ریزی ‌های صورت گرفته تمام نقاط شهر در زمانبندی مناسب برف روبی خواهد شد.

در نهایت آنچه از بحران بارش برف سنگین در پیرانشهر می توان برداشت کرد کسب نمره متوسط به بالا مجموعه مدیریت بحران شهرستان بود هر چند برای خدمت به مردمی که در روزهای سخت و دشوار همواره و همیشه یک گام از مسئولان جلوتر بوده و هستند هر اندازه تلاش کرد باز هم کم است چرا که مردم ما شایسته و لیاقت بهترین خدمات را در تمامی حوزه‌ها داشته و دارند.

ایجاد اختلال در محورهای مواصلاتی شهری و روستای در شهرستان پیرانشهر که در پی بارش برف سنگین در چند روز اخیر بوجود آمده بود با اقدام سریع مأموران راهداری و همکاری نهادهای مربوطه رفع شده است و بنا به اظهار خضر کاک درویشی، فرماندار شهرستان پیرانشهر هم اکنون با تلاش شبانه روزي مأموران راهداري اكثر محورهاي روستايي شهرستان كه در اثر بارش برف مسدود شده بود بازگشايي شده است.

وي بيان كرد: در حال حاضر به غير ازجاده ارتباطي چند روستا در ارتفاعات كوهستاني تمامي مسيرهاي روستايي بازگشايي شده و رفت و آمد در آنها جريان دارد.

کاک درویشی ادامه داد: با برف روبي جاده هاي بين شهري و مرز تمرچین نيز عبور و مرور به حالت عادي درآمده و هم اكنون تردد خودروهاي عبوري در آنها امكان پذير مي باشد اما در برخی از ساعات شبانه روز بعلت کولاک شدید تأکید میشود حتماً از زنجیر چرغ استفاده نمایند.

 فرماندار پیرانشهر با اشاره به پيش بيني هواشناسي و احتمال بارش دوباره برف طی روزهای آتی گفت: تمامي امكانات اداره راهداري، شهرداری ها و بخش خصوصی برای هرگونه حوادث احتمالی بسیج و آماده خدمت رساني به شهروندان مي باشند.

گفتنی است که در جریان عملیات های برف روبی ناشی از بارش برف سنگین روزهای اخیر در شهرستان پیرانشهر ردپای مسئولان شهرستانی از جمله نماینده این شهر، فرماندار، بخشداران لاجان و مرکزی، ارگان های نظامی، ادارات خدمات رسان بهمراه مجموعه شهرداری کاملاً مشهود بود و می توان ادعا کرد که اولین سال است که در این شهرستان چنین وحدت رویه‌ای در راستای رفع مشکلات عمومی شکل گرفته است که جای بسی امیدواری است که این وحدت را برای رفع سایر مشکلات عمومی نیز از جمله، تلاش برای اتمام اتوبان پیرانشهر به نقده، توسعه فضاهای آموزشی، رفع مشکلات بهداشت و درمان و اتمام بیمارستان جدید،  تقویت نظام کشاورزی، توسعه صنعت توریسم و گردشگری منطقه و …. داشته باشیم.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور
  • نویسنده : عثمان حسن زاده
  • منبع خبر : کردپرس