همدلی نوشت: «منتظر خبرهای خوب باشید.» عبارتی که از ابتدای دولت سیزدهم بارها و بارها از سوی مسئولان مطرح‌شده اما پس از چندی تکذیب و یا فراموش‌شده است. روز گذشته سخنگوی دولت به مردم اعلام کرد که منتظر خبرهای خوب باشند.

به گزارش هه وال موکریان، علی بهادری جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «‌‏‌تغییر به نفع مردم محور جلسه رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک‌های دولتی و خصوصی است؛ منتظر خبرهای خوب باشید.» اما این اولین بار نیست که دولتی‌ها وعده خبر خوب به مردم می‌دهند. ابراهیم رئیسی چندی پیش خبر خوشی از توقف گرانی و تورم داده بود.

به گفته رئیس‌جمهوری به‌زودی گرانی و تورم متوقف خواهد شد و آثار تصمیمات دولت در ماه‌های آینده روشن می‌شود. رئیسی همچنین چند روز پیش در حاشیه سفر به استان هرمزگان از گشایش ارزی خبر داد و گفت: «امروز و در همین شرایط تحریم، فروش نفت ما به‌قدری افزایش داشته که دیگر نگرانی نداریم و درآمد حاصل از آن نیز در حال بازگشت به کشور است.»

محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز وعده‌های خوش زیادی به مردم داده است. چندی پیش رضایی از دو برابر شدن یارانه‌های نقدی در دی‌ماه خبر داد، خبر خوشی که در عرض چند ساعت از سوی وزیر اقتصاد تکذیب شد. او همچنین چند ماه پیش وعده خبرهای خوش را به مردم داده و گفته بود تا چند ماه آینده خبرهای خوشی در خصوص تأمین و جبران هزینه‌های زندگی خواهید شنید.

رضایی یک‌بار دیگر وعده خبر خوش در آذرماه را داد که بعدها برخی گمانه‌زنی کردند که این خبر خوش‌وعده کارت‌های اعتباری یا شکل دیگری از یارانه نقدی به مردم است اما آذرماه تمام شد و خبری از این خبر خوش نشد. محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور نیز سابقه دورودرازی در وعده‌های خوش دارد.

او هم‌زمان با آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای خبر از رفع تحریم‌ها داده و گفته بود: «دولت مصمم به رفع تحریم و حل مسائل است و با عزمی که در ارکان نظام درباره رفع تحریم‌ها وجود دارد، امیدواریم در این زمینه به نتیجه برسیم.»

مخبر همچنین گفته بود: «در دولت و کشور ظرفیت‌هایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها مشکلات کشور را به حداقل رساند و حداقل مشکلاتی که احیاناً باقی بماند، نیز مربوط به مذاکرات است.»

مخبر در شهریورماه هم خبری از گشایش در پول‌های بلوکه‌شده داده و گفته بود: «گشایش‌هایی ایجادشده که این گشایش‌ها قطعاً در بازار ارز تأثیر خواهد گذاشت.» به گزارش فارس همچنین معاون اول رئیس‌جمهور در نخستین جلسه هیات دولت خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «آقای رئیسی شما در دوران انتخابات قول‌هایی داده‌اید و مردم شما را به صدق می‌شناسند، منتها این نمی‌تواند دائم باشد اگر ادامه‌دار نباشد. این موضوع هم صرفاً دست شما نیست. همه قول‌هایی که شما داده‌اید در وزارتخانه‌ها باید اجرایی شود.»

وی ادامه داد: «وزرا هم در مجلس قول‌هایی داده‌اند. از دیروز رؤسای کمیسیون‌های مجلس با من تماس گرفتند و گفتند قول‌هایی که توسط وزرا داده‌شده چه می‌شود.» این در حالی است که مخبر پیش از اینکه در دولت سیزدهم سمت معاون اولی را در دست بگیرد، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی بود و وعده‌هایی که در آن ستاد داده بود، نتوانست اجرایی کند.

به‌طور مثال مخبر در آیین آغاز مرحله سوم واکسن کُووایران برکت وعده تولید ۵۰میلیون دز واکسن کووایران برکت تا پایان تابستان ۱۴۰۰ را به مردم داده بود اما در نهایت این وعده محقق نشد و به گفته مدیر پروژه واکسن ستاد اجرایی فرمان امام خمینی تا شهریور گذشته تنها پنج میلیون و ۲۰۰هزار دوز واکسن برکت تولید شد. همچنین در اوایل شهریورماه خبری از وعده معاون اول رئیس‌جمهوری برای ارزانی در بازار مسکن و خودرو منتشر شد اما این خبر بلافاصله از سوی دفتر معاون اول رئیس‌جمهوری تکذیب شد.

مخبر همچنین وعده داده بود که دولت به دنبال ثبات و کاهش قیمت لبنیات است و گفته بود: «مشکلی که داشتیم این بود که مردم صبح بیدار می‌شدند ۳۰ تا ۴٠درصد قیمت لبنیات یک‌دفعه بالا رفته بود ولی این مشکل دیگر حل‌شده است.» اما بااین‌وجود پس‌ازاین وعده نیز قیمت لبنیات افزایش یافت. وزرای کابینه نیز از این قاعده مستثنا نیستند و وعده‌های زیادی داده‌اند. به‌طور مثال وزیر اقتصاد و امور دارایی وعده داد که «مردم هر ماه خبرهای خوشی را خواهند شنید.»

در همین راستا احسان خاندوزی ابراز کرد: «علی‌رغم فشار و سختی‌های پیشِ‌رو با آغاز برنامه‌های مدون، امیدواریم نتایج خوبی حاصل شود و هر ماه اخبار خوبی از اقدامات و گشایشات به ملت شریف داده خواهد شد.» رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز چند روز پیش وعده عجیبی به مردم داد و گفت: «به‌زودی جشن پایان مستأجری مردم ایران را برگزار می‌کنیم.»

این وعده در حالی داده شد که با توجه به تورم و گرانی بی‌سابقه مسکن در ایران، شاخص دسترسی به مسکن در تهران با فرض پس‌انداز تمام حقوق فرد، به بیش از ۲۳سال رسیده است و البته شاخص متوسط مدت‌زمان انتظار برای مسکن دار شدن افراد در کل کشور به بیش از ۴۰سال رسیده است که این میزان برای دهک کم‌درآمد در حدود ۱۷۸سال است. همچنین وزیر راه و شهرسازی، وعده ساخت و تأمین زمین چهار میلیون واحد مسکن تا پایان سال را نیز داده است.

همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وعده ایجاد یک‌میلیون و ۸۵۰هزار شغل را داد که واکنش‌های زیادی را نیز در برداشت. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در ابتدای کار دولت وعده کاهش شدید قیمت خودرو در پی اصلاح ساختار مدیریتی شرکت‌های خودروساز را داده بود. پس‌ازآن هم رئیس‌جمهور دستوری مبنی بر جلوگیری از افزایش قیمت خودروهای داخلی را داد اما در نهایت دستور رئیس‌جمهور بی‌اثر ماند و یک ماه بعد با فشار شرکت‌های خودروسازی قیمت تمامی خودروها افزایش ۲۵درصدی داشت.

البته ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان در پیش از آغاز مسئولیت ریاست جمهوری و در جریان تبلیغات انتخابات نیز وعده‌های بسیاری داده بود که برخی از آن‌ها قرار بود در ۱۰۰روز ابتدایی دولت تحقق یابد اما بخش بزرگی از این وعده‌ها نیز به سرانجامی نرسید. مهم‌ترین وعده‌های ابراهیم رئیسی در مهار تورم و گرانی و همچنین کاهش نرخ ارز بود که متأسفانه قیمت ارز از شروع دولت تاکنون رشد بی‌سابقه‌ای داشت و نرخ دلار در ۱۰۰روز ابتدایی دولت ۱۱٫۶درصد افزایش قیمت را ثبت کرد.

به‌هرحال، دولت سیزدهم در حال ورود به ماه ششم از فعالیت خود است و هر روز یکی از اعضای کابینه وعده خبرهای خوش را به مردم می‌دهند اما ای‌کاش به‌جای وعده خبر، اقدام یا نتیجه خوبی را به مردم نشان می‌دادند که اثر آن در زندگی و معیشت مردم دیده می‌شد.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور