در سالجاری بودجه شهرداری مهاباد در سال جاری، ۸۰ میلیارد تومان تعیین شده که از این ۶۰ میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق پرسنل شده، تنها ١٢ درصد از بودجە شهرداری به امور عمرانی اختصاص یافته است.

به گزارش هه وال موکریان، شهر مهاباد طی ٣ سال گذشته ٨ شهردار و سرپرست شهرداری را به خود دیده است. با انحلال شورای دور پنجم شهر و دستگیری چندین شهردار و کارمند شهرداری و اعضای شورای شهر از سوی سربازان گمنام امام زمان به اتهام فساد مالی، متولی واحدی برای مدیریت شهری در این سال ها وجود نداشته است.

منظر شهری به ویرانه ای بی سر و سامان تبدیل شده و سال ها است خبری از خدمات عمرانی  و پروژه های مدیریت شهری نیست و تمامی خدمات شهرداری در دو سال اخیر منوط به لکه گیری و آسفالت معابر به صورت محدود بوده است.

بودجه شهرداری مهاباد در سال جاری، ۸۰ میلیارد تومان تعیین شده که از این میزان ۷۱ میلیارد تاکنون محقق شده است و بر اساس اعلام شورای شهر مهاباد؛ حدود ۶۰ میلیارد تومان از این میزان صرف پرداخت حقوق پرسنل و نیروهای خدماتی شده و ۲۰ میلیارد تومان هم جهت هزینه های جاری صرف شده است!

با آغاز به کار شورای دور ششم هم متاسفانه دو نفر از اعضای شورا به اتهام زمین خواری دستگیر شدند، این در حالی است که هنوز تکلیف پرونده شورای دور پنجم هم در محاکم قضایی در جریان است و با گذشت یک و سال و نیم بلاتکلیف مانده است.

شورای دور ششم شهر اما قصد دارد از این فضا فاصله گرفته و مجددا اعتماد عمومی را جلب کند. در همین راستا روز عصر روز گذشته جلسه هم اندیشی شورای شهر با خبرنگاران مهاباد برگزار شد.

تنها ١٢ درصد از بودجە شهرداری مهاباد صرف امور عمرانی شد

در این جلسه؛ آرش شهابی، نائب‌رییس شورای شهر مهاباد گفت: اولویت شورا در این دورە ساماندهی سازوکار سازمانی و پرداخت حقوق‌های معوقه و عمران شهری است. اما تاکنون تنها ١٢ درصد از بودجە شهرداری صرف امور عمرانی شدە است.

او با بیان اینکه درصدد جذب سرمایه گذار برای اجرای پروژه های عمرانی هستیم، ادامه داد: در بحث عمران، در تامین آسفالت با مشکل مواجە بودیم اما با احیا کارخانە آسفالت تا حد زیادی مشکل تامین آسفالت حل خواهد شد و ٣۶ تن قیر خریداری شدە تا در امر روکش، لکەگیری و آسفالت معابر جدید بەکارگیری شود.

نائب‌رییس شورای اسلامی شهر مهاباد با اشاره به ایجاد امضای تفاهم نامه با اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی در خصوص مقابله با سیلاب گفت: بر این اساس تفاهم‌نامەای با ادارە منابع طبیعی برای احداث پارک آبخیزداری در بالادست شهرک موکریان با اعتبار ١٠ میلیارد تومان امضا شدە است. در حوزه هدایت روان‌آب‌ها نیز، مقرر شدە کە شهرداری کانال آب موکریان را با اعتبار ١٠میلیارد تومان احداث کند.

او با تاکید بر ضرورت بهره برداری از آبهای قنات شهری افزود: این موضوع باید در بخش پدافند غیر عامل در شهرستان مهاباد نیز بررسی شود همچنین شهرداری در نظر دارد در این زمینه از آب قنات ها برای آبیاری فضای سبز استفاده کند.

فراخوان «ایده شو» برای مدیریت شهری مهاباد

نایب رئیس شورای شهر با اشاره به طرح «ایده شو» در شورای شهر گفت: این طرح به صورت فراخوان در حوزه مدیریت شهری است که با هم همکاری دانشگاه انجام می‌شود و در قالب آن طرح هایی که از سوی متقاضیان ارائه می شود به صورت طرح توجیهی مدیریت شهری توسط هیئت داوران بررسی و در صورت امکان این طرح‌ها اجرایی نیز خواهند شد.

 شهابی، با انتقاد از عدم پرداخت عوارض از سوی مردم  گفت: باید حس تعلق در شهر باید در بین مردم ایجاد شود و این کار از طریق ارائه خدمات و جلب اعتماد عمومی میسر است. اما در هر حال پرداخت عوارض نباید تنها محدود به عوارض ساخت و ساز باشد و سایر عوارض نیز باید توسط مردم پرداخت شود.

عضو شورای شهر ادامه داد: شهرداری باید به دنبال درآمد پایدار باشد و از تراکم فروشی خودداری کند در همین راستا برنامه های ایجاد شده و در نظر داریم تا شهرداری مهاباد را به سمت درآمدهای پایدار سوق دهیم.

هدف شورای شهر کسب دوباره اعتماد مردم است

شهابی بیان کرد: هدف شورای شهر کسب دوباره اعتماد مردم به عنوان بزرگترین سرمایه اجتماعی قصد داریم با همکاری رسانه‌ها به این مهم دست یابیم. همچنین شاداب سازی و نشاط اجتماعی نیز قرار است در اولویت طرح‌های شورا و شهرداری مهاباد قراربگیرد.

نائب رییس شورای شهر گفت: ما وضعیت موجود را مشاهده کردیم که وارد کارزار انتخاباتی شورا شدیم و قصد داریم در تمامی بخش‌هایی که نقص وجود دارد اقدامات مثمرثمر انجام دهیم.

 او با اشاره به فرهنگ سازی در تمامی مقوله های شهری گفت: به همکاری مردم رسانه ها برای توسعه توسعه و پیشرفت شهر مهاباد نیاز داریم.

انتقال ٢٠ تن زباله از مهاباد به سایت مشترک پسماند مهاباد- میاندوآب

 در ادامه یوسف گنجی عضو شورای شهر مهاباد نیز با اشاره به سایت پسماند مشترک مهاباد میاندوآب گفت: تمامی هزینه های این سایت به صورت مشترک بین دو شهرستان تقسیم شده و در حال حاضر به صورت آزمایشی از شهر مهاباد طی دو شب، ۲٠ زباله به سایت جدید منتقل شده است.

او همچنین از جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب در سطح شهر خبر داد و افزود: از پانزدهم دیماه تاکنون ۱۷٠ قلاده سگ از سطح شهر جمع‌آوری و به کمپ نگهداری انتقال داده شده‌اند و این اقدامات در راستای حفظ بهداشت و سلامت شهروندان انجام می گیرد.

صدور ١٣ حکم تخریب سازه های خارج از ضوابط شهرسازی

گنجی با اشاره به بررسی ۱۰۷ پرونده در کمیسیون بدوی گفت: ۹۴ پرونده جرایم ساختمانی محرز شده و ۱۳ پرونده نیز بر اساس ضوابط شهرسازی حکم تخریب دریافت کرده‌اند و همچنین در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری نیز ۱۰۷ پرونده جرایم در این بخش تشکیل شده است.

در این جلسه خبرنگار کردپرس از آخرین وضعیت ساماندهی نیروهای مازاد در بدنه شهرداری و اتوماسیون و شفاف سازی اداری سوال کرد و پرسید با توجه به  صرف ۶۰ میلیارد تومان از بودجه ۸۰ میلیارد تومانی شهرداری مهاباد جهت پرداخت حقوق پرسنل در سال جاری، آیا شورای شهر برای سال آینده راهکاری جهت ساماندهی این وضعیت و انجام پروژه‌های عمرانی و خدماتی شهرداری دارد؟

خبرنگار کردپرس همچنین با اشاره به برداشت غیر مجاز شن و ماسه و مرگ یک نفر در رودخانه مهاباد، خواستار اعاده به وضعیت سابق آن شد و خطر حضور شهروندان و میهمانان نوروزی در آن بخش از رودخانه را به اعضای شورای شهر گوشزد کرد.

در ادامه این جلسه سایر خبرنگاران نیز پیشنهادات و سوالات خود را مطرح کردند و نائب رییس شورای شهر هم با اشاره به اینکه بخشی از این سوالات مربوط به حوزه شهرداری است، اعلام کرد؛ تمامی سوالات به شهردار منتقل خواهد شد و در جلسات بعدی تمامی این موضوعات بحث و بررسی خواهند شد.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور