مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی گفت: مطابق قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده ، قرار است از سیزدهم دی ماه، مالیات به نرخ ۹ درصد از اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده دریافت شود و اصل طلا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

به گزارش هه وال موکریان از امور مالیاتی آذربایجان غربی؛ حسن کوماسی با اشاره در جمع خبرنگاران افزود:  همواره معافیت اصل طلا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مورد مطالبه بوده، خوشبختانه این موضوع در قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده در تاریخ ۱۳ تیر امسال تصویب شد و ۶ ماه بعد در ۱۳ دی امسال اجرایی خواهد شد.

او اضافه کرد: بر اساس این قانون، اصل طلا، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از این فلزات، از مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف شده و فقط اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده که از مشتری دریافت می شود، مشمول نرخ ۹ درصد مالیات و عوارض ارزش افزوده است.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی بیان کرد: صنف زرگر و طلافروش استان از ۱۳ دی مکلف هستند که مالیات بر ارزش افزوده را فقط از اجرت ساخت، حق العمل و سودی که از مشتری دریافت می کنند دریافت و ۹  درصد آن را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

کوماسی گفت: دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از اصل طلا، جواهر و پلاتین توسط طلافروشان خلاف قانون است و قانونگذار در صورت عدم رعایت این موضوع، جرائم سنگینی برای متخلفان پیش بینی کرده است.