قانونی ساخت و ساز کردند اما در نیمه های راه با مخالفت ها برای روشنایی و گازرسانی مواجه شده و حالا ساکنان شهرک نیروی انتظامی مانده اند با خانه های نیمه کاره و هزینه دو میلیاردی، درست در شهر قروه.

به گزارش هه وال موکریان، در شهر هستند اما فاقد کمترین امکانات برای زندگی. ساخت و ساز کرده اند در زمینی درست انتهای بلوار امام خامنه ای جنوبی پشت شرکت گاز قروه… اما نه امتیاز برق دارند و نه گاز و نه تلفن و… ساکنان شهرک نیروی انتظامی قروه که اسیر وعده ها شده اند و خانه های خود را به امید رسیدن خدمات اساسی نیمه کاره رها کرده و عده ای در همان ساختمان ناتمام زیر سایه فقدان تجهیزات و امکانات ساکن شده اند و عده ای هم یا تن به مستأجری داده اند و یا به منزل پدری خویش رفته اند.

شهرکی که سالهاست بنای آن نهاده شده اما در مسیر ناتمام اختلاف اداری سرگردان مانده است.

شهرکی فاقد روشنایی

چندین سال است در شهرک نیروی انتظامی قروه تعدادی از شهروندان زمینی را خریداری کرده و در آن با مجوز شهرداری مشغول به ساخت و ساز شده اند. ساخت و سازی که بررسی های میدانی نشان می دهد امیدوارانه با توجه به مجوزی که داشته اند پیش رفته اما بعد از مدتی متوقف می شود و مردم این شهرک می مانند در هزارتوی مشکلات.

به گفته اهالی مشکل اصلی نبود امکانات اساسی زندگی مانند امتیازات برق و گاز است. امتیازاتی که یکی از حداقل ترین حق هر شهروندی است و طبق قانون هم برای هر مجوزی که صادر می شود ابتدا باید این زیرساخت ها و امکانات خدمات رسان مدنظر قرار گیرد اما گویا در این میان یکسری ناهماهنگی ها صورت گرفته و همین باعث شده خانه های مردم نیمه کاره روی دستشان بماند.

«در دل شهر باشیم و از نعمت گاز و برق محروم! این می شود کار؟! چطور مجوز داده اند اما حالا امتیازات لازم را نمی دهند؟! خب اگر این زمین ها مشکل دارند چرا اصلاً مجوز داده اند؟! ساکنان این شهرک همه با مجوز کار کرده اند و این نیست که غیرقانونی درخواستی داشته باشند.»

این را یکی از اهالی شهرک می گوید. او به پیگیری ها برای انتقال پست برق اشاره کرد. «دو سال است پیگیر برق هستیم. بهانه این را آوردند که زمین تفکیکی است و باید صاحبان زمین هم سهمی را بدهند و در نهایت با هر سختی که بود تصمیم گرفتیم ۱۵۰ متر برای حفاری در اختیار شرکت برق قرار گیرد و انتقال برق انجام شود.»

براساس اظهارات این شهروند و دیگر ساکنان شهرک برای حفاری همین ۱۵۰ متر زمین شهرداری از افراد ۲۰۰ هزار تومان کسر می کند تا جواز انتقال برق صادر گردد. البته در این میان شهرداری وعده انتقال سند به نام شرکت برق را می دهد و سپس عملیات حفاری آغاز می شود.

«در حین حفاری، شرکت برق پیگیر بود برای انتقال سند و شهرداری برخلاف وعده ای که داده بود عمل کرد و مدام امروز و فردا می کرد تا اینکه مشخص شد این ۱۵۰ متر زمین به نام یکی از مالکان زمین است و امکان انتقال سند وجود ندارد! و این یعنی تمام تلاش و زحمت هایی که شد هدر رفت.»

ساکنان شهرک به هر دری زدند برای رفع مشکل اما نتیجه ای نگرفتند. «هرجایی که رفته ایم وعده داده اند و آخر مشخص شد کاری نمی کنند. منطقه ای که در شهر است برق نیاز دارد می توانستند با پست هوایی برق رسانی داشته باشند. اما نمی دانیم چرا تمایل ندارند مشکل ما را رفع کنند.»

یکی دیگر از ساکنان شهرک معتقد است می شود با پست هوایی انتقال برق را انجام داد. «شرکت برق اصرار دارد حتماً زمینی انتقال برق صورت گیرد این در حالی است که در خیلی از نقاط شهر با پست هوایی صورت گرفته و مشکلی هم ندارند. حالا چرا برای شهرک نیروی انتظامی چنین برنامه ای می خواهند پیاده کنند! معلوم نیست.»

این شهروندان شهرداری را مانع خدمت رسانی به شهر می دانند. «شهرداری هر کاری می شود مخالفت می کند و با ایجاد مانع نمی گذارد ما در شهرک سر و سامان بگیریم. الان برای پست برق ساکنان اسیر لجبازی میان شهرداری و شرکت برق شده اند و ما هستیم و خاموشی و سرما و … و حالا واقعاً مانده ایم چه کنیم؟!»

شهرکی محروم از گاز

در ادامه ساکنان شهرک نیروی انتظامی قروه از نبود روشنایی به نداشتن امتیاز گرمایشی رسیدند. امتیازی که مسئولان امر مدام می گویند گازرسانی به تمامی نقاط شهرستان قروه صورت گرفته و پوشش صد در صدی محقق شده! اما غافل از اینکه درست در شهر قروه و درست در همسایگی دیوار به دیوار شرکت گاز قروه مردمانی ساکن هستند که از این نعمت محرومند و گویا شامل این پوشش گازرسانی محسوب نمی شوند.

«مشکل گاز شهرک این است که شرکت گاز حدود ۵۰۰ متر با ما فاصله دارد و قرار شد خط انتقال گاز از غرب شهرک انجام دهند اما مشکل مالکیت زمین مانع کار است. برای همین در جلسه ای شهردار قول داد که اگر از سمت شرق باشد رایگان آن را انجام می دهد اما حالا بعد از مدتی زیر وعده های خود زده است و می گوید هزینه بردار بوده و نمی شود کار کرد.»

این شهروندان با بیان اینکه تنها راه چاره برای گازرسانی به شهرک در حال حاضر حفاری از سمت شرق شهرک است از اینکه شهرداری مانع کار می شود به شدت معترض هستند. «چطور شهردار می گوید انجام نمی دهد ما حتی حاضر شدیم خودمان هزینه کنیم و بخشی از هزینه آن را بدهیم اما شهردار می گوید باید صد میلیون واریز کنید تا کار را انجام دهیم. این در حالی است که به ما گفته بود اگر از سمت شرق انجام پذیر باشد رایگان کار می کنیم!»

اهالی این منطقه از همراهی نکردن شهردار انتقاد دارند. از اینکه با هر موردی مخالفت می کند و به هیچ وجه راضی به انجام کار نیست و پاسخ کسی را هم نمی دهد. «تا مدتی که شهردار نبود می گفتند شهردار نیست بعد که شهردار انتخاب شد این گونه برخورد می کنند. مشکل و اختلاف دارند با ادارات دیگر و آن وقت چوبش را مردم می خورند.»

شورای شهر: کاری نمی توانیم بکنیم!

بسیاری از شهروندان این شهرک به دلیل آماده نشدن مسکن خود ناچار شده اند به منزل آشنایان بروند و آنانی هم که مانده اند با بدترین وضعیت در ساختمانی نیمه کار بدون هیچ گونه امکانات لازم برای زندگی سر می کنند. «برای هر کاری اول درخواست پول می کنند چرا باید شهرداری برای یک حفاری از ما صد میلیون تومان بخواهد؟! آن از برقی که قرار بود بعد از حفاری شهرداری کمک کند اما خبری نشد این هم از گازی که در پرونده وعده های شهردار مانده، آن هم درست زمانی که همه کارها برای انتقال گاز انجام شده است.»

در این میان جالب اینجاست که وقتی ساکنان شهرک به شورای شهر می روند و درخواست خود را مطرح می کنند با پاسخ عجیبی مواجه می شوند. «وقتی به شورا رفتیم و از مشکلات خود گفتیم به سادگی با یک جمله ما را راهی کردند «کاری از دست ما بر نمی آید!»… اگر کاری نمی توانند برای رفع مشکلات شهر انجام دهند پس چرا در شورا مانده اند و برای چه حقوق می گیرند؟! چرا شورای شهر بر شهرداری نظات ندارد و چرا به رفع مشکلات مردم توجه نمی کنند؟! جالب اینجاست حتی رئیس شورا به جای حل مشکل می گوید شما زمین ها را مجانی گرفته اید و حالا دیگر باید هزینه کنید!»

مجوز می دهند اما خدمات نه!

اگر ساکنان شهرک بدون مجوز ساخت و ساز می کردند خب شهرداری حق داشت اما حالا که مجوز دارند اینکه چرا امتیازات لازم را به آنان نمی دهند قابل قبول نیست. مگر نه اینکه هر مجوز ساخت و سازی باید با در نظر گرفتن زیرساخت ها باشد پس اگر در این منطقه زیرساخت ها ضعیف بوده و امکان کار نداشته چرا مجوز صادر کرده اند؟!

اهالی بیشتر از شهرداری اعتراض دارند. شهرداری که باید مدیریت کند امور شهر را. «با وجود همه این مشکلات پس از رایزنی بسیار خود معاون عمرانی فرماندار پیشنهاد داد از هزینه های عمرانی شهر برای انجام کار در شهرک صورت گیرد اما شهردار می گوید باید اول هزینه ها واریز شود! و در واقع به هیچ وجه همراهی نمی کند.»

هر خانواده حداقل دو میلیارد تومان هزینه کرده اند برای ساخت و ساز و دیگر امکانات اما دریغ از کوچکترین خدمت رسانی و امکاناتی. «وسط شهر هستیم اما هیچی نداریم. باز خوب است دو سال اخیر آبرسانی کردند. پول مجوز می گیرند و مدعی می شوند خدمات می دهیم اما خبری نیست. حتی الآن برای تهیه گازوئیل و نفت هم به مشکل برخورد کرده ایم.»

تبعیض در ارائه خدمات

در جوار همین شهرک نیروی انتظامی، شهرک دادگستری وجود دارد که تعدادی از پرسنل ادارات و دادگستری آنجا ساکن هستند و برای این بخش تمامی امتیازات برق و آب و گاز و تلفن کشیده شده است. اهالی از این تبعیض هم شکایت دارند. «چرا برای آنجا که درست شرایط مشابه همین شهرک دارد خدمات لازم انجام شده اما برای ما امکان پذیر نیست؟! باید حتماً کارمند ادارات مختلف باشیم تا کار کنند؟!»

ساکنان مهاجر و خانه های نیمه کاره

بسیاری از ساکنان شهرک نیروی انتظامی وقتی می بینند هرچه تلاش می کنند بی نتیجه است بیحیال ساخت و ساز و تکمیل می شوند و تمامی سرمایه های خود را رها کرده و به مستأجری روی می آورند.

این مردم از گرانی و تورمی که روز به روز بدون هیچ نظارتی روند صعودی دارد هم می نالند. «همه دار و ندار خود را آوردیم ایم و در این زمین ها هزینه کرده ایم و در واقع سرمایه هایمان را اینجا گذاشته ایم و الان هم نگران وضعیت اقتصادی هستیم و این گرانی روز به روز هم باعث می شود ساخت و ساز با مشکل مواجه شود اگر به موقع برای خدماتی که لازم است کاری نکنند. اگر واقعاً اقدامی نشود نتیجه سرمایه های ما چه می شود؟ چه کسی خسارت ما را می دهد؟!»

پاسخ دستگاه های متولی در این زمینه می تواند مشخص کند مقصران اصلی این بی تدبیری در قروه چه کسانی هستند و در نهایت برای اهالی شهرک نیروی انتظامی چه اقدامی خواهند داشت؟

گزارش و عکس: زیبا امیدی فر

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه