آسیا تایمز فایننشال با اشاره به این که روسیه حمایت از کردها را در برابر حمله ترکیه به عین عیسی رد کرده، نوشت: به نظر می رسد که کردهای سوریه که با چراغ سبز روسیه عفرین را در جنگ با ترکیه از دست دادند اکنون ممکن است برای بار دوم ظرف دو سال با خیانت ابرقدرتها روبه رو شوند.

به گزارش سرویس سیاسی هه وال موکریان، نیروهای کرد سوریه این روزها از سوی ترکیه و شبه نظامیان مورد حمایت این کشور تحت فشار قرار گرفته و از یک ماه پیش هدف حملات سنگین آنها قرار گرفته اند. کردهای سوریه برای جلوگیری از عملیات گسترده دیگری از سوی ترکیه، به روسیه به عنوان متحد ترکیه و دولت سوریه پناه برده اند تا شاید مسکو مانع حمله ترکیه شود. روسیه به یک شرط حاضر شده مانع حمله ترکیه شود و آن تسلیم بدون چون چرای عین عیسی به دولت مرکزی سوریه است. اما کردها این خواسته را حداقل تا الان رد کرده اند.

آمریکا به عنوان متحد کردها در عین عیسی حضور ندارد و اگر هم حضور داشت انتظار چندانی از آن نمی رفت. کردها به یاد دارند که چگونه سال گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با دادن چراغ سبز به ترکیه زمینه حمله آنکارا به کردها را در سری کانی و گری سپی فراهم کرد. بنابراین، کردها منتظر حمایت آمریکا نیستند آنهم در این روزهای انتقال قدرت در آمریکا و دست و پا زدن ترامپ برای ماندن در کاخ سفید.

نشریه آسیا تایمز یادآوری کرده است که کردها در سوریه نمی توانند روی حمایت دو ابرقدرت آمریکا و روسیه حساب باز کنند زیرا هر دو امتحان خود را پس داده اند و یکی در عفرین و دیگری در گری سیپی و سری کانی به کردها خیانت کرد و پشت آنها را خالی کردند.

این نشریه با اشاره به این که کردها همچنان امیدوار به حمایت آمریکا و احتمال اعزام نیرو از سوی واشنگتن به عین عیسی هستند، این امیدواری را بیهوده خوانده است زیرا به نوشته این نشریه، اکنون فقط ترکیه و روسیه در عین عیسی حضور نظامی دارند و آمریکا در میانه مشکلات داخلی نیروهای خود را آن هم برای جلوگیری از حمله ترکیه به عین عیسی اعزام نخواهد کرد.

از نظر این نشریه، در حال حاضر کردهای سوریه راه حلی برای از دست ندادن عین عیسی ندارند زیرا هم ترکیه و هم روسیه که علاوه بر سوریه در برخی مناطق دیگر مانند لیبی و قره باغ با هم منافع مشترک دارند، لاجرم به نوعی توافق دست خواهند یافت و کسی به کمک کردها نخواهد شتافت.

از نظر این نشریه، ترکیه حتی اگر نتواند عین عیسی را کنترل کند و کردها ناچار شوند آن را به روسیه و دولت سوریه واگذار کنند، از این منظر خرسند خواهد بود زیرا دست کردهای سوریه که آنکارا آنها را تروریست می خواند از بخش دیگری از قلمرو سوریه کوتاه شده و محدودتر خواهند شد. البته روسیه از این که شورشیان وابسته به ترکیه بخواهند در منطقه تحت نفوذ مسکو قلمرو خود را گسترش دهند راضی نخواهد شد.

آسیا تایمز معتقد است یک چیز در عین عیسی محتمل است و آن خیانت دوباره به کردهای سوریه است.

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه