روستاهای دورافتاده آذربایجان‌‌غربی نیز از این امر مستثنی نبودند معلمانی که سختی را به‌جان می‌خرند و به‌دنبال امواجی که صدا و تصویرشان را به دانش‌آموزانشان برساند.

به گزارش سرویس اجتماعی هه وال موکریان، با شیوع ویروس منحوس کرونا مدارس و دانشگاه‌ها نخستین جایی بود که در هفته‌های پایانی سال گذشته به استقبال تعطیلی رفت تا دانش‌آموزان و معلم‌ها از گزند این ویروس بدون ملاحظه در امان بمانند. اینترنت

این ویروس مسئولان آموزش و پرورش را بر آن داشت تا به صورت جدی موضوع آموزش مجازی را دنبال کنند آموزش مجازی که گویا بیشترین چالش آن نصیب روستانشینان شده است البته اینترنت در بخش شهری و برخی روستاها جوابگو بود اما متاسفانه دانش‌آموزان و معلمان در مناطق دورافتاده چندان نتوانسته‌اند بهره‌ای از این سبک از آموزش داشته باشند.

روستاهای دور افتاده آذربایجان ‌غربی نیز از این امر مستثنی نبودند معلمانی که سختی را به جان می‌خرند و به دنبال امواجی که صدا و تصویرشان را به دانش‌آموزانشان برساند، مسافت طولانی را طی کرده سر به کوه و دشت می‌گذارند تا شاید امیدی باشد و بتوانند آموزش‌های لازم را در فضای مجازی ارائه دهند.

اما گاهی اوقات نیز به دلیل کندی اینترنت امکان دسترسی به فضای مجازی میسر نبوده و همه دانش‌آموزان در هوای برفی یا بارانی همراه معلمان خود زیر صفر درجه مشغول آموزش هستند.

ناگفته نماند که شبکه شاد در شهرها و روستاها کم و کاستی‌هایی دارد و معلمان، دانش‌آموزان و والدین هر کدام از آموزش مجازی گلایه‌ای دارند، برآیندها از فعالیت شبکه اجتماعی دانش‌آموزان مثبت نیست، به نظر می‌رسد شاد تا رضایت همگانی همچنان فاصله دارد چه برسد به روستاهای دور افتاده که دسترسی چندانی به اینترنت و فضای مجازی ندارند.

شهرستان بوکان یکی از شهرستان‌های پرجمعیت در آذربایجان غربی است که دانش‌آموزان و معلمان برخی روستاهای این شهرستان از عدم دسترسی به اینترنت و فضای آموزشی گلایه دارند.

آموزش مجازی کیفیت بالایی ندارد

یکی از معلمان مناطق روستایی بوکان در این زمینه اظهار داشت: ما معلمان امروز خود و خانواده را برای تعلیم و تربیت فدا می‌کنیم هر چند سوگند پزشکی نخورده‌ایم اما درس انسانیت که خوانده‌ایم و امروز حتی با کرونا، حتی با ضریب بالای ابتلا، حتی با داشتن بیماری‌های ریز و درشت نیز از آموزش برنداشته‌ایم.

وی بیان کرد: آموزش مجازی سختی‌های خاص خود را دارد به خصوص در منطقه‌ای حضور داشته باشی که اصلا دسترسی به اینترنت امکان نداشته باشد و این سرآغاز مشکلاتی برای دانش‌آموزان و معلمان باشد.

این معلم فداکار در ادامه گفت: پیش از بارش برف و مساعد بودن هوا آموزش با رعایت پروتکل‌های بهداشتی راحت‌تر بود اما در حال حاضر شرایط واقعا سخت‌تر شده است و گاهی اوقات به دلیل یخبندان و بارش شدید برف راهبندان می‌‌شود و چند روز پی‌ در پی آموزش نیز تعطیل می‌شود.

وی تصریح کرد: این شیوه از آموزش کیفیت بالایی ندارد، شاید بچه‌های قوی بتوانند خودشان را به درس برسانند، اما بچه‌های ضعیف‌تر که سر کلاس حضور دارند گاهی مجبور به تکرار چندین باره مطلب هستیم و آن‌ها در این موقعیت کاملا ضرر می‌کنند‌.

خواهرم به دلیل نبود اینترنت مشروط شد

علیسان یکی از دانش‌آموزان روستای دورافتاده بوکان با گلایه از وضعیت به وجود آمده گفت: دانش‌آموزان این روستا سرگردان هستند و برای اینکه بتوانند وارد شبکه شاد شوند و از آموزش‌های مجازی استفاده کنند به بالای کوه و تپه‌ها می‌روند تا بتوانند از آن استفاده کنند.

وی گفت: حتی برخی دانش‌آموزان گوشی و تبلت هوشمند ندارند و با این شرایط کرونایی نیز گاهی اوقات مجبور هستیم در کلاس‌های حضوری شرکت کنیم.

علیسان عنوان کرد: این ویروس بدقدم کرونا باعث شد خواهرم به دلیل عدم دسترسی به اینترنت و فضای مجازی مشروط شود و با اینکه مشکل اینترنت روستاهای دورافتاده توسط مسئولان پیگیری شده اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

به‌زودی مشکلات اینترنت بوکان برطرف می‌شود

فرماندار بوکان با اشاره به اینکه برخی نقاط‌‌ شهرستان تحت پوشش اینترنت همراه اول و ایرانسل نیستند اظهار داشت: اخیرا اقدامات بسیار خوبی در این زمینه انجام شده و نقاطی که تحت پوشش نیست در دستور کار مسئولان ذی‌ربط قرار گرفته است.

محمد امین‌زاده درباره وضعیت آموزش مجازی دانش‌آموزانی که به اینترنت، تبلت و گوشی هوشمند دسترسی ندارند افزود: با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان و شهرستان بسته‌های آموزشی برای برای این دانش‌آموزان ارائه شده است.

وی بیان کرد: با همکاری اداره کل فناوری اطلاعات و آموزش و پرورش استان آذربایجان ‌غربی به‌زودی این مشکلات برطرف خواهد شد.

اینترنت روستاهای بالای ۲۰ خانوار را تامین می‌شود

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان ‌غربی اظهار داشت: با شیوع کرونا و لزوم دسترسی روستائیان به اینترنت برای بهرمندی از آموزش مجازی روستائیان تلاش می‌کنیم در اسرع وقت اینترنت روستاهای بالای ۲۰ خانوار را تامین کنیم.

وی افزود: با توجه به وارداتی بودن تجهیزات مخابراتی موانع متعددی برای تامین آن وجود دارد که وزارت ارتباطات با تمام توان برای رفع آن تلاش می‌کند و در صورت تامین تجهیزات در نخستین فرصت بستر اینترنت را در روستاها و مناطق مرزی و دور افتاده برای کاهش شکاف دیجیتالی برقرار می‌کنیم.

انتهای پیام /

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران –  مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین