امروز نائب رییس مجلس در سفر به آذربایجان غربی از چندین پروژه استان بازدید می کند از که جمله پر حاشیه ترین پروژه های استان آذربایجان غربی هستند. پروژه هایی که چندین سال است در انتظار تکمیل اعتبار هستند و تا کنون بارها افتتاح شده اما به بهره برداری نرسیده اند.

به گزارش هه وال موکریان، امروز ٩ مرداد ماه، علی نیکزاد، نائب رییس مجلس در این سفری یکروزه به استان آذربایجان غربی سفر می کند. عجیب ترین

نیکزاد در این سفر ضمن بازدید از پروژه های سد کرم آباد پلدشت، کریدور غرب و سامانه فاضلاب ماکو، بیمارستان شاهین دژ از پروژه های شهرستانهای میاندوآب و تکاب نیز بازدید خواهد کرد.

داستان پروژه هایی که همیشه در برنامه بازدید هستند، اما افتتاح نمی شود!

اما پروژه هایی که امروز قرار است نائب رییس مجلس از آنها بازدید کند از جمله پر حاشیه ترین پروژه های استان آذربایجان غربی هستند. از بیمارستانی که افتتاح نشده، حکم تخریب گرفت، تا سدی که با وجود دو بار افتتاح همچنان تکمیل نشده و یا کریدور غرب کشور که هر بار آسفالت و پیش رویی ٣ تا ٥ کیلومتر از آن، با شور و شوق مضاعت از سوی راه و شهرسازی رسانه ایی می شود و حتی در آخرین اعلام این وزارت، آسفالت یک کیلومتر و ۵٠٠ متر از بزرگراه ارومیه- مهاباد به عنوان بخشی از کریدور بزرگراهی غرب کشور خبری شده بود!

یا سامانه فاضلاب ماکو که در آستانه انفجار و خطر بزرگ زیست محیطی قرار دارد اما سال هاست تکمیل اعتبار نمی شود و یا بیمارستان شاهین دژ که همچنان در صدد افتتاح است!

سدی که دو بار افتتاح شده، دیگر بازدید نمی خواهد!

سد کرم آباد پلدشت تا کنون دو بار افتتاح شده است. بار اول در بهار سال ٩٨ توسط رییس جمهور افتتاح شد اما پروژه با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی، همچنان برای تکمیل شدن به اعتبار نیاز داشت و به بهره برداری نرسید.

تا اینکه مجددا در دهم دی ماه سال ٩٩ به همراه شبکه آبیاری،  بصورت ویدئو کنفرانس دوباره توسط رئیس جمهور افتتاح شد.

اردیبهشت ماه امسال نیز سد مخزنی «كرم آباد» پلدشت که دو بار به توسط رئیس‌جمهور افتتاح شده، ولی هنوز به بهره برداری نرسیده است، توسط مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مورد بازدید قرار گرفت. امروز ٩ تیر ماه هم مقرر شده تا این سد پر حاشیه از سوی نائب رییس مجلس شورای اسلامی بازدید شود.

سد كرم آباد، در حوضه رودخانه مرزی ارس قرار دارد و در ۱۱ خرداد سال ۱۳۹۵ و در سفر اول رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به آذربایجان غربی كلنگ زنی شده بود و شامل ۳ ایستگاه پمپاژ از رود ارس و ایستگاه های میانی؛ خط لوله انتقال آب و مخزن سد است که به گفته مسئولان امر؛ تا به امروز بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

سال ۹۸ توسط رئیس جمهور افتتاح شد، تا با بهره برداری کامل از این پروژه ۲۰ هزار هکتار از اراضی پایاب این سد توسط شبکه های اصلی و فرعی آبرسانی شود.  زمین های پایاب این سد، تا ۲۰ هزار هکتار است که از حق آبه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه ارس آبیاری خواهد شد.

هدف از اجرای این طرح مهار آب‌های سطحی، برداشت حق‌آبه ایران از دریاچه سد ارس، توسعه فعالیت‌های کشاورزی مبتنی بر سامانه‌های آبیاری مدرن، افزایش راندمان آب کشاورزی و افزایش درآمد مردم منطقه با ارتقای شاخص درآمد در واحد سطح است که  سالانه با آبگیری ۱۱۲ میلیون متر مکعب آب از محل احداث شده در حاشیه رودخانه ارس آب مورد نیاز ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار شبکه آبیاری را تامین می کند. اما با وجود افتتاحیه های صوری این سد هنوز هنوز هم افتتاح نشده و به یکی از پروژه های بازدیدی مسئولان کشوری در سفر به استان تبدیل شده است.

افتتاح های عجیب از کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان غربی!

کریدور بزرگراهی غرب کشور دومین هدف بازدید نایب رییس مجلس است، این طرح با هدف توسعه شبکه بزرگراهی و‌ ارتقای کیفیت مسیر دسترسی پایانه مرزی بازرگان به بندر امام خمینی، اجرا می شود. طول این کریدور که از مرز بازرگان در آذربایجان غربی شروع شده و با عبور از آذربایجان‌غربی ، کردستان، کرمانشاه و لرستان به خوزستان رسیده و در بندر امام خمینی خاتمه می‌یابد، طول مسیر یک هزار و ۴۸۲ کیلومتر است که به صورت دوبانده و بزرگراهی احداث خواهد شد.

در این مسیر از محدوده کریدور بزرگراهی، ۵۴۷ کیلومتر در آذربایجان‌غربی قرار داد و تا اکنون ٣٧۴ کیلومتر با ٧٠ درصد پوشش افتتاح شده است. اما روند به بهره برداری رسیدن این پروژه در استان آذربایجان غربی با افتتاح هایی نظیر ۳ تا ۵ کیلومتری در قیاس با کل پروژه، با حضور مسئولان عالی رتبه، میزان بهره برداری ها را بسیار ناچیز نشان می دهد.

در آخرین افتتاحیه هم با حضور وزیر راه و شهرسازی در بهار امسال ۱۰۳ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در مسیر ارومیه ـ مهاباد ـ میاندوآب افتتاح شد و تیر ماه امسال آسفالت یک کیلومتر و ۵٠٠ متر از بزرگراه ارومیه-مهاباد به عنوان بخشی از کریدور بزرگراهی غرب کشور بعد از ایمن‌سازی و خط‌کشی افتتاح ‌شد!

 همچنین بخشی از کریدور بزرگراهی غرب کشور که در آذربایجان غربی به بهره برداری رسید، شامل ۵۱ کیلومتر در سه راهی ایواوغلی، ۱۰ کیلومتر محور ایواوغلی به خوی، ٣ کیلومتر محور خوی به سلماس، ۱۲ کیلومتر محور محمدیار و ۲۷ کیلومتر در محور محمدیار به بوکان بود.

بحران زیست محیطی ٢٠ ساله فاضلاب شهری ماکو و عدم تامین اعتبار!

یکی دیگر از پروژه هایی که امروز نائب رییس مجلس شورای اسلامی قصد بازدید از آن را دارد، سامانه فاضلاب ماکو است. طرحی که در ۲ مدول از ۱۳۷۶ آغاز شده ولی در این مدت به علت اختصاص نیافتن اعتبار مناسب ناتمام مانده است.

بحث مشکلات فاضلاب شهری ماکو وارد بحران زیست محیطی شده‌ است، رودخانه زنگمار وضعیت اسفناکی دارد و متاسفانه در سطح شهر در اکثر واحدهای مسکونی سرویس‌های بهداشتی وارد نهرهای عمومی می شود و این وضعیت بسیار خطرناک است.

علیرغم گذشت دو دهه؛ هنوز اعتبار کافی جهت تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شهری ماکو تخصیص نیافته است. سال ها است رودخانه زیبای زنگمار، باج ندانم کاری ها و نبود اعتبار کافی برای تکمیل تصفیه خانه فاضلاب شهری ماکو را می دهد. شهری که با وجود فعالیت سازمان منطقه آزاد و سایر ظرفیت های گردشگری ٢٤ سال است در چم و خم یک تصفیه خانه مانده است. عجیب ترین عجیب ترین

با وجود تهدید جدی محیط زیستی و بهداشت انسان و محیط، هنوز اعتبار کافی تخصیص پیدا نکرده و نبود تصفیه‌خانه فاضلاب شهرستان ماکو به عنوان دومین منطقه آزاد بزرگ دنیا، جای سوال دارد؟!

بیمارستان شاهین دژ و هزار و یک وعده!

مورد بعدی بازدید امروز نائب رییس مجلس بیمارستان همچنان در حال تکمیل شاهین دژ است. بیمارستانی که سال ٩٢، اتمام آن به عنوان یکی از اصلی ترین مطالبات مردم این شهر در دستور کار دولت قرار گرفت. در حالی که مردم شاهین دژ در حوزه سلامت از کمبودهای اساسی رنج می بردند و تکمیل اماکن زیرساختی سلامت در این شهر یک نیاز جدی  تلقی می شد اما این پروژه درمانی هنوز هم افتتاح نشده است.

طرح توسعه بیمارستان شهید راثی در سال ۹۴ آغاز و با ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی منتظر تخصیص اعتبار بود تا در دهه فجر سال ٩٥ به بهره‌برداری برسد، اما به تازگی و در تیر ماه سال ١٤٠٠ نماینده تکاب و شاهین دژ در مجلس از تحویل این مرکز درمانی اواسط و یا اواخر شهریور و شاید هم هفته دولت ١٤٠٠ خبر داده است!

بیمارستان ۸۵ تخت خوابی شاهین دژ به ۱۱۵ تخت خوابی توسعه داده شده و  قرارداد آن  در سال ۹۰ و ۹۱ بسته شده و مراحل اداری خود را پیموده ولی تا کنون به بهره برداری نرسیده است.

در پایان برنامه بازدید سفر یک روزه نائب رییس مجلس، بازدید از پروژه های شهرستانهای میاندوآب و تکاب بدون ذکر نام آمده است. در واقع پروژه های تکاب، به عنوان یکی از محروم ترین شهرستان استان هم چندان تعریفی ندارد و باید دید این جناب مسئول از کدامین پروژه چشمگیر در این شهرستان بازدید خواهد کرد و در پایان سفر، دستاورد ایشان برای استان و پروژه های عجیب آن چه خواهد بود؟! عجیب ترین عجیب ترین

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور