امروز تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد، در حالی در آتش می سوزد که پیشتر هم آلودگی و نبود حق آبه آن را تهدید می کرد و علیرغم بارها درخواست، جوابی برای دریافت حق آبه تالاب دریافت نشده بود و خطر خشک شدن به دلیل آلودگی هم تهدید دیگر این عرصه بین المللی بود که نادیده انگاشته شد!

به گزارش هه وال موکریان، امروز اول مرداد ماه در حالی آتش به جان تالاب بین المللی کانی برازان مهاباد افتاده است که تا اوایل خرداد ماه خبری از حق آبه نبود و به دلیل سطح آلودگی خطرناک آن، پیش بینی خشک شدن بخشی از تالاب هشدار داده شده بود. آتش غفلت

هر ساله در فصل تابستان با کمبود سطح آب تالاب کانی برازان، قسمتی از آن خشک می شود ولی امسال با توجه به کمبود بارش ها این وضعیت خیلی زودتر مشهود شد و خشک شدن تالاب ها هم احتمال وقوع آتش سوزی ها را افزایش می دهد.

از سویی دیگر وضعیت تالاب کانی برازان مهاباد از نظر آلودگی هم در حد خطرناکی است به نحوی که معاون محیط زیست، اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی اوایل خرداد ماه در جلسه کمیته محلی هماهنگی تالاب کانی برازان مهاباد گفته بود: «ممکن است بین ١٠ تا ۱۵ سال آینده بخشی از تالاب از بین برود».

به گفته حجت جباری؛ «لاگن های طبیعی در حد یک هکتار در تالاب احداث شده که جوابگو نیست و آبگیری تالاب در حال حاضر با مشکل روبرو شده است و در صورت عدم رفع این مشکل تا یک ماه آینده تالاب به صورت کامل خشک خواهد شد و لازم است امور آب مهاباد در این زمینه اقدامات اساسی انجام دهند».

در حالیکه یکی از مهمترین کارکرد تالابها پاکسازی و تصفیه کردن آب هاست، اما متاسفانه  به دلیل انتقال آب های آلوده به تالاب ها که حاوی سموم کشاورزی هستند، این کارکرد طبیعی، منتفی شده و تالاب ها توانایی تصفیه آلودگی ها را از دست داده و خشک سالی آنها را تهدید می کند.

امروز تالاب کانی برازان در گرمای کم سابقه مهاباد، در حالی در آتش می سوزد که پیشتر هم آلودگی و کمبود آب آن را تهدید می کرد و علیرغم بارها تلاش امور آب مهاباد تا اواخر بهار سال جاری، جوابی برای دریافت حق آبه تالاب ها دریافت نشده بود و ستاد احیای دریاچه ارومیه هم با مسدود کردن سر دهنه رودخانه‌ها و انهار، از رهاسازی آب و حق آبه تالاب ها جلوگیری می کرد! آتش غفلت

در کنار آن بر هم خوردن اکوسیستم تالاب هم یکی از اثرات خشکسالی است و طی دو سال گذشته در نبود حق آبه مداوم، حیات زیستی تالاب ها تهدید شده و تنوع گونه های گیاهی و جانوری نیز با مشکلات فراوانی روبه رو شده است. رشد گونه گیاهی نی در تالاب ها که ارتباط مستقیمی با آلودگی آب تالاب ها دارد بسیار افزایش یافته و گفته می شود این گونه گیاهی امنیت زیستگاهی را برای سایر گونه های جانوری هم کاهش می دهد.

کارشناس فنی دفتر طرح حفاظت از تالابهای ایران، می گوید: «حق آبه تالاب ها طی فرآیند مشخصی تعیین و بر اساس نیازهای آبی گونه هایی که در تالاب ها هستند مطالعات لازم انجام و زمانبندی میزان حق آبه تالاب مشخص می شود. اما متأسفانه در خیلی از موارد حقابه به صورت علمی و مفید محاسبه نمی‌شود و حتی در صورت محاسبه نیز در تامین آب مشکلاتی وجود دارد و یا ممکن است برداشت های غیرمجاز از حقابه که در مسیر تالاب حرکت می‌کند، شکل بگیرد».

اسماعیل آهنگری ادامه می دهد: «در آذربایجان غربی در برخی از موارد تامین حقابه تالاب ها به صورت علمی انجام نگرفته است . در جنوب دریاچه ارومیه وضعیت تالاب ها چندان مناسب نیست و رهاسازی آب ها بیشتر به نیت دریاچه ارومیه انجام گرفته و تالاب‌ها در این محور از آب بهره‌ای نبردند. عوامل انسانی هم در این مسئله تأثیرگذار است و برداشت های غیرمجاز یکی از این موارد است که می‌توان به آن اشاره کرد. این مسئله به نظارت و هماهنگی بیشتر بین ارگان‌های مختلفی مثل جهاد کشاورزی و آب منطقه ای و محیط زیست نیاز دارد. همچنین جوامع ظرفیت جوامع محلی، شوراها و دهیاری‌ها نیز باید در این مهم به کار گرفته شود».

داستان نبود حق آبه تالاب ها، این آلبوم های بی نظیر طبیعت در آذربایجان غربی، تکراری است و این استان هیچ سهمی از لایحه حفاظت از تالاب ها که در مجلس به تصویب رسیده است، ندارد! آتش غفلت

در همین خصوص رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد ١٢ خرداد ماه سال جاری در جلسه کمیته محلی هماهنگی تالاب کانی برازان مهاباد با تاکید بر دریافت حق آبه تالاب کانی برازان گفته بود: «هر ساله ۲ میلیون متر مکعب برای به بهبود وضعیت آب تالاب کانی برازان در نظر گرفته ولی امسال(تا خرداد ماه) این سهمیه اختصاص پیدا نکرده است».

بر اساس اعلام امور آب مهاباد؛ در مسیر رودخانه مهاباد تا حد فاصل تالاب کانی برازان در بهار امسال ۱۶ چاه غیر مجاز مسدود شده و ۸۰ اخطاریه پمپ آب غیرمجاز نیز صادر شده است.

اکنون تالاب در آتش می سوزد و علت آن هم چندان نا مشخص نیست! آتش غفلت

انتهای پیام/

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور
  • نویسنده : تانیا شعفی